چهارشنبه 30 ژانویه 13 | 17:30
همایشی پیرامون سبک زندگی اسلامی

برگزاری دومین روز همایش مردمی «المصطفی»

همایش «المصطفی» که به مناسبت هفته‌ی وحدت به همت گروه‌های مردمی در استانبول ترکیه برگزار شد از زبان فعالان اسلامی کشورهای مختلف جهان من‌جمله استاد رحیم‌پور ازغدی از ایران به بررسی سبک زندگی اسلامی پرداخت.


همایش المصطفیبه گزارش تریبون مستضعفین روز دوم همایش «المصطفی» با حضور حدود هزار نفر از دانشجویان، اندیشمندان، علما و مردم در سالن «کنگره اروپا» دانشگاه «ییلدز» استانبول برگزار شد.

در روز دوم این همایش که در ایام هفته وحدت و با محوریت سبک زندگی نبوی در مقابل سبک زندگی آمریکایی توسط موسسه تایدر ترکیه برگزار گردید، ضمن سخنرانی هایی در زمینه محورهای همایش، برنامه های متنوع فرهنگی-هنری با موضوع پیامبر اسلام اجرا شد.

در حاشیه همایش نیز کتاب ها، و محصولات فرهنگی-هنری متنوع مرتبط با موضوع همایش ارائه شده بود.

برنامه به طور رسمی در ساعت 13:30 با قرائت قرآن شروع شد و پس از آن با آقای «سعید عبدی سرچشمه» به عنوان یکی از قاریان جوان بین المللی گفتگو شد و ایشان سرگذشت زندگی و فعالیت های شان را بیان کردند. پس از آن نماینده گروه برگزارکننده به مهمانان خیر مقدم گفت.

برنامه بعد، اجرای زنده موسیقی سنتی و خواندن اشعاری درباره حضرت محمد(ص) توسط گروه موسیقی «درگاه» بود. این گروه موسیقی سنتی که اعضای آن از کردهای ترکیه هستند، از گروه های موسیقی معروف مذهبی این کشور می باشند که از شهر شانلی اورفا به محل برگزاری همایش در استانبول آمده بودند.

 همایش المصطفی

پس از آن آقای «مهدی آکسو» -یکی از علمای ترکیه- به سخنرانی پرداخت؛ و دو نفر از شاعران ترکیه، آقایان «سیتکی جانِی» و «محمد دمیرل»، اشعارشان درباره حضرت محمد (ص) را قرائت کردند.

سپس بیانیه همایش المصطفی توسط یکی از دانشجویان عضو موسسه تایدر ترکیه قرائت شد.

قرائت خطبه وداع پیامبر به سه زبان ترکی، انگلیسی و عربی توسط دختران خردسال، و اجرای زنده سرودهای انقلابی-اسلامی توسط گروه موسیقی «مقاومت» برنامه های بعدی این همایش بودند.

پس از آن، آقای شیخ «عمر ساواگادو» از علمای کشور ساحل عاج به بیان نقطه نظرات خود درباره وحدت پرداخت.

همایش المصطفی

سخنران بعد، آقای «حاجی طالع باغیرلی» از علمای آذربایجان بود که تا چندی پیش به خاطر فعالیت های اسلامی در زندان رژیم علی‌اف در آذربایجان به سر می برد و اخیراً آزاد شده است. وی با ابلاغ سلام و تبریک زندانیان مبارز مسلمان جمهوری آذربایجان به حاضرین، دفاع از مظلومان و مقاومت در برابر دشمنان اسلام، آمریکا و اسرائیل، را پیام هفته وحدت به سالکان راه پیامبر اسلام دانست.

آخرین سخنران روز دوم و پایانی همایش نیز آقای «موسی آیدین» بود که مراسم در ساعت 17:30 با قرائت دعا توسط ایشان به پایان رسید.

گفتنی است در روز اول همایش ابتدا اندیشمندانی از کشورهای مختلف به بیان نقطه نظرات خود پیرامون سبک زندگی نبوی پرداختند. از ایران نیز استاد حسن رحیم پور ازغدی در این برنامه سخنرانی کرد.(+) سپس در برنامه عصر روز اول، شرکت کنندگان در 5 کمیسیون اندیشمندان و علما، هنر و رسانه، دانشجویان و جوانان، زنان و خانواده، و تشکل ها و NGO ها، به همفکری پیرامون ترویج سبک زندگی نبوی در جهان اسلام پرداختند. برنامه آخر روز اول نیز، بزرگداشت پروفسور حاتمی، حقوقدان مشهور ترکیه و صاحب آثار پیرامون شخصیت پیامبر اکرم بود، که طی آن از این چهره ماندگار جهان اسلام تجلیل به عمل آمد.

گزارش تصویری: همایشی مردمی در هفته وحدت اسلامی-۱

گزارش تصویری: همایشی مردمی در هفته وحدت اسلامی-۲

همایش المصطفی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.