شنبه 26 ژانویه 13 | 14:23

فیلم‌های بخش سینمای غیرمتعهدها در جشنواره فجر

امسال جشنواره بین المللی فیلم فجر برای نخستین بار بخش جداگانه ای را با عنوان «سینمای غیرمتعهدها» در ساختار بین الملل این رویداد سینمایی تعریف کرده است . در این بخش 10 فیلم به نمایش در می آید.


سینمای غیر متعهد ها در جشنواره فجرامسال جشنواره بین المللی فیلم فجر برای نخستین بار بخش جداگانه ای را با عنوان «سینمای غیرمتعهدها» در ساختار بین الملل این رویداد سینمایی تعریف کرده است . در این بخش 10 فیلم به نمایش در می آید.

روابط عمومی سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر مشخصات فیلم های این بخش را به این ترتیب معرفی کرد:

رنگ آسمان/ دکتر بی جو
«رنگ آسمان» درامی محصول سال 2012 هند به نویسندگی و کارگردانی «دکتر بی جو» است. فیلم داستان سارقی است که در جزیره‌ای خالی از سکنه به دام می‌افتد و مجبور می‌شود جنبه‌ای تازه از زندگی را ببیند.
این فیلم در جشنواره‌های متعدد از جمله جشنواره فیلم شانگ‌های، جشنواره فیلم شیکاگو، جشنواره فیلم کلکته و… به نمایش درآمده‌است.

نام انگلیسی فیلم: Color of Sky
کارگردان: دکتر بی جو / نویسنده: دکتر بی جو/ بازیگران: ایندراجیث، ندومودی ونو، امالا پاول، پریث ویراج / زبان: مالایالامی/ زمان فیلم: 111 دقیقه / محصول 2012 هندوستان

درباره کارگردان: «بیجوکومار دومودارام» که به «دکتر بی جو» معروف است، کارگردان هندی است که به زبان مالایامی مربوط به بخشی از ایالت کرالا فیلم می‌سازد. او فارغ‌التحصیل رشته داروشناسی است و امروزه به‌عنوان یکی از فیلم سازان بین‌المللی سینمای هند شناخته می‌شود.فیلم های او در بسیاری از جشنواره‌های سطح دنیا پذیرفته شده و به نمایش درآمده است.

شرافتمند/ ژان کلود قدسی
«شرافتمند» محصول سه کشور لبنان، فرانسه و قطر و محصول سال 2011 است.این فیلم توسط «ژان کلود قدسی» نوشته و کارگردانی شده است.
این فیلم در جشنواره فیلم دوحه و جشنواره فیلم دبی به نمایش درآمد و مورد تحسین منتقدین و تماشاگران قرارگرفت. فیلم داستان مردی را بازگو می‌کند که پس از 20 سال با زنی که زمانی او را می‌شناخته مواجه می‌شود.

نام انگلیسی فیلم: A Man of Honor
کارگردان: ژان کلود قدسی/ نویسنده: ژان کلود قدسی/ بازیگران: مجیدی مشموشی، کارولاین حاتم و … / زمان فیلم: 91 دقیقه / محصول 2011 لبنان، فرانسه، قطر/
درباره کارگردان: ژان کلود قدسی کارگردان لبنانی، فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی و فیلم‌نامه نویسی از دانشگاه ییساو بیروت است.

چهار روز بعد / هلا لطفی
«چهار روز بعد» محصول 2012 کشور امارات متحده عربی است. این فیلم به نویسندگی و کارگردانی «هلا لطفی» ساخته شده است. فیلم درباره دو زن است که از همسر مریضشان مرافبت می‌کنند.

نام انگلیسی فیلم: Coming Forth by Day
نویسنده و کارگردان: هلا لطفی نویسنده / بازیگران: دنیا ماهر، سلما النجار، احمد لطفی، دعا اریکاتزبان : عربی/ زمان فیلم: 96 دقیقه/ محصول 2012 امارات متحده عربی
درباره کارگردان: هلا لطفی متولد 1973 در مصر، فارغ‌التحصیل اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه قاهره می باشد. وی در سال 1999 از مدرسه فیل‌سازس قاهره مدرک فیلم سازی خود را دریافت کرد. وی دو سال به عنوان دستیار کارگردان مشغول به کار شد و پس از آن اولین فیلم مستند خود را در سال 2001 ساخت. وی تاکنون 9 فیلم ساخته که موفق به دریافت جوایزی در جشنواره‌های گوناگون شده‌است.

خیار تلخ/ محمد جنمی
«خیار تلخ» به کارگردانی «محمد جنمی» محصول 2012 کشور تونس است. فیلم درباره زندگی مردمی‌است که در حول و حوش تاریخ استقلال تونس به دنیا آمده‌اند.

نام فیلم: Colocynth
نویسنده و کارگردان: محمد جنمی/ بازیگران: 14 زندانی سیاسی رژیم قبل تونس در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند./ زمان فیلم:52 دقیقه / محصول 2012 تونس/

درباره کارگردان: محمد جنمی در محیطی کاملا سینمایی کارگردانی را آموخت. وی مدت زیادی را صرف دستیار کارگردان و ساخت فیلم های کوتاه نمود. وی به عنوان داور در بسیاری از جشنواره‌های عربی حضور داشته است.

کوچ‌نشینان/ رودین

اسلاموف«کوچ‌نشینان» داستان چوپانان آذربایجانی را تعریف می‌کند که در عرض شش روز گوسفندان خود را از چراگاهی به چراگاه دیگر می برند.
این فیلم محصول 2010 آذربایجان و به کارگردانی «رودین اسلاموف» است. این فیلم در جشنواره فیلم اوکراین در کیف به نمایش درآمده است.

نام انگلیسی فیلم: Nomads
نویسنده و کارگردان: رودین اسلاموف/ زبان: آذربایجانی/ زمان فیلم: 52 دقیقه /
درباره کارگردان: رادین اسلاموف در سال 1998 از دانشگاه فیلم‌سازس سنت پترزبورگ در رشته کارگردانی فارغ‌التحصیل شد. او در سال 1997 استودیوی فیلم سازس خودش با نام «استودیو دبوشیر» را تاسیس کرده‌بود. ور از سال 200 تا 2005 رئیس بنیاد فیلم سازی سنت پترزبورگ بوده‌است.

مادر/ جمیلا سحرویی
«مادر» محصول سال 2012 الجزایر به کارگردانی «جمیلا سحرویی» می باشد. فیلم داستان زنی است که در خانه دورافتاده‌ای در روستایی در الجزایر در بحبوحه جنگ داخلی زندگی می‌کند.

نام فیلم: yema
نویسنده و کارگردان: جمیلا سحرویی/ بازیگران: جمیلا سحرویی، علی زارف، سمیر یاحیا / زبان: عربیزمان فیلم: 90 دقیقه/
درباره کارگردان: جمیلا سحرویی در سال 1959 در الجزایر به دنیا آمد و از سال 1975 به فرانسه نقل مکان نمود. او پس از تحصیل در رشته ادبیات در الجزایر، در پاریس در رشته فیلم سازی فارغ‌التحصیل شد. او فیلم‌های کوتاه و مستند فراوانی درباره جنگ‌های الجزایر و شرایط فرهنگی این کشور ساخته است.

قایق/ موسی توره
«قایق» محصول سه کشور فرانسه،آلمان و سنگال در سال 2012 است. این فیلم را «موسی توره» کارگردانی کرده‌است. داستان فیلم درباره تعدادی سنگالی‌است که با قایقی قصد ترک کشورشان را داردند. این فیلم در جشنواره کن 2012 و در جشنواره فیلم اسلو 2012 نامزد دریافت جایزه بوده‌است.

نام فیلم: The Pirogue
نویسنده و کارگردان: موسی توره/ بازیگران: سلیمان نادیایی، لایتی فال، مامین درامه و …/ زبان: فرانسویزمان فیلم: 87 دقیقه/ محصول 2012 فرانسه، آلمان و سنگال/
درباره کارگردان: موسی توره متولد 1958 در کشور سنگال است. او نویسنده و کارگردانی‌است که تاکنون شش فیلم شاخته و موفق به دریافت جوایزی از جشنواره‌های گوناگون از جمله جشنواره فیلم لس آنجلس و جشنواره فیلم هدینبورگ شده‌است.

بی‌کس/ کارزان قادر
«بی‌کس» محصول مشترک سه کشور سوئد، فنلاند و عراق و به کارگردانی «کارزان قادر» است. این فیلم درباره زندگی دو برادر هفت و ده ساله بی خانمان عراقی‌ که به سختی زندگی می‌کنند. کارگردان این فیلم یک بار در سال 2010 فیلم کوتاه و موفقی به همین نام ساخته که این نسخه بلند از این فیلم هم مورد توجه منتقدین واقع شده‌است. فیلم کوتاه «بیکس» در جشنواره‌های بسیاری از جمله «نوردیک» و«جوایز اسکار دانش آموزان» موفق به دریافت جایزه شده است.

نام فیلم: Bekas
نویسنده و کارگردان: کارزان قادر/ بازیگران: زماند طاها، سرور بصیر/ زبان: کردی/ زمان فیلم: 92 دقیقه محصول 2010 سوئد، فنلاند، عراق/
درباره کارگردان: کارزان قادر یک فیلمساز سوئدی-کرد است که از مهاجرین عراقی‌است که در سال 1990 به سوئد کوچ کرده‌است. او با فیلم کوتاه «بی‌کس» که در واقع پایان‌نامه او برای فارغ‌التحصیلی از موسسه فیلم‌سازی سوئد محسوب می شد در سال 2010 مطرح و موفق به کسب جوایز فراوانی گردید.

ترک بغداد/ کوتیبی الجنابی
«ترک بغداد» فیلمی جاده‌ای محصول سال 2010 کشور‌های عراق، امارات و انگلستان می‌باشد. این فیلم را «کوتیبی الجنابی» نوشته و کارگردانی کرده‌است. فیلم درباره «صدیق» فیلم‌بردار اختصاصی صدام حسین در اواخر دهه 90 میلادی است. این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم ابوظبی 2010 به نمایش درآمد.

نام انگلیسی فیلم: Leaving Baghdad
نویسنده و کارگردان: کوتیبی الجنابی/ بازیگران: صدیق العطار، رنک عمر، آتیلا سلیموسی، جازمین التمیمزبان: عربی،مجارستانی،انگلیسی/ محصول 2010 امارات،عراق و انگلستان /
درباره کارگردان:کوتیبی الجنابی، نویسنده،کارگردان و فیلم بردار مستقلی است که در بغداد متولد شد. او فارغ‌اتحصیل فیلم برداری و عکاسی از دانشگاه هنرهای دراماتیک بودابست است. او به عنوان مدیر فیلم برداری در فیلم‌های گوناگونی کار کرده‌است که می‌توان به «زندگی ساکن»، «در برابر نور» و «سرزمین مردگان» اشاره کرد. «ترک بغداد» اولین فیلم او در مقام کارگردان محسوب می‌شود.

پراوال رمان
این فیلم توسط «پراوال رمان» نوشته وکارگردانی شده‌است. داستان فیلم درباره پروفسور آنیرود است که به چیزی جز علم اعتقاد ندارد و برای او علم و معادلات علمی همه‌چیز است. درباره کارگردان: «پراوال رمال» نویسنده و کارگردانی است که علاقه زیادی به فیلم‌های تریلر در حال و هوای روان شناختی دارد. 404 پنجمین فیلم او در مقام کارگردان محسوب می‌شود

نام فیلم: 404
«404» یک تریلر روان شناختی هندی‌ محصول سال 2011 است. نویسنده و کارگردان: پراوال رمال/ بازیگران: عماد شاه،نیشیکانت کاماس، ساتیش کوشیک و …/ زمان فیلم: 112 دقیقه/ محصول 2011 هند/

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: