پنج‌شنبه 24 ژانویه 13 | 14:20
آیت‌الله شیرازی به روایت آیت‌الله خاتم یزدی

بیت آیت‌الله شیرازی، پاتوق مأموران ساواک بود

دوستان و حامیان آقای شیرازی حملاتی را علیه امام ترتیب دادند و شروع به بدگویی و بستن اتهام‌های ناروا علیه ایشان کردند. بعضی از نزدیکان آقای شیرازی با تفسیق و حتی تکفیر حضرت امام کار را به اوج خود رساندند. بیت و بیرونی آقای شیرازی، پاتوق مأموران ساواک ایران است و خود ایشان هم به ما توصیه می‌کند که دست از مبارزه علیه شاه برداریم و سخنی بر ضد رژیم نگوییم.


آیت الله سید عباس خاتم یزدیبه گزارش تریبون مستضعفین، آیت‏‌الله سیدعباس خاتم یزدی در سال 1309 ش (1349 ق) در یزد متولد شد. وی پس از اتمام مقدمات و سطح در زادگاه خود، در سال 1334 ش راهی قم گردید و در درس خارج آیات عظام: سید محمد محقق داماد، سید محمدرضا گلپایگانی، محمدعلی اراکی و امام خمینی(ره) شرکت نمود. آیت‏‌الله خاتم یزدی در سال 1339ش وارد حوزه نجف اشرف شد و در اقامت 18 ساله خود در آن شهر، از محضر درس حضرات آیات: سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودی و حضرت امام و به ویژه از درس آیت‏‌الله خویی بهره‏‌های وافری برد تا به مقام عالی اجتهاد دست یافت. ایشان یکی از شاگردان برجسته و یاران نزدیک امام به شمار می رفته و همواره مورد توجه ایشان بود. عضویت در شورای استفتاء و هیئت ممتحنین و وکالت عام و نمایندگی تام الاختیار در امور حج به امر امام(ره) به وی محول گردید.

آیت‌الله خاتم یزدی علاوه بر تدریس سطوح در نجف، پس از ورود به قم، مشغول تدریس درس خارج فقه و اصول گردید و شاگردان فاضلی تربیت نمود. ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی عضو دفتر استفتاء امام، دبیر شورای سیاست‌‏گذاری ائمه جمعه و نماینده مردم استان یزد در مجلس خبرگان از دوره اول بود. از آثار ایشان هم می توان تقریرات درس آیات عظام خویی و امام خمینی را بر شمرد.

آیت‌الله خاتم دانشمندی بزرگوار، فقیهی فرزانه و پرهیزگار، ساده‌زیست و متواضع، علاقه‌مند به امام و انقلاب بود و سرانجام در روز سه شنبه 20 شهریورماه سال 1380 در تهران درگذشت و بدن مطهرش بعد از تشییع در تهران، یزد و قم با اقامه نماز حضرت آیت‏‌الله العظمی بهجت(ره) در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

***

مرحوم آیت‌الله خاتم یزدی در خاطرات خود درباره چگونگی اعلام مرجعیت و فعالیت‏‌های مرحوم آیت‌الله سیدمحمد شیرازی و موضع‌گیری‌اش درباره انقلاب، امام خمینی(ره) و نظام اسلامی می‌گویند. این مطالب به نقل از کتاب خاطرات ایشان نقل می‌گردد. جهت شناخت بیشتر، مواردی در داخل [] آمدند و پاورقی‏ها هم توضیحی هستند که در متن کتاب خاطرات نیامده‌اند.

منبع: خاطرات آیت‌الله خاتم یزدی، چاپ اول، بهار 1381، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

آیت الله سید محمد شیرازی

[چگونگی اعلام مرجعیت آیت‌‏الله شیرازی]

آقای سیدمحمد شیرازی چند سال بعد از رحلت پدرش و تقریباً در عنفوان جوانی، ادعای مرجعیت کرد و جمعی از روحانیون نیز که وزنه علمی بالایی نداشتند و چندان مشهور و سرشناس نبودند، با انتشار اعلامیه‌ای به اعلمیت و جایزالتقلید بودن ایشان گواهی دادند و این اعلامیه به سرعت در سراسر عراق و همچنین کویت پخش گردید.

گفتنی است که این عده حدود پانزده نفری چنان در دفاع و طرف‌داری از آقای شیرازی مصمم و داغ بودند که مرحوم آقای خویی گفته بود اگر من چنین طرف‌دارانی داشتم دنیا را می‌گرفتم! … بنده با شناختی که از اوضاع نجف و بیوت علما و بزرگان داشتم می‌دانستم که اگر آقای شیرازی به همین ترتیب و بدون یک حامی و پشتیبان قوی به کارش ادامه بدهد، دیگران عرصه را بر او به کلی تنگ خواهند کرد و حتی نمی‌گذارند که ایشان در عراق بماند و به زندگی معمولی خویش بپردازد؛ تا چه رسد به ادعای مرجعیت، حضرت امام را به عنوان مرجع اعلم معرفی نماید تا اولاً از خطراتی که ایشان را تهدید می‌کند در امان بماند و پانیاً از پشتیبانی و حمایت امام در آینده برخوردار شود. روی این حساب، من دغدغه فکری‌ام را با آقای سیدمنیرالدین شیرازی[1] که از دوستان بود در ضمن با آقای شیرازی هم دوست و رفیق و هم‌شهری بود، در میان گذاشتم و از ایشان خواستم که در این زمینه با آقای شیرازی گفت‌وگو کند و به ایشان گوش‌زد نماید که اگر ایشان خواسته باشد در وضعیت کنونی بر ادعای مرجعیت خود پافشاری کند، افراد صاحب نفوذی هستند که می‌توانند اجتهاد وی را نیز زیر سئوال ببرند و انکار کنند و در این صورت در سالیان بعد هم ایشان نمی‌تواند وارد عرصه مرجعیت شود، به همین جهت بهتر است ایشان فعلاً از دعوای مرجعیت دست بردارد و امام را به عنوان مرجع تقلید معرفی کند. به این ترتیب آقای سیدمنیرالدین به ملاقات آقای شیرازی رفت و در این مورد با ایشان گفت‌وگو کرد … موقعی که من خدمت ایشان [آقای سیدمنیرالدین] رسیدم گفت: جواب آقای شیرازی این بود که دوستان صلاح ندیدند که من، مردم را به آقای خمینی ارجاع بدهم؛ بنابراین بنده بر سر همان ادعای مرجعیت و الامام المجدد بودن هستم و خداوند ما را از شر اغیار حفظ خواهد کرد. (صص 171-169)

آیت الله سید محمد شیرازی

آغاز حملات علیه آقای شیرازی

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد با رحلت [آیت‏‌الله العظمی] آقای حکیم و به عرصه آمدن مراجع جدید، حملاتی علیه آقای شیرازی تدارک دیده شد. [آیت‌‏الله العظمی] آقای خویی و [آیت‏‌الله العظمی] آقای شاهرودی هر یک به طور جداگانه اعلامیه‌ای علیه ایشان صادر کردند. آقای شاهرودی در اعلامیه‌اش متذکر شده بود که آقای شیرازی مجتهد نیست و شاهد بر این مدعا، نیز استاد وی آقای شیخ یوسف حائری است که در نوشته‌ای تصریح کرده، آقای شیرازی به حد اجتهاد نرسیده است. در مرحله بعد حملات، شدت بیشتری پیدا کرد و مرحوم آقای خویی در سئوالی که از ایشان شده بود طوری جواب داده بود که حیثیت ایشان خدشه دار شد … مرحوم آقای خویی در جواب مرقوم کرده بود که کار این سید، شبه‌ناک است و دادن وجوهات به وی جایز نیست.(صص173)

آیت الله سید محمد شیرازی

سکوت حضرت امام در قبال اعمال و رفتار آقای شیرازی

با این که در بدو ورود امام به عراق و به ویژه شهر کربلا آقای شیرازی استقبال شایانی از ایشان کرد و رابطه خوب و گرمی بین‌شان پدید آمد، منتهی بعداً این ارتباط به سردی گرایید و در سفرهای بعدی حضرت امام به کربلا، توجهی از سوی آقای شیرازی نشان داده نمی‌شد و یا وقتی ایشان به نجف می‌آمد به ملاقات حضرت امام نمی‌رفت. به هر حال این وضعیت به همین صورت تا زمان عزیمت آقای شیرازی به کویت ادامه یافت اما بعد از استقرار ایشان در کویت، دوستان و حامیان ایشان حملاتی را علیه امام ترتیب دادند و شروع به بدگویی و بستن اتهام‌های ناروا علیه ایشان کردند و در این زمینه بعضی از نزدیکان آقای شیرازی به ویژه فالی[2] با تفسیق و حتی تکفیر حضرت امام کار را به اوج خود رساندند و این ناسزاها از آن زمان و حتی بعد از ورود آقای شیرازی به ایران ادامه یافت.

در زمینه مسائل سیاسی نیز بعضی از دوستان و هواداران حضرت امام مثل آقای محتشمی[3] و آقای فردوسی‌پور[4] که برای سخنرانی و امور دیگر به کویت می‌رفتند، نقل می‌کردند که بیت و بیرونی آقای شیرازی، پاتوق مأموران ساواک ایران است و خود ایشان هم به ما توصیه می‌کند که دست از مبارزه علیه شاه برداریم و سخنی بر ضد رژیم نگوییم. آقای مهری[5] که نیز از طرف‌داران سرسخت امام و نماینده ایشان در کویت بود، به جهت آشنایی با کارها و فعالیت‌های سیاسی سیدمحمدشیرازی، وی را تکفیر و حتی ایشان را از شاه بدتر می‌دانست. (صص173ـ174)

امام و آقای شیرازی

با وصف حال حضرت امام در تمام این مراحل از موضع‌گیری صریح و علنی درباره ایشان از نشر سیاسی و همچنین اجتهاد و عدالت خودداری می‌کرد. یادم می‌آید که یک بار جمعی از کویتی‌ها که علی‌الظاهر وادار شده بودند، خدمت امام رسیدند و درباره آقای شیرازی و این که ایشان مجتهد و عادل هست یا نه، سئوال نمودند؛ ولی حضرت امام نفیاً یا اثباتاً جوابی ندادند که موجب ناراحتی این‌ها و بعضی از بزرگان مثل آقای خویی شده بود. (ص174)

 


[1]. مؤسس دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم.

[2]. باجناق آیت‏الله شیرازی

[3]. عضو مجمع روحانیون مبارز

[4]. مرحوم حجت الاسلام اسماعیل فردوسی پور، عضو مرکزی دفتر امام(ره) در نجف اشرف که در طول دوران انقلاب و حیات خود دارای مسئولیت های خطیری از جمله: عضویت در هسته مرکزی تشکیلات روحانیون مبارز خارج از کشور، سه دوره نمایندگی مردم در مجلس خبرگان رهبری، سه دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، ریاست دیوان عدالت اداری ایران، عضو شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور و دادستان دادگاه عالی قضات بود.

[5]. مرحوم آیت‏‌الله عباس مهری.

 1. مسعود
  24 ژانویه 2013

  امام خمینی اساسا از این بازی های زشت و شرم آور آنهم در مجموعه حوزه های علمیه بیزار بود. ایشان حتی حاضر نشدند نامی از شریعتمداری ببرند و صریحا برابر وی موضع بگیرند. در مورد منتظری هم واقعا کارد به استخوان رسید.
  اما جای تاسف است که افرادی نظیر آقای شیرازی متوجه نیستند این دعوا های بچگانه در درجه اول مترداف تضعیف شیعه و اعتقاد مردم است.
  خدا رحمت کند میرزای شیرازی بزرگ را که وقتی به مرجعیت رسید فرمود هرگز به خاطرم خطور نکرده بود که روزی این مسوولیت عظیم بر دوشم آید.
  تقوا را از مرحوم آقای اراکی باید یاد گرفت که بی هیچ دست و پا زدنی برای مرجعیت و نظایر این اقدامات خدا خودش ایشان به مرجعیت کل و تامه شیعه رساند.

 2. محب شیرازی
  26 ژانویه 2013

  چیز جدیدی ننوشته اید اگر مد نظرتان باشد کفار و منافقین هم تهمت دیوانگی و ساحربودن به پیامبر صلی الله علیه و آله میدادند شما هم کمی از آنان ندارید
  چرا نظرات را منتشر نمیکنید ترسوهای بزدل منتظر موج حسینی باشید

  • خبرنگار
   17 ژانویه 2014

   از خدا بخواهید تعصب را از شما بگیرد و چشمتان را به روی حقیقت باز کند
   به روزی فکر کنیم که تنها در دو متر پارچه زیر خروارها خاک قرار میگیریم و آنجا به خود آمدن بی فایده است.
   برادر گرامی از پیامبر صلوات الله علیها در نهج الفصاحه داریم که فرمودند بدترین بندگان خدا کسانی هستند که آخرت خود را بخاطر دنیای دیگری بفروشند.

   بصیرت و دیدن حقیقت با تعصب جمع نمی شود.

   کافیست خاطرات تروریستی چون ریگی را بخوانید آنجا که می نویسد هر گاه اعضای گروه کم می آوردند و از کشتن شیعیان امتناع می کردند کلیپهای که شیعیان ضد اهل سنت تدوین کرده بودند اعم از سخنرانی ها و جشنهای عید زهرا (که مورد نظر هیچ یک از شیعیان واقعی اهل بیت علیه السلام نیست ) را برای آنها پخش میکردم تا غیرت آنها را برانگیخته کنم و آنها را بر کشتن بیشتر شیعیان مصمم تر.

   خدا همه ما را به راه راست هدایت کند

   اتحاد شیعه و سنی لازمه مقابله با دشمنان اسلام است.

 3. حسن
  26 ژانویه 2013

  تفسیق علما و روحانیون نسبت به یکدیگر سبب دوری مردم و بدگمانی انها نسبت به اصل دین میگردد و به صلاح مذهب نیست.

 4. حسین
  26 ژانویه 2013

  خدا لعنت کند کسی رو که یه این سادات بی احترامی کنه

  • یا علی
   27 فوریه 2014

   داداش اسلام از سادات مهم ترند

 5. حسن
  10 ژانویه 2014

  به نظرم گفتن برخی از ریشه ها بد نیست.
  برای من همیشه این سئوال مطرح بوده که گیر سید صادق و اطرافیانش با نظام چیه؟
  برخی از طرفداران جدید سید صادق، منشا این اختلاف را به عدم اجرای صحیح احکام در کشور می دانند. با خواندن این مصاحبه ها معلوم میشه، کار از یک جای دیگه عیب داشته و اصل بحث از ادعای مرجعیت یک بنده خدا بدون داشتن شرایطش شروع شده

 6. احسان
  13 فوریه 2014

  بدگویی و متهم کردن اشخاصی همجون مراجع عظام تقلیدی که مردم سالها ازشون تقلید میکردن(منظورم شخص خاصی نیست) تنها باعث بدبینی و بی اعتمادی مقلداشون نسبت به دین برحق اسلام شیعه میشه و این کار باعث تفرقه افکنی بین شیعیان میشه. تا اینجور مقاله ها هست دیگه احتیاجی به توطئه ی امریکا و انگلیس برای نابودی اسلام نیست.(واعتصمو بحبل الله جمیعا ولا تفرقو)

 7. سيدمحمدغضنفري
  18 فوریه 2014

  سلام.شنيدم زمانيكه شاه قصدكشتن امام خميني راداشته يكي ازمراجعي كه حكم به مرجعيت امام خميني داده و مانع اعدام ايشون ازطرف شاه شده آقاي شيرازي بوده.البته اين كارراازمراجع ديگري نيزخواسته بودن كه قبول نكردن امآقاي شيرازي حكم به اجتهادومرجعيت امام داده.اگراطالاعاتي دراين زمينه داريد پاسخ من را يا دراين محل بيان كنيد.باتشكر

 8. حسام الدین
  12 مارس 2014

  در هر دوره ای بودن کسانی که لباس دین بر تن داشتن اما در باطن شیطان بوده اند

 9. ناشناس
  22 می 2014

  سلام آقا سید محمد شیرازی ها دو طیفن یک دسته فرزندان میرزای شیرازی تحریم تنباکو و … که اصلیت عرب و عراقی دارن و در حال حاظر سید صادق در قم و سید مجتبی در لندن ساکنن و 11 شبکه ماهواره ای اععم از امام حسین 1 تا 3 مرجعیت فدک و…رو اداره میکنن. و رابطه خوبی هم از بعد پدر و مرجعیت سید محمد تا الان نه با امام خمینی و درحال حاظرهم مقام معظم رهبری ندتشتن. واما دسته دوم شیرازی ها فرزندان حضرت آیت الله عبدا… شیرازی که مقیم مشهد هستن و دو برادر و مرجه به نام محمد و محمد باقر شیرازی که از مراجع بزرگ مشهد و خیابان شیرازی مشهد هم به نام این بزرگواران هست و از انقلابیون هم بوده اند در زمان شاه که هیچگونه رابطه فامیلی با هم ندارن

 10. smq
  9 ژوئن 2014

  در این باره ی سخن شما:بیت و بیرونی آقای شیرازی، پاتوق مأموران ساواک ایران است و خود ایشان هم به ما توصیه میکند که دست از مبارزه علیه شاه برداریم و سخنی بر ضد رژیم نگوییم.
  شما پیام آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی رو نخوندید به مناسبت وفات سید محمد شیرازی؟
  http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=12644
  پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آیتاللّه آقای حاج سید محمد شیرازی
  بسماللَّهالرّحمنالرّحیم
  رحلت عالم مجاهد آیةاللَّه آقای حاج سید محمد شیرازی رحمةاللَّهعلیه را به بیت شامخ و معظم شیرازی و بخصوص به خانوادهی محترم و فرزندان مکرم ایشان و نیز به همهی دوستداران و ارادتمندان آن مرحوم بخصوص به حضرات کربلائیهای مقیم ایران صمیمانه تسلیت عرض میکنم.
  آن عالم بزرگوار سالهای متمادی از عمر خویش را در عراق و ایران صرف جهاد فرهنگی و سیاسی برای اعلای کلمهی اسلام و ترویج مکتب اهل بیت علیهمالسّلام نموده و زحمات فراوانی تحمل کردند. تألیفات متعدد ایشان در علوم اسلامی و مبارزه با صهیونیزم و استکبار، متضمن مجموعهی بزرگی از معارف دینی و سیاسی است و سعی مشکور و مجاهدت مقبولی در درگاه خداوند متعال است. انشاءاللَّه.
  از خداوند متعال علوّ درجات و حشر با اجداد طاهرینش را برای آن عالم بزرگوار مسألت میکنم.
  سید علی خامنهای
  26/9/1380

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: