دوشنبه 21 ژانویه 13 | 10:38

عرضه بنزین یورو ۴ در ۸ کلانشهر از اواسط بهمن

همزمان با آغاز دهه فجر و تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ در پالایشگاه شازند اراک، عرضه این بنزین در ۸ کلانشهر از جمله تهران آغاز می‌شود.


با بهره‌برداری از بزرگترین طرح توسعه پالایشگاهی کشور در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک، در ایام دهه فجر سال جاری براساس گفته‌های مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی روزانه 16 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 4 در این پالایشگاه تولید و همزمان عرضه آن در هشت کلانشهر مهم کشور شامل تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، اراک و شیراز آغاز خواهد شد.

این گزارش اضافه می‌کند، چندی پیش مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درگفت‌وگو با فارس اعلام کرده بود که زیرساخت های لازم برای توزیع بنزین و گازوییل استاندارد در انبارها و مخازن شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام شده است و تمام مجاری عرضه این شرکت، آمادگی عرضه سوخت با استاندارد یورو4 را دارند.

وزارت نفت از سال‌های گذشته برای تولید بنزین و گازوییل با استانداردهای روز جهان برنامه‌ریزی و طرح‌های توسعه‌ای خود را در پالایشگاه های مهم کشور اجرا کرده است که با بهره‌برداری هر یک از این طرح ها، علاوه بر افزایش ظرفیت پالایشی پالایشگاه‌ها و تولید فرآورده کشور، کیفیت فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌های کشور نیز به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

براساس این گزارش به گفته مسئولان صنعت نفت در 8 کلانشهری که در بالا به آنها اشاره شد، روزانه بیش از 21 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود که توزیع سوخت با استاندارد یورو4 در این کلانشهرها از اواسط بهمن ماه سال جاری، نقش موثری در کاهش آلاینده‌های زیست محیطی این شهرها خواهد داشت.

براساس این گزارش همان طور که در گذشته نیز اعلام شده است، اگرچه هزینه تولید هرلیتر بنزین یورو4 بسیار بیشتر از بنزین مورد استفاده کنونی در جایگاه ها است، اما براساس مجوز دولت قیمت عرضه این سوخت هیچ تفاوتی با قیمت بنزین یورو2 ندارد.

بنابراین قیمت هر لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ سهمیه 400 تومان و هر لیتر بنزین آزاد نیز 700 تومان در نظر گرفته شده است.

پیگیریها حاکی است کار عرضه این نوع بنزین فعلا تنها در برخی از جایگاه های منتخب در سطح شهر تهران انجام می‌شود.

همچنین باید گفت، خودروهایی می‌توانند از این نوع سوخت استفاده کنند که موتور آنها متناسب با این سوخت طراحی شده است و هم اکنون بخش اعظمی از خودروهای تولید داخل نمی‌توانند از این نوع سوخت استفاده کنند، زیرا ممکن است به موتور خودرو آسیب وارد شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: