چهارشنبه 30 ژانویه 13 | 14:01

مصر میان تکمیل انقلاب و کابوس هرج ومرج

دولتمردان مصر و مخالفان آن‌ها، یکدیگر را متهم کرده و طرف مقابل را مسئول بروز بحران کنونی معرفی می‌کنند، درخواست‌ها برای آرامش نیز تاکنون نتوانسته از شدت این بحران بکاهد که همچنان در حال وخیم‌تر شدن است.


پایگاه اینترنتی شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی وضعیت بحرانی مصر پس از گذشت دو سال از آغاز انقلاب مردمی علیه نظام پیشین این کشور را مورد بررسی قرار داده است.

در گزارش «الجزیره» تحت عنوان «مصر، میان تکمیل انقلاب و کابوس هرج و مرج» آمده است:

بحران تازه‌ای در صحنه سیاسی مصر آغاز شده و این بار به مرحله خطرناکی از هرج و مرج و خشونت رسیده، جایی که چندین کشته و زخمی در استان‌های «القاهره» و «بورسعید» از جمله قربانیان این بحران هستند.

این در حالی است که دولتمردان مصر و مخالفان آن‌ها، یکدیگر را متهم کرده و طرف مقابل را مسئول بروز بحران کنونی معرفی می‌کنند، درخواست‌ها برای آرامش نیز تاکنون نتوانسته از شدت این بحران بکاهد که همچنان در حال وخیم‌تر شدن است.

دومین سالگرد انقلاب مردمی «۲۵ ژانویه» مصر به صحنه‌ای خونین و خشونت آمیز تبدیل شده، جایی که پایتخت این کشور و تعدادی دیگر از استان‌ها نیز شاهد تظاهرات بوده، تاسیسات حیاتی و مهم مورد حمله قرار گرفته و برخی مقرهای حزب «آزادی و عدالت»، شاخه سیاسی گروه «اخوان المسلمین» نیز به آتش کشیده شده‌اند.

در حالی که مخالفان «محمد مرسی»، رئیس جمهوری اسلام گرای مصر، تاکنون موضع کاملا روشنی در قبال خشونت‌های اخیر این کشور اعلام نکرده‌اند، درخواست‌ها برای برخورد قاطع با کابوس هرج و مرج در حال افزایش بوده، اما موضع رسمی دولت مصر نیز همچنان با پرسش‌های زیادی روبرو است.

«تکمیل انقلاب»

در این باره، «بشیر عبدالفتاح»، تحلیلگر سیاسی مصری و سردبیر مجله «الدیمقراطیه» این کشور بر این باور است که نمی‌توان حوادث کنونی مصر را انقلاب جدیدی نامید، چرا که به گفته وی انقلاب مردمی «۲۵ ژانویه» تاکنون تکمیل نشده است.

سردبیر مجله «الدیمقراطیه» مصر با تاکید بر اینکه هیچ جامعه و کشوری در جهان این توانایی را ندارند که در مدت زمانی کوتاه وقوع دو انقلاب را تحمل کنند، تاکید کرد که حوادث کنونی مصر را می‌توان تلاشی برای دستیابی به اهداف انقلاب مردمی «۲۵ ژانویه» و بازگرداندن آن به مسیر درست خود قلمداد کرد.

«بشیر عبدالفتاح» در حالی خشونت‌های موجود در تظاهرات چند روز اخیر مصر را «رویکردی جدید» قلمداد می‌کند که انقلاب مصر را در بر گرفته، تاکید کرد که این مساله ناشی از ناتوانی انقلاب مردمی «۲۵ ژانویه» در دستیابی به اهداف خود و همچنین افزایش تعداد افراد دارای اسلحه در این کشور است.

این تحلیلگر سیاسی مصری با تاکید بر اینکه انجام گفت‌و‌گوهای سیاسی باعث کاهش تنش و فروکش کردن خشم مردم این کشور خواهد شد، هشدار داد که اگر گروه‌های سیاسی مختلف مصر به توافق دست نیابند، دولت این کشور قدر و منزلت خود را باز نیابد و اصل سروری قانون اجرا نشود، بحران کنونی مصر رو به وخامت خواهد گذاشت.

سردبیر مجله «الدیمقراطیه» مصر ضمن بیان اینکه می‌توان بر سر برخی از خواسته‌های مخالفان این کشور از جمله اصلاح قانون انتخابات و همچنین اصلاح قانون اساسی، به توافق رسید، از اظهارات رهبران «جبهه نجات ملی»، بزرگ‌ترین ائتلاف مخالفان مصر در مورد تحریم انتخابات پارلمانی آینده این کشور در زمانی که مصر با بحران روبرو بوده و تعداد قربانیان خشونت‌های کنونی روز به روز بیشتر می‌شود، به شدت انتقاد کرد.

این در حالی است که «بشیر عبدالفتاح» در مورد برخی دیگر از خواسته‌های مخالفان مصری با «احمد سبیع»، سخنگوی حزب «آزادی و عدالت» این کشور دیدگاه مشترکی دارد، جایی که هر دوی آن‌ها خواسته‌های مخالفان برای سرنگونی نظام حاکم در مصر و انتخاب شورای ریاست جمهوری برای این کشور را غیر منطقی می‌دانند.

در همین حال، «احمد سبیع» با تاکید بر اینکه خواسته‌های مخالفان مصری برای لغو قانون اساسی و برکناری دادستان عمومی این کشور «ناتوان کننده» هستند، اعلام کرد که توپ هم اکنون در زمین مخالفان مصری است که دچار تناقض شده، چرا که از یک طرف شعار دموکراسی سر داده و از طرف دیگر تکیه کردن بر رای ملت از طریق برگزاری انتخابات را رد می‌کنند.

سخنگوی حزب «آزادی و عدالت» مصر همچنین بر این باور است که گروه‌های مخالف دولت اسلام گرای این کشور هرج و مرج اخیر را به وجود آورده تا خواسته‌های خود را به نظام حاکم و گروه «اخوان المسلمین» تحمیل کنند.

«احمد سبیع» با اشاره به اینکه شورای دفاع ملی مصر از تمامی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی این کشور خواسته تا در گفت‌و‌گوهای ملی به رهبری شخصیت‌های ملی مستقل دارای اختیارات گسترده شرکت کنند، تاکید کرد که گروه‌های مخالف مصری و در راس آن‌ها «جبهه نجات ملی» که تحریم انتخابات پارلمانی آینده را اعلام کرده، تمایلی واقعی به گفت‌و‌گو را ندارند و می‌خواهند بحران کنونی ادامه یابد.

«سردرگمی سیاسی»

از سوی دیگر، «شاهنده مقلد»، از مسئولان بلندپایه «جبهه نجات ملی» و «جریان مردمی» مصر به رهبری «حمدین صباحی»، نامزد انتخابات پیشین ریاست جمهوری این کشور بر این باور است که «صحنه سیاسی سردرگم به دلیل سوء مدیریت نظام حاکم» و تلاشی برای تصحیح مسیر انقلاب جهت پیروز گرداندن آن، بهن‌ترین توصیف برای بحران کنونی مصر است.

این مسئول بلندپایه «جبهه نجات ملی» مصر با تاکید بر اینکه نظام حاکم در این کشور باید اشتباه‌های خود را تصحیح کرده و «محمد مرسی» نیز باید به تعهداتی که وعده آن‌ها را به ملت مصر داده بود، پایبند باشد، اعلام کرد که این مسائل می‌توانند انقلاب مصر را نجات داده و بحران کنونی را پشت سر بگذارند، اما در غیر این صورت راه حل جایگزین فاجعه آمیز خواهد بود.

«شاهنده مقلد» در مورد اقدامات «جبهه نجات ملی» مصر طی روزهای آینده نیز اظهار کرد که اقدامات آتی این جبهه در راستای وظایف سیاسی و انسانی خود جهت جلوگیری از ریخته شدن خون مردم مصر و محافظت از حقوق شهدای آن خواهد بود.

در همین حال، «محمود عفیفی»، سخنگوی رسمی «جنبش جوانان ۶ آوریل» مصر نیز از اقدامات نظام حاکم این کشور انتقاد کرد و گفت که نظام کنونی مصر از اشتباه‌های نظام «حسنی مبارک»، رئیس جمهوری پیشین این کشور درس عبرت نگرفته، در نتیجه برخورد نامناسبی با خواسته‌های تظاهرکنندگان داشته، دستگاه امنیتی خود را برای سرکوب اعتراض‌ها به کار گرفته و بدون توجه به دلایل گروه‌های مخالف جهت برگزاری تظاهرات، به صورت عمدی تلاش کرده چهره مخالفان را بد جلوه کند.

سخنگوی رسمی «جنبش جوانان ۶ آوریل» مصر با بیان اینکه اهداف اصلی انقلاب مردمی «۲۵ ژانویه» این کشور به ویژه شعارهای روزهای نخست آن یعنی «زندگی، آزادی و عدالت اجتماعی» تاکنون محقق نشده، از نظام حاکم مصر خواست به خواسته‌های تظاهرکنندگان پاسخ مثبت داده، موارد مورد اختلاف قانون اساسی را اصلاح کرده و دولت واقعی نجات ملی تشکیل دهد تا جای دولت کنونی را بگیرد که به گفته وی در بسیاری از پرونده‌های سیاسی و اقتصادی شکست خورده است.

«محمود عفیفی» همچنین بر ضرورت بازنویسی قانون انتخابات جهت توافق تمامی گروه‌های سیاسی بر سر آن، برداشتن گام‌های واقعی برای دستیابی به عدالت اجتماعی، برگزاری دوباره دادگاه‌های ویژه بررسی پرونده‌های کشتار انقلابیون، برکناری دادستان عمومی منصوب شده از سوی «محمد مرسی» و انتصاب دادستان عمومی جدید از سوی قوه قضائیه تاکید کرد.

سخنگوی رسمی «جنبش جوانان ۶ آوریل» مصر با تاکید بر اینکه اگر نهاد ریاست جمهوری این کشور خواهان آرام شدن وضعیت بحرانی کنونی است، باید پذیرش خواسته‌های تظاهرکنندگان را اعلام کرده و برای تحقق آن‌ها فعالیت کند، هشدار داد که نادیده گرفتن خواسته‌های گروه‌های مخالف و تظاهرکنندگان معترض باعث افزایش خشم و خشونت در مصر شده و در نتیجه نمی‌توان آن را کنترل کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: