سه‌شنبه 12 فوریه 13 | 10:34

اعتراض لاریجانی به ترکها

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران دوست ترکیه است، در عین حال از استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز این کشور با سوریه ابراز ناخرسندی کرد.


علی لاریجانی صبح امروز در حاشیه سفرش به پاکستان برای شرکت در مجمع مجالس عضو کشورهای اکو با جمال چیچک همتای ترک خود دیدار و درباره مهمترین مسائل منطقه‌ای بحث و گفت‌وگو کرد.

وی با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه بسیار خوب و خصوصا در ابعاد اقتصادی رو به گسترش است متذکر شد که جمهوری اسلامی ایران خواهان تقویت این روابط است.

رئیس مجلس ایران و ترکیه را دو کشور مهم منطقه دانست و یکی از مسائل مهم منطقه را بحث سوریه عنوان کرد و گفت: ایران و ترکیه می‌توانند نقش آرامش بخش داشته باشند.

لاریجانی افزود:‌فضایی که وجود دارد اسرائیل از آن بهره‌برداری می‌کند و ما در وقایع اخیر سوریه دیدیم که چگونه با استفاده از فرصت برخی مراکز را بمباران کردند.

وی تاکید کرد:‌ما دوست شما هستیم و در قضیه سوریه باید به گونه‌ای عمل کنیم که مانع کشتار مسلمانان شویم.

رئیس مجلس گفت: اصلاحات سیاسی در سوریه را قبول داریم اما دموکراسی نباید با سرنیزه و سلاح باشد.

وی تصریح کرد: ایران و ترکیه می‌توانند نقش مثبتی در پایان بحران در سوریه داشته باشند و در این خصوص مذاکره داشته باشند.

لاریجانی مسئله مهم دیگر را استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه و سوریه دانست و با ابراز ناخرسندی از این موضوع تصریح کرد: بر اساس تجربه‌ای که با غربی‌ها داریم آنها به سادگی این موضوع را رها نمی‌کنند.

رئیس مجلس کشورمان با بیان اینکه مشکلات منطقه‌ای، کل کشورهای منطقه‌ را در بر می‌گیرد، اظهار داشت: کشورهای بزرگ به منطقه می‌آیند و دیگران را به جان هم می‌اندازند و بحران درست می‌کنند و می‌روند.

لاریجانی با بیان اینکه آنها اختلافات بین کشورها و مردم مسلمان را عمیق می‌کنند، تصریح کرد: ما چون ترکیه را دوست و برادر خود می‌دانیم معتقدیم که بیشتر باید با همدیگر درباره مسائل منطقه گفت‌وگو کنیم.

جمال چیچک رئیس مجلس ترکیه نیز در این دیدار اظهار داشت: ایران همواره برای ترکیه کشور دوست و برادر محسوب می‌شو و رابطه دو کشور ریشه در تاریخ دارد.

وی افزود: روابط میان دو دولت هر چقدر رسمی‌تر شود و توسعه یابد از یک سو به نفع هر دو طرف و از سویی دیگر به سود مردم منطقه است.

وی ادامه داد: از چندی پیش تحولات بسیار مهمی در منطقه رقم خورده و خون مسلمانان ریخته می‌شود که قطعا این مسئله به نفع بیگانگان است.

وی تصریح کرد: این تحولات از یکسو روند ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد و از سوی دیگر منابع منطقه را نابود کرده و باعث می‌شود با از بین رفتن ثروت منطقه‌ای مردم بیشتر در سختی قرار گیرند.

رئیس مجلس ترکیه گفت: ترکیه از بدو بروز بحران به لحاظ دوستی با کشور مورد بحث اقدامات متعددی برای جلوگیری از این درگیری‌ها انجام داد و فعالیت‌های سیاسی گسترده‌ای داشتیم که کار به اینجا نرسد اما موثر واقع نشد.

چیچک افزود: تابلویی که ما آنجا می‌بینیم ناخوشایند است و هر روز می‌بینیم خون بسیاری از مردم به ویژه کودکان ریخته می‌شود و گروه‌های زیادی از سوری‌ها به کشورهای دیگر پناه می‌برند و وضع به شکلی است که حکمرانی یک فرد ممکن نیست.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه کشورش از تمامیت ارضی سوریه دفاع می‌کند و راضی نیست این تمامیت خدشه‌دار شود، درگیری‌های قومی که به اعتقاد وی ریشه در مذهب دارد را محکوم کرد.

چیچک افزود: باید به سرعت تلاش کرد درگیری‌های خونی در سوریه متوقف شود تا گروه‌های جدایی طلب از جو موجود سوءاستفاده نکرده و مشکلات داخلی را به کشورهای دیگر سرایت ندهند.

وی ادامه داد:‌اصرار داریم موضوع زودتر حل و فصل شود و تاکید می‌کنم باید دست به دست هم بدهیم تا این جنگ به پایان برسد. زیرا ما نگران آن هستیم که گروه‌های بین‌المللی وارد ماجرا شده و شرایط فرصت طلبی عناصر نامطلوب فراهم شود که در این صورت سایرین متضرر می‌شوند.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به بررسی مسائل سوریه در اجلاس قاهره برای رسیدن به راه حل بحران این کشور اظهار داشت: می‌دانیم توجه دولت جمهوری اسلامی ایران به حل بحران سوریه مثبت است و ما هم فعالیت‌هایی را اخیرا برای رسیدن به نتیجه مطلوب آغاز کرده‌ایم.

جمال چیچک درباره استقرار موشک‌های پاتریوت در کشورش توضیح داد: ترکیه جزو پیمان ناتو است و ما هم ناخواسته وارد این پیمان شدیم اما پاتریوت‌ها برای رفع احتیاجات ترکیه مستقر شده‌آند.

وی تصریح کرد: هدف اصلی از این کار صرفا دفاعی است و ترکیه قصد تعرض به هیچ کشوری را ندارد و قویا تاکید داریم ایران نگران این موضوع نباشد.

وی اضافه کرد: ‌ما با ایران دوست هستیم و اگر به محل استقرار موشک‌ها توجه کنیم در مناطقی مستقر شدند که اوج درگیری‌های سوریه است و اگر با تلاش‌های شما و ما قضیه سوریه حل شود مطمئنا پاتریوت‌ها را جمع‌آوری می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار از همتای ترک خود برای سفر به تهران دعوت کرد که جمال چیچک این دعوت را پذیرفت و قرار شد زمانی برای این کار تعیین شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: