پنج‌شنبه 26 آگوست 10 | 16:23

بلاگر شیعه؛ هم‌چنان در بازداشت حکومت عربستان

«منیر الجساس» مدافع حقوق شیعیان و فعال فضای سایبر که از فوریه‌ی سال 2009 توسط حکومت عربستان سعودی بازداشت شده است، هم‌چنان بدون برگزای دادگاه در زندان به سر می‌برد.


«منیر الجساس» مدافع حقوق شیعیان و فعال فضای سایبر که از فوریه‌ی سال 2009 توسط حکومت عربستان سعودی بازداشت شده است، هم‌چنان بدون برگزاری دادگاه در زندان به سر می‌برد.

به گزارش «طلبه‌بلاگ»، الجساس یکی از مشهورترین فعالان فضای مجازی در کشورهای عرب‌زبان است که علاوه بر نویسندگی در سایت‌های مختلف، مدیریت سایت «الطاهرة» را نیز بر عهده دارد.

دولت سعودی تاکنون دلایل بازداشت منیر الجساس را اعلام نکرده است، هرچند «شبکه‌ی عربی اطلاع‌رسانی حقوق‌ بشر» دلیل این بازداشت را نوشته‌های انتقادی الجساس در محکوم‌کردن خشونت‌های فزاینده‌ی حکومت عربستان نسبت به شهروندان شیعی بیان کرده است. در ماه فوریه‌ی سال 2009 منیر الجساس در موضوعی در یکی از فوروم‌ها با عنوان «بی‌عدالتی زشت است… اگر ساکت بمانیم، ادامه خواهد یافت… اگر مبارزه کنیم، نابود خواهد شد» همگان را به فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در حمایت و همبستگی با شیعیان بازداشت‌شده فراخواند. پیش از این هم، دولت سعودی با فراخواندن وی برای متوقف‌کردن فعالیت انتقادی از او تعهد گرفته بود.

در تاریخ 7 فوریه‌ی 2009، خانه‌ی منیر الجساس مورد حمله‌ی مأمورین سرویس امنیتی قرار گرفت و آن‌ها او را بدون نشان‌دادن هرگونه مجوز تفتیش، ضمن بازداشت وی وسایل شخصی او از جمله دو لپ‌تاپ، هارد دیسک و دوربین دیجیتال او را نیز مصادره کردند. این اتفاقات در حضور همسر بیمار وی و دو فرزند خردسال‌ش رخ داد.

الجساس در دیداری که دو ماه پس از بازداشت و انتقال به بند عمومی با همسرش داشت، به او گفته است که دست‌گیری وی در واکنش به یادداشت‌های اینترنتی‌اش بوده است.

«طلبه‌بلاگ» به این منظور از وبلاگ‌نویسان مسلمان دعوت می‌کند تا با اطلاع‌رسانی درباره‌ی خبر بازداشت این بلاگر شیعه، به پویش مطالبه برای آزادی این فعال مجازی بپیوندند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.