یکشنبه 27 ژانویه 13 | 13:49

بهمنی: ارز مرجع را به خودروهای لوکس ندادیم

رئیس کل بانک مرکزی پرداخت ارز مرجع برای واردات خودروی لوکس توسط سفارش شدگان افراد متنفذ در دولت را رد کرد.


محمود بهمنی درباره «وارادات خودوری لوکس با ارز مرجع» گفت: ارز مرجع فقط برای کالاهای اساسی همچون گندم، ذرت، سویا، کنجاله و امثال آن است.

وی افزود: بانک مرکزی تا اواخر شهریور ماه برای کالاها اعتبارات اسنادی می گشود و هر چه ثبت سفارش می دادند،‌ وزارت بازرگانی باز می کرد.

رئیس کل بانک مرکزی متذکر شد که پرداخت ارز هزار و 226 تومانی به کالاهایی که وزارت بازرگانی به عنوان اولویت مطرح کرد، مابه‌التفاوت نداشت.

بهمنی افزود: بانک مرکزی جز ارز مرجع ارز دیگری نداده و این ارز را نیز از شهریور ماه، فقط برای واردات دو نوع کالای اساسی و به همه متقاضیان اعم از دولتی و غیر دولتی پرداخت کردیم.

وی با اشاره به تخلف برخی افراد در گرانفروشی کالاهایی که با ارز هزار و 226 تومانی وارد کرده‌اند، برخورد با این افراد را در حیطه وظایف بانک مرکزی ندانست.

رئیس کل بانک مرکزی در عین حال گفت که این نهاد با خاطیانی که ارز مرجع را در بازار آزاد فروخته یا در اموری غیر از واردات کالاهای اساسی صرف کرده‌اند، برخورد کرده است.

بهمنی افزود: در مرحله اول 30 هزار میلیارد از حساب این افراد برداشته و به خزانه بازگرداندیم و قصد داریم حدود 2 هزار میلیارد دیگر هم برداشت داشته باشیم.

وی تصریح کرد: صیانت از بیت‌المال هزینه دارد و من آن را قبول کردم و تا آخر هم در این راه ایستاده‌ام مگر اینکه دیوان محاسبات بگوید دیگر برداشتی نشود یا پول های برداشت شده را پس دهید.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس پرداخت ارز مرجع برای واردات خودروی لوکس با توصیه برخی افراد متنفذ در دولت را رد کرد.

وی تصریح کرد: تا اواخر مرداد، انواع کالا از جمله خودرو در لیست ثبت سفارشات بود اما بعد از آن کالاها را طبقه‌بندی کردیم و فقط برای کالاهای اساسی ارز پرداختیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: