یکشنبه 27 ژانویه 13 | 16:27

نای: مداخله نظامی در سوریه غیرممکن است

یک کارشناس آمریکایی مداخله نظامی در سوریه را عملا غیر ممکن دانسته و اعلان کامرون برای برگزاری رفراندوم خروج از اتحادیه اروپا را یک خطا، ارزیابی کرد.


«جوزف نای»، دستیارپیشین وزیر دفاع آمریکا و استاد علوم سیاسی دانشگاه هاروارد و از نویسندگان معروف آمریکایی در گفتگو با روزنامه اتریشی «استاندارد» در پاسخ به این پرسش که آیا شما انتظار اقدامات و مداخلات بیشتر اوباما در خاورمیانه در دور دوم را دارید اظهار داشت: اوباما به دلیل مسئله مناقشات بین فلسطین و اسرائیل بسیار سرخورده شده است. وی بعد از انتخاب مجددش علاقه بیشتری برای اعمال نفوذ روی رژیم صهیونیستی نشان خواهد داد. اوباما نمی‌تواند خاورمیانه را نادیده بگیرید. آمریکا علایق فراوانی در این منطقه دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه احتمالا آمریکا باید فشار بیشتری را روی رژیم صهیونیستی وارد کند در عین حال اظهار داشت که البته این مسئله بستگی به این دارد که چه رژیمی در سرزمینهای اشغالی بر سر کار آید. نتانیاهو یک دولت میانه رو نبود.

این کار‌شناس آمریکایی در بخش دیگری از این گفتگو به مسئله سوریه پرداخته و در پاسخ به این پرسش که چرا آمریکا در سوریه مداخله نمی‌کند گفت: ما نمی‌دانیم چگونه باید درست عمل کنیم. ما مطمئنا نمی‌دانیم که یک مداخله نظامی در سوریه شرایط را بهتر می‌کند یا بد‌تر.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا آمریکا در «مالی» مداخله کرد گفت: آمریکا در مالی اهداف مشخص و دقیقی دارد. سوریه یک کشور پر جمعیت با شهرهای بزرگ است و قوم و قبایل مختلفی در آن وجود دارد. یک مداخله نظامی مشابه لیبی و مالی در سوریه عملا غیر ممکن است.

این کار‌شناس آمریکایی در بخش دیگری از این گفتگو درباره تصمیم نخست وزیر انگلیس درباره برگزاری یک رفراندوم درباره خروج کشورش از اتحادیه اروپا گفت: این یک اشتباه است. من امیدوارم که انگلیس اتحادیه اروپا را ترک نکند.

وی در بخش پایانی این گفتگو اظهار داشت: انگلیس و فرانسه باید نقش رهبری در سیاست امنیتی و خارجی اروپا را بر عهده گیرند و دیگر اعضاء این اتحادیه را با خود همراه سازند. این بهترین شکل است. در غیر این صورت اروپا نفوذی در دنیا نخواهد داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: