جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۱ | ۲۱:۱۲
حجت الاسلام پناهیان:

برخی فیلم ها پیام اخلاقی دارند اما دینی نیستند

مسئله این نیست که پیام های خوب و اخلاقی بدهیم چرا که فیلم هایی با همین مضمون در غرب هم ساخته می شوند، مسئله این است که روح معنویت در این پیام های اخلاقی وجود ندارد.


علیرضا پناهیانجت الاسلام پناهیان با انتقاد از برخی فیلم های با پیام سکولار، گفت: برخی فیلم ها پیام اخلاقی دارند اما دینی نیستند.

 آئین اختتامیه کنگره ملی پیامبر اعظم(ص) عصر امروز دوشنبه 16 بهمن در سالن همایش های دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.

حجت الاسلام محمدی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در این مراسم با اشاره به ویژگی های اخلاقی و شخصیتی حضرت محمد(ص) گفت: پیامبر اسلام دلسوز همگان بود حتی نسبت به دشمن و کسانی که با او همراه نبودند.

وی سپس به طرح اقتصاد مقاومتی ارائه شده از سوی رهبری اشاره کرد و گفت: اصل و اساس اقتصاد مقاومتی از همین آموزه های پیامبر آمده است یعنی دلسوزی و ترحم نسبت به یکدیگر.

وی همچنین مردم را به مهربانی با یکدیگر توصیه کرد و گفت: یکی از جاهایی که سبک زندگی اسلامی در آن کاملا ملموس است مسائل معیشتی است.

محمدی همچنین از امام خمینی به عنوان یکی از دلسوزان تاریخ یاد کرد و ادامه داد: یکی از سیاست های راهبردی امام، تاسیس حزب مستضعفان در عالم بود.

در ادامه این برنامه حجت الاسلام پناهیان در سخنانی با طرح این سئوال که کدام یکی از 5 اصل توحید، نبوت ، معاد، عدل و امامت ، مهمتر و پذیرشش سخت تر از بقیه است گفت: مشکل کفار در مواجهه با پیامبر ، نه خدای پیامبر ، نه پیام پیامبر ، نه معاد پیامبر و نه ماحصل پیام پیامبران بود؛ مشکل آنها خود پیامبر و در واقع بشر بودن او بود.

وی در ادامه با انتقاد از برخی فیلم های به اصطلاح دینی که در آنها صحنه هایی از مسجد و عبادت نمازگزاران وجود دارد اما در عمق دینی نیست خاطرنشان کرد: این فیلم ها عمدتا پیام های اخلاقی دارند اما این پیام ها سکولار است و هدفشان این است که پیام ناب دینی را که در مخاطب مومن وجود دارد از او بگیرند.

وی همچنین خطاب به مسئولان مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نمی دانم برای تشخیص دینی بودن یک فیلم آیا این ملاک های روشن بکار گرفته می شود یا نه، اگر این فیلم ها خوب است پس ابلیس با 6 هزار سال عبادت چه جایگاهی دارد؟

پناهیان اضافه کرد: مسئله این نیست که پیام های خوب و اخلاقی بدهیم چرا که فیلم هایی با همین مضمون در غرب هم ساخته می شوند، مسئله این است که روح معنویت در این پیام های اخلاقی وجود ندارد.

حجت الاسلام پناهیان سپس مخاطبان خود را با این پرسش مورد خطاب قرار داد شمایی که پیامبران را ندیده اید چطور بعد از 1400 سال به او ایمان آورده اید؟ و چطور کسانی که در عصر او بودند به او ایمان نیاوردند. وی خود کوشید به این سئوال پاسخ دهد و تاکید کرد آخرین نقطه ای که موجب می شود انسان دریابد شخصی ، پیامبر الهی است قلب اوست کسانی مثل سلمان و مقداد تنها با یک نگاه که پیامبر را دیدند به پیامبری او ایمان آوردند. اگر این نقطه در قلب وجود نداشته باشد ممکن است حتی اگر در حیات پیامبر هم باشیم به پیامبری او شک کنیم.

در ادامه این برنامه نادر طالب زاده پژوهشگر در حوزه سینما گزارشی از کنفرانس هالیوودی که وی از دست اندرکاران آن بوده است ارائه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: