چهارشنبه 23 ژانویه 13 | 10:01

رئيس حوزه هنری تهران باب نقد رسوایی را گشود

در اين فيلم، بعد اجتماعي دين (اصل امر به معروف و نهي از منكر، سنت حمايت خداوند از خرد جمعي مومنان، اصل اجتناب از موضع تهمت و ….) فداي بعد فردي دين (اصل حسن ظن و …) شده است.


به گزارش تریبون مستضعفین فیلم «رسوایی» آخرین ساخته مسعود ده‌نمکی دوشنبه شب با حضور کارگردان این فیلم، ابراهیم حاتمی‌کیا، غلامعلی حداد عادل، محسن رضایی، حجت‌الاسلام حمید رسایی، محمد علی رامین، ابوالقاسم طالبی، حجت‌الاسلام تقوی، سردار احمدرضا رادان، سردار ربانی، سعید قاسمی، وحید جلیلی، تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، محمدرضا شریفی‌نیا و جمع دیگری از بازیگران فیلم و تعداد زیادی از اهالی رسانه‌‌های تصویری، مکتوب و سایر برگزار شد.

رسوایی دهنمکی

محمد سرشار رئیس حوزه هنری تهران پس تماشای فیلم در صفحه گوگل‌پلاس خود در خصوص این فیلم نوشت:

فيلم سينمايي رسوايي اقاي مسعود ده نمكي پيشرفت تكنيكي خوبي براي اوست كه جاي تبريك دارد. درباره اين فيلم چند نكته كوتاه به نظرم مي رسد:
اول اينكه در اين فيلم، بعد اجتماعي دين (اصل امر به معروف و نهي از منكر، سنت حمايت خداوند از خرد جمعي مومنان، اصل اجتناب از موضع تهمت و ….) فداي بعد فردي دين (اصل حسن ظن و …) شده است.
دوم اينكه اگر فيلم مارمولك باعث شد روحانيان توسط برخي جاهلان با اين نام مورد خطاب قرار گيرند، فيلم رسوايي باعث خواهد شد روحانيان توسط برخي دختران بي حجاب به «حال دادن» دعوت شوند. (با عرض پوزش اين صراحت لهجه از فيلم وام گرفته شده)

فيلم رسوايي به مدد موضوع بسيار جنجالي، بازي اكبر عبدي در نقش يك روحاني، بازي الناز شاكردوست در نقش يك دختر بدنام و ارايش و پوشش زننده بازيگران زن، فروش چندين ميلياردي خواهد داشت. اميدوارم جيبهاي پرپول ده نمكي به عنوان تهيه كننده، اين فرصت را به او بدهد تا با مطالعه عميقتر در منابع ديني، در فيلم بعدي خود اسلامي اجتماعي و انقلابي را به ما نمايش دهد.

 1. مهدی
  5 آوریل 2013

  – از این نقد خوب تعجب کردم… چقدر زیبا دقت نموده ایید… پس هنوز هستند کسانی که عوام فریبی فیلم آنها را تحت سلطه خود قرار نداده است!
  آقا داد زدیم و میزنیم که: طریقت جدای از شریعت، عرفان دکان دار و … درست خواهد کرد. عرفانی که شعارش هدف وسیله را توجیه میکند است نه عرفان اهل بیت پاک رسول الله. عرفان «مقدس اردبیلی» و «آیت الله بهجت» عین عمل به شریعت بود که عرفان مجاهد ساز است؛ اما عرفان جدای از شریعت، منادی با دوستان مروت با دشمنان مدارا است.
  عرفان اهل بیت(ع) محبت همراه با غیرت و مردانگی و جهاد و هیات منا الذله است؛ اما عرفان جدای از شریعت (مانند این فیلم) برای اصلاح منافاتی نمی بیند که رختخواب برای یک زن جوان پهن کند و در یک خانه بخوابد!
  مقدس اردبیلی نفرمود در مواجه با زن نامحرم به تقوایم رجوع میکنم؛ بلکه فرمود به خدا پناه می اورم. زیرا در مواجه با شهوت، “تقوای گریز” باید داشت که خیلی از عرفای جدا از شریعت، پایشان در اینجا لغزید..!!
  خدا رحمت کند فلان عالم را که بارها به شاگردانش فرمود راه سیر و سلوک به جز عمل به شریعت چیز دیگری نیست و بزرگانی مانند آیت الله بهجت که فرمودند” طریقت جدای از شریعت سقوط است..
  عرفان جدای از شریعت دعوت به خویش است. مانند روحانی به ظاهر خوش اخلاق این فیلم که بیان میکند: با ما که باشید از دست گشت ارشاد در امانید !!!
  اما عرفان اهل بیت(ع) فقیری مقابل خداوند و لا املک لنفسه … و دعوت به کهف الله است.
  کار روحانی و مبلغ دین نه دعوت به خویش که که دعوت به خداست.
  و همین مجاهدت مجتهدین بوده است که اجتهاد از منابع اصیل، ملاک عرفان است نه خواب و مکاشفه که هیچگاه حجت نخواهد بود.
  کلام آخر اینکه:
  خطر جدایی طریقت از شریعت جدی است. ای کاش الگوی عرفان فیلم «امام خمینی» و «آقای قاضی» بود که مطیع و متعبد بودند نه فقط به تصویر کشیدن عکس این آقایان.
  سخنان امثال «آقای دولابی» هم محترم و عزیز است، اما وقتی قابل استناد است که با دلیل عقلی مطابق باشد و به متخصص دین عرضه شود؛ زیرا در هر علمی باید یا متخصص (مجتهد) بود و یا مقلد بود و معنای اجتهاد در دین، تخصص عالمانه با روش کاملا عاقلانه و رجوع به متون دینی و رجوع به وحی است.
  والسلام
  (مهدی)

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: