سه‌شنبه 12 فوریه 13 | 10:12

بهمنی: مشیری گفت می‌توانم شعر بگویم

رئیس شورای علمی جشنواره بین‌المللی شعر فجر گفت: اولین کلام یا باوری که با آن به شعر رسیدم، را از زبان فریدون مشیری شنیدم، او بود که تشخیص داد می‌توانم شعر بگویم.


بهمنی

محمدعلی بهمنی رئیس شورای علمی هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، درباره انتخاب شاعر برتر و اینکه شاعر مورد علاقه‌ شما کیست، اظهار داشت: اولین کلام یا باوری که با آن به شعر رسیدم، را از زبان فریدون مشیری شنیدم، فریدون مشیری بود که تشخیص داد می‌توانم شعر بگویم. طبیعی است که همیشه اولین نگاهی که دارم به مشیری است چون معلم من بود.

به گفته وی، اما با گذشت زمان و با فاصله‌هایی که انسان در شناخت تحول شعر از آنچه که انرژی اولیه‌اش است می‌گیرد، انتخابش متفاوت می‌شود.

بهمنی عنوان کرد: وقتی به فروغ فرخزاد می‌رسیم می‌بینیم که فروغ ما را مجبور می‌کند تا باورش کنیم، اما وقتی در شاملو درنگی می‌کنیم ناگزیر از پذیرفتنش هستیم. وقتی پیش‌تر می‌رویم درمی‌یابیم عزیزانی در میان ما نیستند اما ذهن و زبان ما همچنان آنها را مرور می‌کند.

رئیس شورای علمی شعر فجر خاطر نشان کرد: اما این موارد باعث نمی‌شود نسل پس از این افراد را زیر سوال ببریم یا مقایسه‌ای با گذشتگان انجام دهیم چون همه قیاس‌ها وقتی درست است که با نام و کار شاعر بعلاوه زمانه‌ای که در آن می‌زیسته و شرایط زندگی او را بررسی کنیم که البته مقایسه پذیر هم نیست.

این شاعر در ادامه خاطرنشان کرد: باورهای گذشتگان از شعر با امروزی‌ها متفاوت است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: