چهارشنبه 30 ژانویه 13 | 10:31

دست رد آرژانتین به سینه اسراییل درباره ایران

دولت آرژانتین درخواست رژیم صهیونیستی مبنی بر ارائه توضیحی از سوی آرژانتین در رابطه با قرارداد این کشور با ایران را رد کرد.


رییس جمهور آرژانتین

کریستینا فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین طی بیانیه ای درخواست اسرائیل مبنی بر ارائه توضیحی از سوی آرژانتین در رابطه با قرارداد این کشور با ایران را رد کرد.

رئیس جمهور آرژانتین در این بیانیه نوشته است: «حمله 18 ژوئن سال 1994 که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان آرژانتین شد باعث کشته شدن هیچ اسرائیلی ای نشده و اکثریت این کشته شدگان را آرژانتینی ها تشکیل می دادند در این میان 6 تن از مردم بولیوی و 2 لهستانی و 1 شیلیایی نیز جان خود را از دست دادند».

کارلوس فائوستینو، سفیر آرژانتین در تل آویو روز گذشته از مقامات آرژانتینی خواست تا در رابطه با قرارداد امضا شده میان این کشور و ایران توضیحاتی ارائه دهند.

فرناندز در این بیانیه اعلام کرد:« دولت ما خود را موظف نمی بیند که توضیحی در رابطه با این قرارداد ارائه دهد. این تصمیمی است که دولت ما اتخاذ کرده است و در رابطه با تصمیماتمان برای کسی توضیحی نمی دهیم. این درخواست خلاف روابط سنتی ما به حساب می آید».

رئیس جمهور آرژانتین، یکشنبه از امضای قراردادی با ایران مبنی برتشکیل گروهی حقیقت یاب درباره حادثه انفجار در یک مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس که 19 سال پیش رخ داده است، خبر داد. در آن زمان ایران در رخ دادن این اتفاق دخیل می دانستند.

علی اکبر صالحی ، وزیر خارجه ایران و همتای آرژانتینی اش هکتور تیرمن بعد از ظهر یکشنبه در حاشیه اجلاس سران اتحادیه آفریقا و آدیس آبابا این توافقنامه را به امضا رساندند.

انفجار در مرکز یهودیان بوینوس آیرس، آمیا، که سال 1994 به وقوع پیوست، 85 کشته و حدود 300 زخمی بر جای گذاشت.

به دنبال وقوع این انفجار، آرژانتین هشت تن از مقام‌های بلندپایه وقت جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد وحیدی، علی فلاحیان و محسن رضایی را به عنوان متهمان اصلی این حادثه معرفی کرد و پلیس بین‌الملل نیز برای برخی از این افراد حکم جلب صادر کرد.

آرژانتین بارها از ایران خواست تا متهمان پرونده آمیا را تحویل دهد.

ایران که همواره اتهام دست داشتن در حادثه آمیا را رد کرده‌است، بدون قبول این درخواست از تیرماه سال 90 اعلام کرد که آماده است با آرژانتین در خصوص این پرونده همکاری کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: