شنبه 28 آگوست 10 | 13:32

سيد نصرالله شخصا پرونده درگيري بيروت را پيگيري مي كند

در درگيري برج ابي حيدر بين حزب الله و احباش با آتش گلوله دوجريان ، 4 نفر از جمله يك مسوول حزب الله و احمد عميرات فرزند مسوول جمعية المشاريع جان باختند.


اللواء :سيد نصرالله شخصا پرونده درگيري بيروت را پيگيري مي كند

بيروت – روزنامه اللواء چاپ لبنان روزجمعه نوشت : منابع نزديك به حزب الله اعلام كردند كه سيد ‘حسن نصرالله’ دبيركل حزب الله شخصا پرونده درگيري برج ابي حيدر در بيروت را پيگيري مي كند.

اين روزنامه به نقل از اين منابع افزود : سيدحسن نصرالله شخصا در تماس با مسوولان ‘جمعية المشاريع الخيرية الإسلامية’ موسوم به گروه سني احباش براي از بين بردن آثار درگيري هاي بيروت در برج ابي حيدر مي‌كوشد ‘ زيرا حزب الله و احباش آگاه هستند كه هر دو در دامي قرار گرفتند كه هدف آن كشاندن حزب الله به درگيري هاي داخلي است.

در درگيري برج ابي حيدر بين حزب الله و احباش با آتش گلوله دوجريان ، 4 نفر از جمله يك مسوول حزب الله و احمد عميرات فرزند مسوول جمعية المشاريع جان باختند.درگيري اي كه هنوز علت آن مشخص نشده ، ولي طرفين درگيري آن را شخصي خوانده اند .
اين حادثه نخستين واقعه در نوع خود پس از هفتم آوريل سال 2008 است و بسيار هم پرسش برانگيز است.
ارتش لبنان به دنبال حادثه برج ابي حيدر در مناطق درگيري مستقر شده و پليس لبنان اكنون كار تحقيق در مورد حادثه برج ابي حيدر را با نظارت دادگاه نظامي برعهده گرفته است.

از سوي ديگر، حزب الله و اهالي تبنين در جنوب لبنان ‘محمد فواز’ از مسوولان حزب الله را كه در اين حادثه كشته شد، روز گذشته تشييع كردند.
در جريان اين مراسم ‘نبيل قاووق’ مسوول حزب الله در جنوب لبنان به نام سيد حسن نصرالله با تسليت كشته شدن محمد فواز از تشكيلات امنيتي و قضايي لبنان خواست تا با تحقيق عادلانه و سريع اسرار مربوط به اين درگيري را كشف كند.
قاووق گفت: فواز براي ميانجيگري و حل مشكل براي پايان دادن به درگيري تلاش مي كرد كه مورد هدف گلوله قرار گرفت اما كساني كه از اين حادثه برج ابي حيدر سوء استفاده كردند، فرصت طلباني هستند كه براي ايجاد فتنه مي كوشند و در فكر ثبات و استقرار لبنان نيستند.
اللواء نوشت : در حالي كه بسياري از تحليلگران سياسي، درگيري سه شنبه شب ‘برج ابي حيدر’ در بيروت بين طرفداران حزب الله و يك گروه سني را هديه اي رايگان به دشمنان مقاومت مي دانند، اما نكته قابل توجه در اين ميان ، خويشتنداري حزب الله با وجود كشته شدن 3 تن از اعضايش بود.
به نوشته اللواء ‘ بدون شك حزب الله ، جرياني با تشكيلات بسيار قوي است، زيرا به دليل تعهد خود به گزينه مقاومت بيش از هر حزب ديگري در لبنان در معرض حملات سياسي و امنيتي است و مي كوشد تا وارد پيچ و خم هاي درگيري هاي داخلي نشود.
‘محمد رعد’ رييس فراكسيون وفاداري به مقاومت درمجلس لبنان وابسته به حزب الله نيز چهارشنبه گفت: حادثه برج ابي حيدر روشن كرد كه چه سناريوها و طرح هاي قبلي براي مقاومت در نظرگرفته شده است. رعد گفت: به هيچ وجه قابل قبول نيست كه برخي از جوانان ما توسط آتش افرادي كه از دوستان ما هستند، كشته شوند.
سيد حسن نصرالله نيز طي سخناني در جمع قاريان قرآن، خواستار بررسي اين موضوع به طور جدي و تعيين علت آن شد و هيات دولت لبنان و رييس جمهور اين كشور نيز از منابع ذي صلاح خواستند با خاطيان برخورد كنند.

السفير خبرداد:
نقش سازمانهاي اطلاعات خارجي در درگيري اخير بيروت

بيروت – روزنامه لبناني ‘السفير’ نوشت كه تشكيلات امنيتي لبنان سرنخ هايي در دست دارند كه بر اساس آن سازمان هاي اطلاعاتي خارجي در درگيري برج ابي حيدر در بيروت نقش داشتند.

به گزارش ايرنا از بيروت ، يك مسوول امنيتي در اين راستا به روزنامه السفير كه روز پنجشنبه منتشر شد، افزود: فرماندهي ارتش تصميم قاطعي در مورد مساله امنيت پايتخت اتخاذ كرده است و تصميم گرفته است تا گام هايي براي جلوگيري از حوادث مشابه برج ابي حيدر كه در سه شنبه شب گذشته رخ داد،اتخاذ كند.
السفير با اشاره به همكاري حزب الله و گروه سني احباش با ارتش و پليس امنيتي لبنان براي تحقيق در مورد حادثه برج ابي حيدر كه منجر به جان باختن 4 نفر شد، افزود: پليس لبنان قرائني را جمع آوري كرده و اكنون عكس و فيلم هاي كه توسط دوربين كار گذاشته شده در منطقه درگيري گرفته شده، در اختيار دارد و از سوي ديگر كار شنيدن اظهارات شهود اين حادثه را آغاز كرده است.
اين روزنامه افزود: ارتش و پليس لبنان تاكنون كسي از هواداران ‘حزب الله’ يا جمعيت المشاريع را بازداشت نكرده و در انتظار پايان تحقيق در ساعت هاي آينده بوده و دو طرف هم اعلام كردند از كسي حمايت نكرده و آماده تسليم افراد خطاكار هستند.
اين مسوول امنيتي لبناني افزود: آنچه كه در وهله اول به نظر مي رسد اين است كه درگيري جنبه شخصي داشته است، اما گسترش درگيري نمي تواند موضوعي عادي باشد زيرا هر دو طرف حزب الله و گروه احباش براين باور هستند كه طرف مقابل با دخالت خود كوشيده است تا دامنه درگيري را در پايتخت گسترش دهد.
السفير نوشت كه اطلاعات اوليه حاكيست كه سازمان هاي مخابراتي خارجي در حادثه برج ابي حيدر نقش داشته است كه مدت ها است كار تحريك در مناطق مختلف پايتخت را آغاز كرده اند.
در درگيري هاي سه شنبه شب بين افرادي از حزب الله و گروه سني احباش ، 3 نفر از افراد حزب الله و يك نفر از افزاد احباش جان باختند. درگيري اي كه هنوز علت دقيق آن مشخص نشده ، ولي طرفين درگيري آن را شخصي خوانده اند . به هر حال اين حادثه نخستين واقعه در نوع خود پس از هفتم آوريل سال 2008 بوده و بسيار هم پرسش برانگيز است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.