سه‌شنبه 12 فوریه 13 | 10:49

مصری‌ها مرسی را دیگر نمی‌خواهند؟!

هزاران مصری با برگزاری تظاهراتی در دومین سالروز برکناری رئیس‌جمهوری سابق این کشور ضمن اعتراض به سیاست‌های نظام کنونی برکناری مرسی از قدرت را خواستار شدند.


هزاران تن از مخالفان محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مصر عصر روز دوشنبه با برگزاری تظاهرات در قاهره، پایتخت این کشور و شماری از استان‌های دیگر مصر خواهان برکناری محمد مرسی ، رئیس‌جمهوری مصر از قدرت شدند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات که به مناسبت دومین سالروز برکناری حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر از قدرت برگزار شده بود با سر دادن شعارهایی ضمن اعلام مخالفت با سیاست‌های نظام کنونی مصر از محمد مرسی خواستند تا با الگو گرفتن از نظام سابق قدرت را ترک کند.

در این تظاهرات که شماری از مناطق قاهره به سمت کاخ ریاست جمهوری مصر برگزار شد مخالفان مصری و در راس آنها جبهه نجات ملی و جنبش ششم آوریل بار دیگر بر خواسته‌های خود از جمله تشکیل دولت نجات ملی، اصلاح برخی از مواد قانون اساسی و استعفای طلعت ابراهیم، دادستان کل مصر تاکید کردند.

یک منبع امنیتی در مصر اعلام کرد که تظاهرات مخالفان به صورت مسالمت آمیز آغاز شد ولی در نهایت برخی از تظاهرکنندگان که برای عبور از موانع مقابل کاخ ریاست جمهوری تلاش کرده و به طرف نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کردند با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

بنا به گفته این منبع نیروهای امنیتی مصر با استفاده از گاز اشک آور و آب برای متفرق کردن تظاهرکنندگان و ممانعت از ورود آنها به کاخ ریاست جمهوری تلاش کردند.

همچنین روزنامه الخلیج نیز نوشت: در برخی از شهرهای مصر به ویژه در استان الدلتا تظاهرات مخالفان به خشونت کشیده شد به نحوی که مخالفان برخی از راه‌های اصلی و پل‌های این شهرها را بسته و در ورودی ساختمان استانداری استان الشرقیه محل تولد محمد مرسی را به آتش کشیدند.

همچنین تظاهرکنندگان حرکت متروی استان قاهره را نیز به تعطیلی کشاندند و برخی از واگن‌های قطار بین شهری قاهره را تخریب کردند. در میدان التحریر نیز حدود هزاران تظاهرکننده در تجمعات پراکنده حضور داشتند که ده‌ها تن از آنها به ایستگاه انور سادات در خط متروی قاهره حمله کردند. همچنین ده‌ها تن از اعضای جنبش ششم آوریل نیز دفتر طلعت ابراهیم را محاصره کردند.

در استان اسکندریه نیز تظاهرات مشابهی با حضور صدها تن تحت عنوان “دوشنبه اراده ملی” برگزار شد که در آن تظاهرکنندگان دست نوشته‌هایی را حمل می‌کردند که تصاویر قربانیان تظاهرات اخیر روی آنها دیده می‌شد.

در اسماعیلیه نیز تظاهرات مشابهی از سوی جبهه نجات ملی و سایر احزاب مخالف برگزار شد و تظاهرکنندگان طی آن با تاکید بر خواسته‌های خود برکناری محمد مرسی از قدرت را خواستار شدند.

پیشتر احزاب مخالف مصری از جمله جبهه نجات ملی و جنبش شش آوریل مردم مصر را به حضور در تظاهرات روز دوشنبه به منظور تحقق کامل اهداف انقلاب مصر از جمله مجازات عاملان کشتار تظاهرکنندگان مصری در طول انقلاب این کشور فراخواندند.

از سوی دیگر، منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری مصر نیز اخبار منتشر شده مبنی بر استعفای قریب الوقوع دولت هشام قندیل، نخست‌وزیر مصر را تکذیب و اعلام کردند که دولت همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و خبر استعفای قریب الوقوع دولت مصر شایعه‌ای بیش نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: