شنبه 28 آگوست 10 | 12:29

شرح دعاي روز هفدهم ماه مبارك رمضان

مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني در شرح دعاي روز هفدهم ماه مبارك رمضان با تأكيد بر خواندن دعاهاي «افتتاح» و«ابوحمزه ثمالي» مي‌گويد: خودتان دعا را بخوانيد نه اينكه از راديو گوش بدهيد. دعا بخوانيد و از خدا بخواهيد كه شما را به بلاهايي مانند سيل و زلزله عذاب ندهد.


در دعاي روز هفدهم ماه مبارك رمضان مي‌خوانيم: «اللّهم اهدني فيه لصالح الاعمال و اقض لي فيه الحوائج و الامال يا من لا يحتاج الي التّفسير و السّؤال يا عالماً بما في صدور العالمين صلّ علي محمدٍ و آل الطّاهرين»
«اي خدا! مرا در اين روز به اعمال صالحه راهنمايي كن و حاجت‌ها و آرزوهايم را برآورده ساز. اي كسي كه نيازمند شرح و سوال بندگان نيستي، اي خدايي كه ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهي بر محمد و آل اطهار او درود فرست.»

شرح فرازهاي دعا
آيت‌الله مجتهدي تهراني در شرح فراز «اللّهم اهدني فيه لصالح الاعمال» مي‌گويد:‌ خدايا من را راهنمايي كن تا اعمال صالح انجام دهم. برخي در اين ماه وقت سحر بلند نمي‌شوند و نماز صبح خود را اول وقت نمي‌خوانند. بايد سحر بلند شويد و دعا بخوانيد.
خودتان دعا را بخوانيد نه اينكه از راديو گوش بدهيد. دعاي افتتاح، دعاي ابوحمزه ثمالي را بخوانيد و از خدا بخواهيد كه شما را با بلاهايي مانند سيل و زلزله عذاب ندهد.

وي در ادامه مي‌گويد: عالماني كه به روي منبر براي مردم صحبت مي‌كنند، بايد قال‌الباقر و قال‌الصادق بگويد و كاري به اخبار راديو و تلويزيون و اتفاقاتي كه در كوچه و خيابان مي‌افتد نداشته باشند.
اين استاد اخلاق همچنين در شرح «واقض لي فيه الحوائج و الامال» مي‌گويد: خدايا احتياجات و آرزوهاي من را برآورده كن. هرچه احتياجات و آرزوهاي شرعي دارم را برآورده كن. مانند اينكه آرزو مي‌كنم عروس يا داماد خوب پيدا كنم. خانه‌ام كنار مسجد باشد و رفيق و هم مباحثه خوبي داشته باشم. اينها آرزوهاي شرعي است.

وي ادامه مي‌دهد: اگر اميد داري كه كسي ديگري دعايت را استجابت مي‌كند، دعايت مستجاب نمي‌شود. اگر مي‌خواهي كه دعايت مستجاب شود؛ ببين در دلت اگر به هيچ كس اميد نداري، خدا را صدا بزني، خدا حاجتت را مي‌دهد. توسل هم پيدا كنيد مخصوصاً به «نرجس خاتون» كه مادر ولي وقت (عج) است. وقتي به پسرش بگويد كه كسي به من متوسل شده، پسر مجبور است به حرف مادرش گوش دهد. البته توسل به همه خوب است اما آنها مقداري طول مي‌كشد.

آيت‌‌الله مجتهدي تهراني در ادامه در شرح «يا من لا يحتاج الي التّفسير و السّؤال» اظهار مي‌كند: اي خدايي كه احتياج نداري من شرح بدهم. خدا خودش همه چيز را مي‌داند و احتياجي ندارد كه ما تفسير كنيم. نه تنها خدا به تفسير و سؤال احتياج ندارد، بلكه ائمه ما هم به آن احتياج ندارند و از احوال ما باخبرند.

وي ادامه مي‌دهد: در بخش بعدي دعا مي‌خوانيم: «يا عالماً بما في صدور العالمين» يعني «اي خدايي كه ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهي» حالا چرا خدا احتياج ندارد به سؤال و تفسير؟ براي اينكه عالم است و به هر چيزي كه در دل مردم عالم است، خدا آگاه است؛ اما بايد با خدا باشيم تا كار ما را درست كند.
آيت‌الله مجتهدي تهراني در توضيح عبارت پاياني دعا مي‌گويد: خدايا بر محمد و آل اطهار (ع) درود بفرست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.