چهارشنبه 23 ژانویه 13 | 11:06

انتخابات پارلمانی اردن آغاز شد

انتخابات پارلمانی اردن صبح امروز با رقابت هزار و ۴۲۵ نامزد آغاز شد و این در حالی است که اخوان المسلمین آن را تحریم کرده است.


انتخابات پارلمانی اردن ساعت 7 صبح به وقت محلی در اردن آغاز شده است و تا 7 بعد از ظهر به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

این انتخابات با مشارکت 2 میلیون و 272 هزار و 182 نفر برگزار می شود و بسیاری از گروه های مخالف به ویژه اخوان المسلمین -بزرگترین اپوزسیون اردن- آن را تحریم کرده اند.

عبدالله دوم پادشاه اردن پیشتر از مخالفان -به ویژه اخوان المسلمین- خواسته بود انتخابات پارلمانی را تحریم نکنند. وی همچنین مردم را به شرکت گسترده در انتخابات دعوت کرده است.

هزار و 425 نامزد برای کسب 150 کرسی پارلمان در این انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند که 819 نفر از این افراد در چارچوب 61 فهرست برای 27 کرسی پارلمان و 606 نامزد دیگر نیز برای 123 کرسی به رقابت با یکدیگر می پردازند.

بیش از 7 هزار ناظر شامل 9 هیئت بین المللی و 13 گروه از سفارتخانه ها و سازمان های بین المللی موجود در اردن روند نظارت بر این انتخابات را برعهده دارند.

47 هزار نیروی پلیس و ضد شورش امنیت انتخابات را برعهده دارند و سرویس های امنیتی اردن طرح فوق العاده را برای برخورد با هر رویدادی در جریان برگزاری انتخابات آماده کرده است.

برای نخستین بار و طبق اصلاحات قانونی انجام شده از سوی عبدالله دوم پادشاه اردن، هیئت مستقل انتخابات بر روند انتخابات نظارت دارد. احزاب و گروه های مخالف، اصلاحات انجام شده را ناکافی می دانند و خواستار سلب اختیارات مبتنی بر انحلال پارلمان و تشکیل دولت از سوی پادشاه هستند.

جبهه عمل اسلامی اردن شاخه سیاسی اخوان المسلمین اردن -بزرگترین جنبش سیاسی این کشور- خواستار تدوین قانون جدید انتخابات و اصلاحات قانونی است که به موجب آن برخی اختیارات پادشاه به پارلمان واگذار شود.

عبدالله دوم متعهد شده است، پارلمان منتخب نخستین دولت منتخب را تشکیل بدهد. اما مخالفان بر این باورند پارلمان منتخب در برابر بحران سیاسی موجود در کشور دوام زیادی نخواهد داشت.

از سال 2007 تاکنون این سومین انتخابات در اردن محسوب می شود. عبدالله دوم در سال 2007 در پی اعتراف دولت به تقلب در انتخابات، پارلمان اردن را منحل کرد. همچنین در سپتامبر 2010 به دلیل اعتراضات مردمی که تحت تاثیر قیام های عربی صورت گرفت، پارلمان اردن بار دیگر منحل شد.

پارلمان منتخب با ماموریت های بسیاری مواجه است که اصلاح قوانین سیاسی به ویژه قانون انتخابات یکی از آنها محسوب می شود. رفع مشکلات اقتصادی مردم که طی 2 ماه گذشته در پی افزایش قیمت انرژی دوچندان شده است از دیگر وظائف پارلمان آتی به شمار می رود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: