شنبه 28 آگوست 10 | 13:59

خاتمی جنبش بی‌سر سبز را به شکست کشاند

ابراهیم یزدی دبیرکل گروه غیرقانونی نهضت آزادی در جمع تعدادی از دانشجویان ضمن تحلیل شرایط سیاسی کشور و وضعیت اصلاح طلبان تصریح کرد: خاتمی جنبش بی سر سبز را به شکست کشاند.


ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی که در جمع تعدادی از دانشجویان سخن می گفت افزود:جنبش سبز در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد. باید قبول کنیم که این جنبش به علت نداشتن رهبری و استراژی واحد شکست خورده است.

وی در خصوص نیاز جنبش سبز به رهبری واحد گفت : این جنبش از ابتدا فاقد رهبری منسجم بود و به همین دلیل شکست خورد. ما از ابتدای تشکیل این جنبش داد زدیم که بیایید دور هم بنشینید و استراتزی خودتان را تعیین کنید.

مشخص کنید که چه می خواهید و قرار است تا کجا بیش بروید. اما آقایان سرمست جمعیت داخل خیابانها بودند و اصلا توجهی به این نقیصه بزرگ نکردند.
یزدی یکی دیگر از دلایل شکست جنبش سبز را لج بازی های خاتمی موسوی و کروبی دانست و افزود: اینها با لج بازی های خود باعث شدند که این جنبش نوپا زمین بخورد.
وی ادامه داد: خاتمی بیشترین ضربه را به این جنبش زد. او به درد رهبری نمی خورد و خودش هم این را می دانست. خاتمی آدم فرهیخته ای است اما نخواست رهبری این جنبش نوپا را بر عهده بگیرد. چرا که می دانست این جنبش بی سر سرانجامی نخواهد داشت.

به گفته یزدی خاتمی می دانست کروبی و موسوی زیر پرچم او نخواهند آمد. ضمن اینکه او معتقد بود باید بین جنبش سبز و اصلاحات تفاوت قائل بود وآنها را از هم تفکیک کرد.
یزدی در این جلسه تصریح کرد : جنبش سبز برای حیات مجدد و بلند شدن از زمین باید این نقص فقدان رهبری و استرتژی مشخص را جبران کند.
وی اضافه کرد : وقتی جنبش شکل گرفت آقایان باید می دانستند که اگر استراتژی مشخصی نداشته باشند دیگر کروبی، موسوی و خاتمی کنترل کننده آن نخواهند بود و نیروهای دیگری که آنها از آن غفلت کرده بودند وارد می شوند.

الان یک سر جنبش در خارج و یک سر آن در داخل است . در چنین شرایطی بیش از هر زمان ضرورت رهبری قوی خودش را نشان داده است.
دبیرکل نهضت آزادی در این جلسه از علنی شدن اختلافات موسوی ، کروبی و خاتمی با یکدیگر انتقاد کرد و گفت: وقتی که اختلافات آقایان به بیروت درز پیدا می کند کمترین نتیجه اش سرخوردگی و ناامیدی هواداران و روحیه گرفتن رقیب می شود .
وی تصریح کرد: با گرفتن چند عکس یادگاری در عروسی نمی توان این اختلافات را کتمان کرد.
یزدی تأکید کرد: رهبری این جنبش نمی تواند فردی باشد بلکه رهبری باید جمعی باشد . ما چندین بار پیشنهاد کردیم که یک جبهه فراگیر از همه نیروها و گروهها برای رهبری این جبهه درست شود تا بتوان این جنبش را به دوباره احیا کرد.

یزدی در پاسخ به اعتراض یکی از حاضرین مبنی بر اینکه جنبش سبز هنوز زنده و پویاست تصریح کرد : کدام جنبش ؟ جنبشی که فقط نامی از آن باقی مانده و باید آن را در شیکه ها اجتماعی و اینترنت پیدا کرد. نباید از واقعیت فرار کرد . بعد از 22 بهمن سال گذشته چه حرکت منسجم و مدنی از این جنبش دیده اید؟ در طول این مدت آیا یکبار بزرگان این جریان دور هم نشسته اند تا یک برنامه واحد و مشخص را تدوین کنند؟با نوشتن بیانه و مصاحبه ها تکراری کاری از پیش نمی رود.

وی ادامه داد: کروبی و موسوی هم علی رغم اینکه این اواخر خیلی تلاش کردند که نشان دهند مشکلی با هم ندارند اما با رقابت های بچگانه با یکدیگر برای مطرح کردن و معرفی خود به عنوان رهبر جنبش سبز کار را بدتر کردند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.