یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۱ | ۱۹:۰۰

آیات عظام مکارم، نوری همدانی، علوی گرگانی و سبحانی رایتل را تحریم کردند!

قرار گرفتن چنین گوشی های موبایل در دست جوانان اعم از دختر و پسر مفاسد زیادی دارد، باید از خرید و فروش آن جلوگیری شود و نباید دولت چنین امکاناتی در اختیار مردم قرار دهد. فوائد جزئی در مقابل این مضرات بسیار کوچک است. و الله العالم.


https://www.teribon.ir/base/wp-content/uploads/wr_toptitr_thumb_20130210_160854_rightel.jpg

به گزارش تریبون مستضعفین، مراجع تقلید در فتاوی جداگانه راه اندازی نسل سوم تلفن همراه و مکالمه تصویری را تحریم کردند و آن را بر خلاف مصالح جامعه دانستند.

متن فتاوای آیات عظام نوری همدانی، سبحانی، علوی گرگانی و مکارم شیرازی بدین شرح است:

فتوای مراجع تقلید

آیت الله العظمی نوری همدانی:

بسمه تعالی
سلام علیکم

با توجه به اینکه مفاسد این کار زیاد است و امکان از هم گسستن اساس خانواده ها نیز هست، به علاوه اینکه عفت عمومی را مورد تهدید قرار می دهد، بنابراین اقدام به انجام آن جایز نیست.

8.9.91 | حسین نوری همدانی

آیت الله العظمی سبحانی

بسمه تعالی

قرار گرفتن چنین گوشی های موبایل در دست جوانان اعم از دختر و پسر مفاسد زیادی دارد، باید از خرید و فروش آن جلوگیری شود و نباید دولت چنین امکاناتی در اختیار مردم قرار دهد. فوائد جزئی در مقابل این مضرات بسیار کوچک است. و الله العالم.

30 ذی الحجه 1433

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

به یقین مفاسد این کار از فوائد آن بیشتر است و منشأ مفاسد جدیدی در جامعه ما که متاسفانه درگیر مفاسد مختلفی است خواهد شد و با توجه به این که ضرورتی برای اصل این کار نیست بنابراین شرکتهای خصوصی و دولتی باید از آن خودداری کنند و مکلفین نیز باید از خرید آن خودداری نمایند.

آیت الله العظمی علوی گرگانی

بسمه تعالی

نظر به اینکه نسل سوم اپراتور تلفن های همراه با آموزه های دینی در تضاد است، و می تواند عفت عمومی جامعه و نظم حاکم بر آن را خدشه دار و خانواده ها را به ورطه نابودی اخلاقی و بنیانی بکشد و لذا نصب و راه اندازی این اپراتور چه از طرف دولت و چه از جانب بخش خصوصی به صلاح نیست و هرگونه اقدامی در این مسیر خلاف شرع است. البته لازم به ذکر است که ما در صدد تخطئه اصل فناوری نیستیم بلکه از آن جهت که این صنعت زیان و ضررهای فراوانی می تواند برای جامعه اسلامی چه از جهت امنیت اخلاقی و چه از جهت سیاسی و دینی داشته باشد، و تهدید کننده بنیان خانواده است، راه اندازی این اپراتور را جایز نمی دانیم.

 1. مسلمان
  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱

  کنترل مفاسد این گوشی ها غیر قابل کنترل است
  همتن نباشد بهتر است.

 2. یک پسر
  ۲۳ بهمن ۱۳۹۱

  سلام
  در مورد رایتل باید بگم که واقعا حق گفتن
  همین مونده که این دختر و پسرا شب و روز تصویری و راحت باهم در ارتباط باشن
  همینجوریش وضع اینه که میبینید
  حالا اگه تماس تصویری هم باشه که ….
  پس چرا تو تلوزیون تبلیغ میکنند
  صدا و سیمای ما اسلامی نیست؟

 3. faridpourfattah
  ۲۳ بهمن ۱۳۹۱

  همین الان هر کسی بخواد میتونه با گوشیش فیلم بگیره و با اینترنت موبایلش واسه هر کسی خواست میل کنه، هرکسی خواست میتونه از طریق سرویس چت تصویری سرویس های مختلف ایمیل، ارتباط تصویری اون هم با موبایل و از طریق اینترنت برقرار کنه. این تکنولوژی جدید فقط پایه ارتباط رو میبره روی امواج موبایل و اساسا یه بحث فنی هست و یه پدیده اجتماعی بکر قرار نیست ظهور کنه.به نظر میاد عده ای که احیانا ضربه اقتصادی یا … از فعالیت این شرکت میخورن اطلاعات غلطی به مراجع دادن.

  • اصفهاني
   ۲۳ بهمن ۱۳۹۱

   درسته
   اما دقت بكنيم كه اين نو آوري با تسهيل در دسترسي به ارتباط تصوري بستر بسيار بسيار مناسبي را ايجاد ميكند براي ضربه خوردن “حيا” در جامعه!
   ديده شدن دو نفر توسط يكديگر يك امر معمول است ولي وقتي ما ميدانيم كه توسط طرف مقابل ديده ميشويم رفتارمان عوض ميشود. به مرور وقتي اين شرائط تكرار ميشود چون عادي شده است ديگر زحمت تغيير رفتار را به خود نميدهيم.
   لذا نه فقط حيا براي روابط دو جنس مخالف بلكه براي ارتباطات كاري(شغلي) هم ممكن است الزامات ظاهري و رسمي رعايت نشوند.
   اگر چنين ملاحظاتي از طرف همه كاربران ديده شود آسيب هاي ارتباط دو همجنس از بين ميرود ولي باز هم براي افزايش ارتباط تصويري يك آقا و خانم نميشود كاري كرد.
   در دين ما توصيه شده كه هر چه بتوانيد كمتر به صورت نامحرم نگاه كنيد بهتر است(حتي فقط قرص صورت) هر چند اگر به قصد لذت به قرص صورت نگاه نكنيد، آن نگاه حرام نيست

 4. طوگاد
  ۲۳ بهمن ۱۳۹۱

  برای ناشنوایان و افرادی که نیاز به ارتباط تصویری دارند بسیار عالیه .

  • حسن
   ۲۴ بهمن ۱۳۹۱

   میشه گفت زین پس تعداد ناشنوایان در ایران بسیار زیاد خواهد شد
   با تشکر

 5. حبیب اله
  ۲۳ بهمن ۱۳۹۱

  یکی از دوستان می گفت کاش از اول علما به فکر می افتادند و جلوگیری می کردند. نه الان که با تبلیغات توقع ایجاد شده. اینجا یک عده باید جدی تر و با مقاله های رسمی این موضوع رو جا بندازن. اینکه فقط نظر علما مطرح بشه باعث میشه یک عده به علما حمله کنند. وظیفه محافظت از آبروی علما به عهده همه ماست. نباید همیشه از آنها خرج کرد. باید کارشناسان دینی، روانشناسان و جامعه شناسان و … با مقاله های مختلف و تبیین موضوع، هم به جلوگیری از این اتفاق کمک کنند و هم از علما پشتیبانی کنند.

 6. رسول
  ۲۴ بهمن ۱۳۹۱

  راستی می دونید یکی از معضلات فرهنگی – روانی بعضی جوانها صحبت کردن با نامحرم از پشت تلفن و خودارضاییه !!!
  باور کنید اگه راه بیافته حس زنده بودن مکالمه تصویری خیلی تصویرهای حریم خصوصی رو به خطر می ندازه

 7. سید
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۱

  سلام
  اصلا ضرورتی نداره که الان چنین چیزی وجود داشته باشه!
  مثلا الان مردم ما لنگ این هستن که تصویر همدیگرو هنگام مکالمه هم ببینن؟!
  بشدت حرکت خوبی رو علما شروع کردن…

 8. هرکی
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

  خب چرا راه حل درست نمیشه؟ چرا صورت مسئله پاک میشه؟ مگه تو خارج استفاده نمیشه؟ اون موقع که ما از این تکنولوژی محروم بودیم خارج 5سال قبل داشت استفاده میکرد… چرا اونا درست اسفاده میکنن؟ یعنی واقعا ما بی جنبه ایم؟

  • مهرداد احمدی ورامینی
   ۲۷ بهمن ۱۳۹۱

   کی گفته اونا درست استفاده می کنن ؟ پس این همه فساد و فحشا در غرب از کجا اومده ؟

 9. محمد
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

  باید عرض کنم، شما به وضع حجاب در جامعه نگاه نکنید. اکثریت خانوم های ما حاضر نمیشن پشت تلفن خودنمایی کنند و با حیا هستند. و به نظر من تماس های تصویری غیر اخلاقی در اقلیت بسیار بسیار اندک خواهد بود. مگر این که دو نفر از قبل آشنا باشند که تو اینترنت هم میتونند تماس تصویری داشته باشنند. ولی مقلدین موظفند از مرجع تقلیدشون پیروی کنند.

 10. جاوید
  ۲۷ بهمن ۱۳۹۱

  جواب استفتا رو با سوالش منتشر می کنن ، چون در استفتا سوال خیلی مهمه
  بهتره سوالهای پرسیده شده هم همزمان منتشر بشه تا جای مفسده باقی نمونه….

 11. elyas
  ۲ اسفند ۱۳۹۱

  با تاسف باید عرض کنم بسیاری از سایت ها بدون درج سوالات فقط متن پاسخ مراجع را گذاشته اند ولی باید توجه داشت از جهت فقهی برداشت و فهمیدن حکم شرعی از یک رساله با یک استفتا متفاوت است. چون در استفتا با توجه به سوال و فرض ان پاسخ داده میشود. و در این مساله مهم این نکته لحاظ نشده و حداقل احتمال اشتباه بین حرام بودن یا حلال بودن برای مردم وجود دارد.یعنی میتوان گفت اطلاعات غلط داده شده.
  اما به فرض صحت حرمت
  مراجع ما همه محترم هستد و باید به نظرات انها احترام گذاشت البته من از مقلدین این عزیزان نیستم و بدون در نظر گرفتن نظرات مخالفان یا خودم سوالاتی را مطرح میکنم
  اگر وظیفه یک مجتهد استنباط احکام است چرا اینجا تبدیل به تشخیص مصداق شده؟ چرا در موضوعاتی مهمتر از این تشخیص مفسده داشتن به عهده مکلف گذاشته شده ولی در این مساله …؟
  این مفاسد غالبا در دوربین های گوشی ها و..هم وجود دارد چه طور انها مصداق مفاسد قرار نگرفتند؟

 12. ZAHRA
  ۶ تیر ۱۳۹۲

  هوالحبیب
  سلام … آره ما همش میگیم که ما اهل کوفه نیستیم که فلان که بیسار …واسه امام حسین گریه میکنیم سینه میزنیم ولی تا اسم یه گناه جدید که میاد همه سنگ روشن فکری رو به سینه میزنن واقعا برای ملت متاسفم که دارن توی این امتحان سخت آخر الزمون کم میارن …
  اگه چیزی برای ما خوب باشه حتما علما براون تاکید میکنند
  به نظرمن جدل نکنید چون بعضی ها خودشون و به خواب زدن وکسی که خودشو به خواب زده باشه رو نمیشه بیدار کرد
  یاعلی

 13. موسوی
  ۶ دی ۱۳۹۲

  سلام
  من مقلد هیچکدام از این عظام نیستم و به همه این آقایون احترام میگذارم.
  سوال رو اگه همراه جواب می گذاشتید خیلی خوب میشد.
  من سوالی که از آیت الله مکارم شیرازی پرسیده شده بود رو در سایتشون پیدا کردم. سوال با فرض های غلطی آمده شده.
  از برخی مطالب عنوان شده در سوال، اینطور برداشت میشه که سوال کننده، اطلاعات کافی نداشته و از برخی موارد دیگه اینطور به نظر میرسه که سوال کننده اطلاعات خوبی داشته. برداشت من از طرز سوال پرسیدن ایشون اینه که سوال کننده با قصد و جهتی این سوال رو پرسیده (شاید از اپراتورهای رقیب بوده باشه!!)
  به هرحال دو چیز واضحه، یکی اینکه احترام به بزرگان و مراجع تقلید به همگی واجبه و دوم اینکه حتی اگر ورود تکنولوژی در مصداق رایتل انجام نشه از طرق دیگه انجام میشه. پس راه چاره رو دریابیم.

 14. موسوی
  ۶ دی ۱۳۹۲

  یه مطلب دیگه اینکه من کارشناس فناوری اطلاعاتم و البته دیندار متدین و همونطور که گفتم مقلد این بزرگواران هم نیستم. پس به نظر من به عنوان یک بهانه جو یا متعصب چشم بسته نگاه نکنید.
  از مزایای بسیار و خطرات بسیارش هم آگاهم.
  ولی نگرانی من از سوء استفاده از مقام و شان بزرگان دینی هست که خیلی خطرناکه.
  بحث کارشناسی اینجا مطرح نیست

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.