چهارشنبه 30 ژانویه 13 | 16:37
۵۲ تشکل مردمی جهان ‌اسلام در نامه به تقوی:

«دعای وحدت» باید احیا شود

۵۲ تشکل‌ مردمی در نامه‌ای به رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، خواستار احیای قرائت دعای وحدت در نمازهای جمعه سراسر کشور شدند.


52 تشکل مردم نهاد فعال جهان اسلام و برگزارکننده همایش المصطفی(ص) همزمان با هفته وحدت، در نامه‌ای خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، خواستار احیای دعای وحدت در نماز جمعه‌های سراسر کشور شدند.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون

وحدت اسلامی و توحید کلمه یکی از آرمان‌های بزرگ «انقلاب کبیر اسلامی» ذیل کلمه توحید بوده و فرآیند انقلاب کبیر اسلامی بر این اساس سامان یافته است.

بی تردید، برای استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل «امت واحده» دلهره آفرین‌ترین کلمه‌ای است که قابل تصور بوده و اندیشه های سلطه گرانه آنها را زیر پا می‌نهد.

امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای با تأکید بر این مفهوم در برحه‌های مختلف در سطح کشور و جهان اسلام به بیمه کردن نهضت جهانی اسلام از آفت‌ها و توطئه افکنی‌های دشمنان همت گماشتند و هر موفقیّتی که در انقلاب کبیر اسلامی و نهضت جهانی اسلام صورت گرفت، در سایه تحقق شمّه‌ای از این دستور مبارک قرآنی و نبوی بود.

تا کنون اندیشمندان و متفکران اسلامی به شیوه های متنوع از قبیل نگارش کتاب و مقاله، ایراد سخنرانی، شرکت در همایش ها و کنفرانس ها و… در تبیین وحدت اسلامی و اندیشه ناب و متعالی تقریب مذاهب اسلامی گام های ارزنده ای برداشته اند.

امروز و در سی و چهارمین سال پیروزی انقلاب کبیر اسلامی و به بار نشستن بیداری اسلامی در منطقه، شکست دشمن در این حوزه و برنامه ریزی او برای دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی در منطقه و فعال شدن متحجرین و به تعبیر امام راحل «وعاظ السلاطین و ملاهای کثیف درباری» بار دیگر ضرورت دمیدن نوای روح بخش وحدت در امت اسلامی احساس می‌شود.

نوایی که باید در نظر و عمل، هنجارها و نمادها، سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های اجرایی نمود عینی بیابد و طبیعتاً آحاد مسئولین و مردم کشور ما و آحاد امت اسلامی برای بذل تلاش و همت خویش مسئولند.

در این رهگذر عرصه فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و تبلیغاتی از مهم ترین عرصه‌های وحدت در جوامع اسلامی است. از آنجا که این فعالیت‌ها با زندگی روزمره مردم سروکار داشته و تاثیر مستقیم در اخلاق و رفتار ایشان دارد، کیفیت تعامل پیروان مذاهب با یکدیگر را به گونه ملموسی جهت می‌دهد.

در میان انبوه وسایل ارتباطی هزاره سوم، رسانه منبر و تریبون نماز جمعه به دلیل مقبولیت عمومی و مشروعیت دینی با تاکید بر کارویژه های قشر روحانیت، «جهادگران میادین وعظ و تبلیغ»، نگاه‌های بسیاری را می‌تواند به خود معطوف دارد.

اگر چه ائمه بزرگوار جمعه از ابتدای انقلاب تا کنون همواره بحث وحدت و تقریب مذاهب اسلامی را مد نظر قرار داده و در مناسبت های مختلف به طرح مباحث مربوط به این حوزه پرداخته‌اند، اما با توجه به افزایش فعالیت‌های تخریبی از سوی دشمنان کینه توز و نیز دوستان نادان، انتظار می‌رود این بزرگواران به تبیین بیشتر ابعاد مختلف آن (اعم از مباحث فقهی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و…)، پاسخ گویی به شبهات این حوزه و نیز راه‌کارهای عملی و قابل اجرا توسط مردم و نهادهای فرهنگی مردم نهاد بپردازند.

بی‌شک پرداختن مستمر به مباحث فوق در نماز وحدت بخش جمعه، نقش به سزایی در بسط فرهنگ تقریب در میان عموم افراد جامعه خواهد داشت.

یکی از نمادهای وحدت بخش که از آغاز انقلاب اسلامی ما، مورد توجه قرار گرفته بود، قرائت دعای وحدت در تعقیبات نمازها بود که فرصتی بر اظهار مهر و انس و وحدت و برادری را در ذیل معراج مومنین و نقطه وصل به معبود فراهم می‌نمود.

سالیانی است که کشور و امت اسلامی با وجود نیاز به این نمادهای وحدت بخش، کم‌تر شاهد آن بوده‌اند، لذا در شرایط خاصّ حاضر که رهبر انقلاب از آن به عنوان پیچ تاریخی یاد کرده اند، تأکید دوباره‌ بر آن ضروری و موثر می‌نماید.

لذا تشکل‌های مردم نهاد فعال در حوزه بین الملل و فعالان بین المللی جهان اسلام از شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در ام‌القرای جهان اسلام انتظار دارند، تا پیشگام این حرکت میمون و مبارک در جهان اسلام شده، قرائت شعار وحدت در نمازهای جمعه را احیا نموده و مقدمه اقدامات عملی مسئولین و نخبگان جهان اسلام در تحقق وحدت اسلامی را فراهم آورند.

در پایان امیدواریم تحکیم فرهنگ تقریب در میان مسلمانان منجر به رسوایی بیش از پیش دست‌های تفرقه افکنی گردد که نه شیعه‌اند و نه سنی.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.