چهارشنبه 30 ژانویه 13 | 16:06

ویژه برنامه‌های فردا، ۱۲بهمن

رئیس ستاد دهه فجر استان تهران ویژه ‌برنامه‌های سالروز ورود تاریخی امام خمینی‌(ره) و ایام‌الله دهه‌فجر را تشریح کرد.


محسن صباغ رئیس ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی استان تهران صبح امروز چهارشنبه در نشست خبری که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد مهمترین و اساسی‌ترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران را قیام مردم برای خدا با توکل به خدا تبعیت و فرمانبری از امام خمینی (ره) و حضور آگاهانه دانست و اظهار داشت: این نکته حساس است که از دید غربی‌ها و سیاست‌مآبان مادی‌گرا، خارج و از حیطه تفکر محدود آنان بیرون و برای آنها و دنباله روان آنان واژه‌ای نامفهوم است.

رئیس ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی بر همین اساس به فرمایش امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه رمز پیروزی ما بر این بود که نهضت ما تنها سیاسی نبود بلکه جنبه معنوی و اسلامی محض بود، تصریح کرد: رمز پیروزی مردم توکل به خدا، اتکا به قرآن و شیوه مقدس شهادت است که با تاسی به نهضت عاشورا و با دست خالی پیروز شدند و یقینا حفظ این انقلاب و تداوم آن هم به همین عوامل شاخص یعنی ایمان، توکل به خدا، حضور آگاهانه، لحظه‌شناسی و با بصیرت مردم و تبعیت محض از ولایت فقیه نیازمند است.

وی دهه فجر را دهه نمایش عزت، وحدت، انسجام اسلامی، احساس مسئولیت، روح مشارکت‌جویی و تعهد جمعی ملت بیدار ایران اسلامی دانست.

صباغ تاکیدکرد: دهه فجر دهه دلبستگی و دلدادگی مردم ایران با تمامی سلیقه‌ها و علاقه‌های مختلف در جهت اعلام حمایت و پشتیبانی از انقلاب، امام، شهدا و آرمان‌های والای آنان و پشتیبانی و تبعیت از ولایت فقیه است.

رئیس ستاد دهه فجر استان تهران افزود: امسال آغاز دهه فجر با سی و چهارمین سالروز ورود تاریخی و تاریخ‌ساز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) مصادف با آغاز پنجاهمین سالگرد نهضت امام خمینی (ره) پیامی عمیق و بزرگ به جهان دارد و آن اشاعه و گسترش فرهنگ دینی و مکتب نورانی امام خمینی (ره) است که منادی عدالت، آزادی و استقلال نوع بشر از یوغ ستمگران و غارتگران است.

وی ادامه داد: آغازین روز ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی امسال که با نام مبارک پیامبر اعظم (ص) متبرک شده و با هفته وحدت و میلاد ایشان عجین شده و با عنوان «انقلاب اسلامی، پیامبر اعظم (ص) و استقرار حکومت اسلامی» نامگذاری شده است.

صباغ دهه فجر انقلاب اسلامی ایران را طلیعه‌دار ظهور آخرین منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) دانست و گفت: دهه فجر امسال را در حالی آغاز می‌کنیم که امواج بیداری اسلامی منبعث از انقلاب اسلامی ایران در آن سوی مرزهای جغرافیایی سیاسی و نظامی در تمامی بلاد و سرزمین‌های اسلامی و حتی غیراسلامی به گوش می‌رسد.

رئیس ستاد دهه فجر استان تهران ادامه داد: در دهه فجر امسال، صدای خرد شدن استخوان‌های استکبار جهانی زیر گام‌های استوار ملت‌های آزاده و مبارزه و مسلمان به گوش می‌رسد، حتی در قلب استکبار جهانی در آمریکا و در بطن نظام سلطه غرب و شرق؛ مسلمانان به همراه آزادگان و آزاد‌اندیشان به پا خواستند و علیه حکام دست‌نشانده غربی و دیکتاتور‌ قیام می‌کنند.

وی یادآورشد: امسال در حالی سی و چهارمین فجر انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم که انوار فجر انقلاب ما تمامی مرزهای مادی و حصارهای دنیوی را شکسته است و قلب همه آزادگان را تسخیر کرده و این قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی ایران است که از هزاران کلاهک و بمب هسته‌ای اثر‌گذار‌تر و کاراتر است و همین قدرت منبعث از ایمان جوانان برومند و غیرتمند ایران اسلامی است که دشمن را به هراس انداخته است.

صباغ گفت: اکنون در حالی در ایران سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم و به عنوان عید انقلاب به جهانیان معرفی می‌کنیم که همزمان، برادران و خواهران مسلمانان در سایر نقاط جهان به جشن و پایکوبی پیروزی خود بر نظام دیکتاتوری و سلطه در مصر و لیبی و عراق و غیره مشغول هستند و این نشان از برد زیاد و عمق نفوذ مکتب انقلاب اسلامی و امام خمینی در اقصی نقاط عالم دارد.

رئیس ستاد دهه فجر استان تهران شعار محوری دهه فجر امسال را «نهضت امام خمینی (ره)، الگوی وحدت، مقاومت و پیروزی» دانست و اظهار داشت: بزرگداشت پیروزی انقلاب و ایام‌الله دهه فجر انقلاب به معنای بزرگداشت آرمان‌های اسلامی و اعتقادات دینی است که جوهره انقلاب را تشکیل می‌دهند به عبارت دیگر حضور آگاهانه در صحنه هایی این چنین، از مصادیق پایداری از ریشه‌های انقلاب است.

وی ادامه داد: از این رو، امیدواریم مردم آگاه و بیدار، فهیم و قدر‌شناس با شرکت گسترده خود در مراسم آغازین دهه فجر و راهپیمایی بیست و دوم بهمن بار دیگر به دشمنان خارجی و داخلی بفهمانند که بر پیمانی که با امام بزرگ خویش در جهت تحقق بخشیدن به احکام اسلام و بنای جامعه دینی بسته‌اند، استوار بوده‌اند و خواهند بود و هیچ توطئه نظامی، اقتصادی و فرهنگی آنان را از صحنه‌ها خارج و نسبت به اسلام و انقلاب و دستاوردها و ارزش‌های انقلاب اسلامی دلسرد نخواهد کرد.

برنامه‌های مراسم ایام‌ا… دهه مبارک فجر

* ستادهای دهه فجر انقلاب اسلامی

وی با بیان اینکه با تشکیل هفتصد ستاد در هفتصد شهر و شهرستان در سراسر کشور و با تشکیل 25 کمیته در ستاد مرکزی و 900 کمیته استانی، برنامه‌‌های متنوعی برای اقشار مختلف مردم برنامه‌ریزی شده است که به شرح زیر است:

* یکی از مهمترین اهداف این ستادها، گرامی‌داشت یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) است که روز دوازدهم بهمن به عنوان روز ورود تاریخی امام خمینی به کشور مطرح بوده و یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب و تجدید بیعت با آرمان‌های انقلاب اسلامی است که همزمان در هفتصد شهر یاد شده، این مراسم برگزار می‌شود.

* در ستادهای یاد شده نقش جوانان و نوجوانان عزیز در کنار همه اقشار مردمی به صورت جدی مطرح بوده است و چه در برنامه‌ریزی‌ها و چه در اجرا نقش فعالی داشتند.

هفته استقبال از دهه مبارک فجر

از پنجم تا یازدهم بهمن ماه خواهد بود که با هدف آمادگی مردم برای برپایی جشن‌های دهه فجر توسط دستگاه‌ها، نهادها، ادارات و سازمان‌ها، مساجد و مدارس و تزئین و آذین‌بندی خیابان‌ها و میادین و معابر عمومی همراه خواهد بود.

برنامه‌های ویژه این هفته

* ادای احترام و نثار گل به مرقد منور امام راحل عظیم‌الشان توسط اقشار مختلف مردم و مسئولان

* شستشوی مرقد منور امام عزیز با گلاب ناب کاشان

*تزئین و گل آرایی حرم مطهر امام راحل

* آماده‌سازی و مهیا نمودن حرم مطهر امام راحل برای پذیرایی و استقبال از مردم به منظور برپایی مراسم آغازین جشن‌های دهه مبارک فجر در روز دوازدهم بهمن

مراسم یوم‌الله دوازدهم بهمن

مراسم آغازین جشن‌های دهه فجر انقلاب اسلامی همزمان با لحظه تاریخی ورود حضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی راس ساعت 9:33 دقیقه صبح فردا دوازدهم بهمن با حضور امت امام، اقشار مختلف مردم، خانواده معظم شهیدان و ایثارگران، مسئولان محترم لشکری و کشوری در جوار مرقد منور بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

این مراسم با برنامه نمادین صدای هواپیما و تک تک ساعت و لحظه‌شماری مردم، همراه با بانک تکبیر مردم و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز می‌شود.

این مراسم با اجرای برنامه‌های متنوع نظیر اجرای برنامه توسط گروه حاملان قرآن، شعرخوانی، اجرای سرود توسط گروه‌های هنری و موزیک دژبان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سخنرانی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران آیت‌الله سید‌احمد خاتمی و همچنین قرائت پیام خانواده معظم شهیدان به محضر امام و امت امام توسط خانواده معزز شهید سردار تهرانی مقدم، برگزار خواهد شد.

برنامه ویژه مکان جلوس

صباغ همچنین گفت: ‌یکی دیگر از بر‌نامه‌های ویژه دوازدهم بهمن اجرای برنامه در محل جلوس حضرت امام است. یعنی مکان تاریخی‌ که امام راحل پس از ورود به میهن اسلامی در سال 1357 به بهشت زهرا آمدند و در این مکان مقدس آن سخنرانی تاریخی را ایراد نمودند.

رئیس ستاد دهه فجر استان تهران ادامه داد:‌ این مراسم با اقامه نماز جماعت ظهر و عصر آغاز خواهد شد؛ در این مراسم اجرای سرود، شعر‌خوانی، سخنرانی توسط جناب صفارهرندی و سپس گلریزان مکان جلوس امام عزیز توسط مردم را خواهیم داشت.

سایر برنامه‌های 12 بهمن

همزمان با لحظه تاریخی ورود حضرت امام خمینی (ره) برنامه‌های ویژه دیگری اجرا خواهد شد که به شرح زیر است:

1_ مراسم ویژه در فرودگاه مهر‌آباد در ترمینال شماره یک با اجرای برنامه نمادین اعلام نشستن هواپیمای حامل حضرت امام از اطلاعات پرواز، اجرای سرود «خمینی ای امام» و گروه‌های هنری و سخنرانی نایب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی

2_ رژه موتور‌سواران با حضور موتو‌ر‌سواران نیروهای مسلح _ بسیج و دژبان و حرکت آنان در مسیر حرکت امام خمینی از فرودگاه مهرآباد تا حرم مطهر امام در سال 1357

3_ گلباران مسیر حرکت امام خمینی در سال 1357

4_ آوای دلنشین آسمانی کلام‌الله مجید از مأذنه‌های مساجد

5_ پخش آهنگ دلنشین و گلبانگ انقلاب در مدارس که با توجه به تعطیلی مدارس در روز پنجشنبه، این مهم امروز چهارشنبه اجرا می‌شود

6_ به صدا در آوردن سوت کشتی‌ها و بوق قطارها

7_ برنامه‌ها و مراسم ویژه دیگری همچون گلباران، منزل حضرت امام خمینی، بیت حضرت امام در قم و اجرای برنامه و گل‌باران منزل امام در نجف اشرف و در ترکیه، منزل امام زمانی که در تبعید بودند و همچنین برنامه ویژه‌ای در نوفل لوشاتو فرانسه، منزل حضرت امام در زمان هجرت ایشان به فرانسه برگزار خواهد شد.

اقدامات و تمهیدات

صباغ همچنین اقدامات و تمهیداتی که در نظر گرفته شده اشاره کرد و به شرح زیر آنها را اعلام کرد:

* سازماندهی و اعزام سخنران از میان شخصیت‌های علمی، دینی و سیاسی از حوزه و دانشاگه به مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها

* مرحله پایانی مسابقات سرود، ویژه مساجد کشور ک در شهرستان میناب استان هرمزگان در دوازدهم بهمن خواهد بود.

* تهیه و چاپ پوستر های مختلف با طرح‌های هنری و اقلام تبلیغاتی دیگر که در اختیار سازمان‌ها، نهادها، مساجد و مردم قرار می‌گیرد تا برای تزئین مراکز خود استفاده کنند.

* هماهنگی کامل با نیروهای حفاظتی و خدماتی برای سلامت شرکت‌کنندگان در مراسم حرم مطهر امام راحل و مکان جلوس امام در بهشت زهرا (س)

* هماهنگی با شرکت‌ واحد اتوبوسرانی و مترو تهران برای ایجاد تسهیلات ویژه جهت ایاب و ذهاب مردم به مراسم

* هماهنگی لازم برای برقراری غرفه‌های فرهنگی، هنری، نمایشگاهی و پذیرایی از شرکت‌کنندگان در مراسم

* تهیه بنرهای تبلیغاتی و نصب در سطح شهر

صباغ در ادامه این نشست تصریح‌کرد: البته هزاران برنامه دیگر توسط کمیته‌های بیست و پنج‌گانه ستاد دهه فجر و نهادها و سازمان‌ها اجرا می‌شود از جمله:

* برگزاری جشن‌های انقلاب، در مساجد، مدارس، ادارات، روستاها و …

* افتتاح پروژه‌های مسکونی

* برگزاری همایش ها و نشست‌های تبلیغاتی و تخصصی

* برنامه‌های جشن ویژه در استان‌های اهل تسنن

* برپایی نمایشگاه‌های عکس و کتاب ویژه ادیان الهی

* اجرای مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی که جمعا بیش از شصت هزار برنامه خواهد بود.

مراسم ویژه میهمانی لاله‌ها

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان‌کرد: همه ساله در اولین پنجشنبه دهه فجر غبار‌روبی_ شست‌وشوی مزار شهدا_ گلباران مزار شهدا توسط مردم و بالگردها انجام می‌شود و امسال این مراسم روز پنجشنبه 19/11/1391 از ساعت: 14 تا 16 در بهشت زهرا (س) با حضور مسئولان محترم و اقشار مردم و خانواده معظم شهدا و در گلزارهای شهدای والامقام سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی گفت:‌ مراسم ویژه‌ای هم در گلزار شهدای اقلیت‌های دینی، همزمان در همان ساعت انجام می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: