پنج‌شنبه 26 آگوست 10 | 10:32

مرد مهربان مدينه…

مرد شامى گفت: يا بن رسول اللَّه! لحظه‏اى كه شما را ديدم (بر اثر تبليغات سوئى كه در شام شده بود) بدترين مردم در نزد من بوديد! ولى اكنون (كه اين برخورد خوش و غير منتظره را فرموديد) بهترين مردم روى زمين در نزد من هستيد.


مردى از شام به مدينه مى ‏آيد، تبليغات سوءِ معاويه عليه على صلى الله عليه و آله و خاندانش در شام غوغا مى‏كند، از مكتب خانه و كودكستان، تا مساجد و منابر و نمازهاى جمعه، همه جا از على به بدى ياد مى‏شود و عموم مردم بر اثر اين تبليغات، تنفّر عجيبى از على صلى الله عليه و آله پيدا كرده‏اند؛ مرد شامى در مدينه شخصى را مشاهده كرد كه به همراه جمعى از مردم در حال عبور بودند، از كسى پرسيد: اين شخص كيست؟ پاسخ داد: او حسن بن علىّ بن ابى‏طالب عليهما السلام است. مرد شامى همين كه فهميد او فرزند على صلى الله عليه و آله است، به قول معروف دهان را باز كرد و چشمها را بست و در نهايت خشم و بغض هر چه از دهانش در آمد به آن حضرت توهين كرد. حضرت ايستاده و به توهين‏هاى او گوش مى‏دهد! وقتى كه سخنان مرد شامى به پايان رسيد، امام (با اين كه مى‏توانست با اشاره‏اى به اصحاب و ياران، او را سخت ادب كند و حتّى وى را به قتل برساند؛ ولى در اوج قدرت چنين نكرد، بلكه به او) فرمود: از قيافه‏ات پيدا است كه اهل مدينه نيستى و مسافر مى‏باشى و جا و مكانى در اين شهر ندارى، به منزل ما بيا و ميهمان ما باش. درِ خانه ما به روى غريبان باز است، از تو پذيرايى مى‏كنيم، اگر قرض دارى، بدهيهاى تو را اداء مى‏كنيم، اگر دشمنى در تعقيب توست از تو دفاع مى‏كنيم، اگر هم طلب عفو و بخشش كنى از خطاهاى تو در مى‏گذريم!

مرد شامى كه بر اثر خشم و غضب بسان كوره‏اى داغ و سوزان بود، با اين برخورد الهى و خدايى امام، تمام خشم و غضبش فروكش كرد، گوئى ظرفى از آب خنك بر روى او ريخته‏اند! او با اين برخورد منقلب شد (شايد با خود گفته باشد: خدايا آنچه را مى‏بينم در خواب است يا بيدارى؟ شخص قدرتمندى كه مى‏تواند در مقابل اين همه توهين و ناسزا مرا مجازات كند، اين چه برخورى است كه مى‏كند؟!)

مرد شامى گفت: يا بن رسول اللَّه! لحظه‏اى كه شما را ديدم (بر اثر تبليغات سوئى كه در شام شده بود) بدترين مردم در نزد من بوديد! ولى اكنون (كه اين برخورد خوش و غير منتظره را فرموديد) بهترين مردم روى زمين در نزد من هستيد! «1»

1- منتهى الآمال، جلد 1، صفحه 417.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.