دوشنبه 04 فوریه 13 | 23:23
مجید مجیدی

مشارکت قطر در تولید فیلم «محمد(ص)» را نپذیرفتم

مجیدی با تاکید بر اینکه وجوه معرفتی و اخلاقی پیامبر(ص) هنوز ناشناخته است، ابراز داشت: این مصیبت‌های بشری حاصل از بی‌اخلاقی است که در نتیجه نبود معرفت به شخص پیامبر اکرم رقم خورده است.


مجید مجیدیمراسم اختتامیه کنگره پیامبر اعظم عصر امروز -16 بهمن- با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجج اسلام محمدی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه، میرلوحی دبیر علمی کنگره، محمدزاده مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران، پناهیان، مجید مجیدی کارگردان سینما و نادر طالب‌زاده کارشناس و محقق رسانه‌ای برگزار شد.

پیامبر ما در طول تاریخ مظلوم بوده است

در این مراسم مجید مجیدی با ابراز خرسندی از توفیق ساخت فیلم محمد (ص) ابراز داشت: حدود سه سال است که در خصوص زندگانی رسول گرامی اسلام تحقیق کردیم و هرقدر در منابع تاریخی در خصوص زندگانی ایشان بیشتر تحقیق کردم؛ متوجه شدم که پیامبر ما در طول تاریخ مظلوم بوده و همچنین چقدر در میان مسلمانان و حتی در کشور ما نیز مظلوم است.

وی با اشاره به کمبود روایت‌های تاریخی از بدو تولد تا بعثت پیامبر(ص)، افزود: با این شرایط و با کمبود مستندات تاریخی توانستیم منابع گران‌قدری را جمع‌آوری کنیم.

مجیدی با تاکید بر اینکه وجوه معرفتی و اخلاقی پیامبر(ص) هنوز ناشناخته است، ابراز داشت: این مصیبت‌های بشری حاصل از بی‌اخلاقی است که در نتیجه نبود معرفت به شخص پیامبر اکرم رقم خورده است.

وی با اشاره به ساخت فیلم‌هایی در خصوص زندگانی پیامبران دیگر، تصریح کرد: نکته جالب اینجاست که در رابطه با زندگانی حضرت عیسی(ع) حدود 200 فیلم مستقیم و غیر مستقیم کار شده است. همچنین حدود 120 فیلم درباره حضرت موسی(ع) و در خصوص زندگانی پیامبران‌ دیگر 80 فیلم ساخته شده است و در خصوص بودا نیز 45 فیلم ساخته شده اما در خصوص زندگانی پیامبر اکرم تنها یک فیلم شاخص به نام «محمدرسول‌الله(ص)» (فرستاده) توسط مصطفی عقاد ‌کارگردانی شده است.

کارگردان فیلم محمد(ص) با اشاره به اینکه در فیلم فرستاده بیشتر به غزه‌های پیامبر پرداخته است، خاطرنشان کرد: در این جنگ‌ها به بُعد معرفتی و اخلاقی پیامبر نگاه نشده است در صورتی که جنگ‌هایی که پیامبر با دشمنان خود داشته است، می‌تواند یک منشوری از تاریخ بشر باشد چرا که نحوه برخورد پیامبر با کودکان، زنان و سالخوردگان بسیار مهربانانه و رئوفانه انجام شده است.

جامعه ما از بی‌اخلاقی رنج می‌برد

وی با اشاره به اینکه جامعه کنونی از بی‌اخلاقی رنج می‌برد، افزود: در تمام حوزه‌ها ما آسیب‌پذیر شده‌ایم حتی آنچه را که روز گذشته در مجلس دیدیم از این بی‌اخلاقی است. در صورتی که رهبر انقلاب تاکید بر وحدت داشته و بیان کردند که در این شرایط ما بیش از پیش به وحدت نیاز داریم.

مجیدی با تاکید بر اینکه هنوز بُعد معرفتی و اخلاقی پیامبر در جامعه و به تبعه آن با خانواده‌ها نهادینه نشده است، چقدر توانسته‌ایم اخلاق ناب محمدی را به عنوان الگو به جامعه معرفی کنیم. در صورتی که اگر واقعا این آموزه‌ها در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ وارد شود، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و چاره همه دردهای بشریت همین است.

وی با اشاره به اینکه رمز پیروزی پیامبر اکرم مهربانی و عطوفت ایشان است، ادامه داد: به هرحال معتقد هستم که درباره تمام وجوه شخصیتی پیامبر کم‌کاری شده است و چرا ما باید سعی کنیم هر موقعی که هتاکی صورت گرفت مقابله کنیم، در صورتی که باید خود وارد عرصه شویم.

مشارکت قطر در تولید فیلم «محمد(ص)» را نپذیرفتم

این کارگردان سینما با تاکید بر اینکه هیچ مسئولی را مانند مقام معظم رهبری پیدا نکرده‌اند که دغدغه فرهنگی داشته باشند و با افق درازمدت به مقوله فرهنگ نگاه جامع و کاملی داشته باشد، تصریح کرد: از هنگامی که تولید این فیلم را آغاز کردم قطر خواهان مشارکت در این پروژه بود اما از آنجایی که معتقد بودم این فیلم باید افتخارش نصیب جمهوری اسلامی ایران باشد، قبول نکردم.

وی ادامه داد: این درحالی است که اکنون قطر با همکاری تهیه‌کنندگان هالیوود که فیلم‌های ماتریکس و ارباب حلقه‌ها را ساخته‌اند، با هزینه یک میلیارد دلار پروژه ساخت فیلمی از حضرت رسول(ص) از بدو تولد تا رحلت ایشان را آغاز کردند و سریع نیز پیش می‌روند تا از منظر و نگاه خودشان نسخه جهان اسلام را ببندند و نمی‌خواهند که جمهوری اسلامی ایران مبتکر عظیم جهان اسلام باشد.

بدنبال تامین دلارهای بخش خارجی فیلم هستیم

مجیدی با اشاره به اینکه 5 ماه است از طریق بانک مرکزی ایران دنبال تأمین دلارهای لازم برای هزینه بخش خارجی فیلمش است، اظهار داشت: با این وجود ماشین‌های مدل بالا با ارز مرجع وارد کشور می‌شود و ما همچنان در تهیه این فیلم دچار مشکل هستیم. در واقع این هم نشأت گرفته از بی‌اخلاقی است.

روایت سکانسی از فیلم جدید مجیدی

مجیدی در پایان به یک فیلم سکانس خود اشاره کرد و گفت: در این سکانس 6 سالگی پیامبر همراه با جدشان عبدالمطلب غار حرا حرکت می‌کنندو از آنجایی که اجدادشان یکتاپرست بودند، برای عبادت به سمت غار حرا رفتند در این صحنه عبدالمطلب با پیامبر همراه بود. اما از آنجایی که پیامبر و تازه‌ نفس است سریع‌تر به بالای کوه می رود و عبدالمطلب جا می‌ماند در این صحنه طبیعت با حضرت یک همخوانی دارد، در مسیر حرکت لباس حضرت(ص) به بوته خاری گیر می‌کند، در این جا پیامبر(ص) با نرمی و لطافت، دانه دانه خارها را جدا می‌کند، اما هنگامی که می‌خواهد به سمت غار حرکت کند، لباسش به بوته خار دوباره گیر می‌کند و نخی از لباس حضرت جدا می‌شود، پیامبر(ص) که نمی‌خواهد خار صدمه ببیند خم می‌شود تا نخ لباس خود را از خار جدا کند -قاصدک که محصول بوته خار است- در این هنگام رها ‌شده و آسمان پر می‌شود از قاصدک!

سکانس تا آنجایی پیش می‌رود که مسیر ایشان پر از قاصدک‌هایی می‌شود که انگار خبری از جایی آورده‌اند و در این هنگام گویی عرش خدا روی زمین آمده است و پیامبر(ص) وارد آن می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: