سه‌شنبه 22 ژانویه 13 | 10:55

زاکانی: سوال از رئیس‌جمهور، سناریوی دشمن بود

آیا می‌توان این سئوال را از مسیر بهتری دنبال کرد؟ اشکال و ایراد وجود داشت. ما هم انتقاد داشتیم که چرا در مدت اندک، افزایش قیمت ارز و دلار به این شدت داشتیم. اما می‌توان از مسیر بهتر پیگیری کرد. ما پاسخ این سوال را می‌دانستیم. سوال را زمانی پیگیری می‌کنند که پاسخ آن مشخص نباشد. همه ما پاسخ را می‌دانستیم و باید جلوی این وضعیت را می‌گرفتیم و مانع ادامه آن می‌شدیم. راه مانع شدن، طرح سئوال نیست.


به گزارش تریبون مستضعفین اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور چندی پیش در راستای دیدارهای انتخاباتی خود، با علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی دیدار کردند.  در این دیدار که تسنیم گزارش کامل آن را منتشر کرده است زاکانی طرح سوال از رئیس‌جمهور، سناریوی دشمن دانسته و گفت:

اما درباره طرح سوال از رئیس‌جمهور باید بگویم که از قبل معلوم بود که طرح سئوال از رییس جمهور سناریوی دشمن است.سناریوی دشمن دو خط جدی و اساسی دارد:

1- فشار اقتصادی را بالا ببرد. شرایط را به جایی برساند که مردم طاقتشان را از دست بدهند، و آنهایی که از انقلاب دفاع می‌کردند مقابل انقلاب بایستند. بعد با رسانه‌هایشان اینگونه القا کنند که این فشارهای اقتصادی به تحریم وابسته است و تحریم هم وابسته به سیاست‌های خارجی و هسته‌ای ایران است؛ در واقع این هم محصول نظر محور نظام است. دشمن با اعمال این فشار به دنبال این است که ما ازسیاست‌های اصولی خود دست برداریم.

2- مسئولین کشور را درگیر نفاق و تفرقه کنند و اجازه ندهند صحنه را مدیریت کنند. یعنی اغتشاش و تنگی شرایط تحریم که اتفاق می‌افتد، مسئولین نتوانند مدیریت کنند.

در رابطه با این سوال هم ، من به دوستان گفتم که باید چند نکته را در نظر بگیریم:
نکته اول اینکه، باید بدانیم که آیا ظرفیت دیگری در آیین‌نامه وجود دارد که بتوان به آن اتکا و اعتنا کرد و پاسخ این نیاز را داد؟ بله ماده 233 قبل و 236 فعلی، دقیقا ظرفیت بیش از سوال را دارد. همچنین سر و صدا و جنجال هم ندارد.

نکته دوم این است که آیا می‌توان این سئوال را از مسیر بهتری دنبال کرد؟ اشکال و ایراد وجود داشت. ما هم انتقاد داشتیم که چرا در مدت اندک، افزایش قیمت ارز و دلار به این شدت داشتیم. اما می‌توان از مسیر بهتر پیگیری کرد. ما پاسخ این سوال را می‌دانستیم. سوال را زمانی پیگیری می‌کنند که پاسخ آن مشخص نباشد. همه ما پاسخ را می‌دانستیم و باید جلوی این وضعیت را می‌گرفتیم و مانع ادامه آن می‌شدیم. راه مانع شدن، طرح سئوال نیست.

یک بعد منفی سئوال این است: آن چه را که ما اطلاع داریم، در فضای جامعه منعکس می‌کند و باعث سوءاستفاده دشمن می‌شود؛ همانند مصاحبه رئیس جمهور که 8 یا 9 بار اعلام کردند که این شرایط به دلیل تحریم است. همان شب سخنگوی کاخ سفید از این مصاحبه استفاده کرد. اوباما در مناظره خود از این صحبت استفاده کرد و گفت:کار ما نتیجه داده است.

بعد از آن تحریم را تشدید کردند. یعنی ما به دست خود مسیری ایجاد می‌کنیم که آنها بیایند و تشدید کنند. دشمن سوء استفاده می‌کند؛ از طرفی مردم مایوس می‌شوند. مردم امید خود را از دست می‌دهند، گرچه مردم نشان دادند که برای حمایت از مقام معظم رهبری از افراد و جریانات عبور می‌کنند.

نکته سوم اینکه، خود این موضوع تشدید شکاف بین دولت و مجلس می‌کند. متاسفانه این ایراد به برخی مسئولین وارد است که یاد نگرفتند با مفاهمه با هم صحبت کنند. یاد گرفتند که بیایند نسبت به هم حرف ناحساب بزنند. دلیل این کار هم همان سئوال قبلی از رئیس جمهور بود. هم در سوال و هم در جواب ما مشکل جدی داشتیم.

نتیجه این موضوع مشخص بود. ما به دوستان اصرار کردیم که بیایید یک مسیر دیگر را پیگیری کنیم، هم دعوا و یاس مردم و دشمن شادی ایجاد نشود، هم این خطاها اصلاح شود . بدون جنجال مشکل را حل کنیم.

ای کاش قبل از بیانات مقام معظم رهبری این مسیر تمام می‌شد. بعد از بیانات ایشان ما این کار را اصلاح کردیم. ما از رهبر معظم انقلاب هم تشکر کردیم. این یک تجربه بود که در آینده دچار اشکال نشویم. چون هنوز راه ما ادامه دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: