جمعه 15 فوریه 13 | 12:03
مبنا و الگوی قطعی و عملی مدیریت مصر را بر پایه اسلام عزیز قرار دهید

نامه مهم ۱۷ اندیشمند ایرانی به رئیس ‌جمهور مصر

به‌طور حتم اندیشمندان مسلمان ایرانی آمادگی دارند تجربه و توان علمی خود را در اختیار دولت و ملت شریف و مسلمان مصر قرار دهند و بر این باورند که در سایه إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ (الحجرات – ۱۰)، ظرفیت‌های بزرگی در جهان اسلام وجود دارد که می‌تواند منشاء نجات، صلاح و سعادت جهان شود.


محمد مرسیبه گزارش تریبون مستضعفین، ۱۷ اندیشمند و استاد ایرانی همزمان با دومین سالگرد پیروزی انقلاب مردم مصر در نامهٔ مهمی به رئیس ‌جمهور مصر با اشاره به تجربه گرانقدر انقلاب اسلامی ایران در مرحله نظام سازی مبتنی بر اصول شریعت اسلام و همچنین برکات، دستاورد‌ها و پیشرفت‌های خیره کننده در سایه حکومت دینی و مشارکت عظیم مردمی، به یادآوری مواردی از پیشرفت‌های ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف با استناد به آمارهای مراکز معتبر جهانی پرداختند و تأکید کردند: توصیه می‌کنیم مبنا و الگوی قطعی و عملی مدیریت مصر را بر پایه اسلام عزیز قرار دهید و در این مسیر، اندیشمندان مسلمان ایرانی آمادگی دارند تجربه و توان علمی خود را به دولت و ملت مصر انتقال دهند.

متن کامل این نامه که به امضای آقایان دکتر علی اکبر ولایتی (استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)، ‌ دکتر غلامعلی حدادعادل (نماینده مجلس و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی)، آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد (استاد حقوق فقه و فلسفه اسلامی)، دکتر احمد احمدی (استاد سابق دانشگاه تهران)، دکتر سعید رضا عاملی (استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران)، دکتر جلیل تجلیل (استاد نمونه دانشگاه)، دکتر سید علیرضا مرندی (نماینده مجلس و استاد بر‌تر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)، دکتر صادق آئینه‌وند (استاد نمونه تاریخ اسلام)، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی (موسس موسسه حکمت و فلسفه ایران)، دکتر فرهاد رهبر (رئیس دانشگاه تهران)، دکتر رضا روستا آزاد (رئیس دانشگاه صنعتی شریف)، دکتر غلامرضا اعوانی (استاد گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی)، دکتر کریم مجتهدی (استاد فلسفه دانشگاه تهران)، دکتر محمد رضا گنجعلی (رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران)، دکتر محمد رضا مخبر دزفولی (دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی)، دکتر محمد علی معلم دامغانی (رئیس فرهنگستان هنر) و دکتر منصور خلیلی عراقی (رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران) رسیده، به شرح زیر است:

به نام خداوند حکیم و توانا

جناب آقای دکتر محمد مرسی
رئیس جمهور محترم مصر

با سلام

ضمن تبریک به مناسبت پیروزی ملت مصر در براندازی حکومت استبدادی و ظالم رژیم حاکم بر مصر و شکل‌گیری «مصرجدید» مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و همچنین تبریک به‌مناسبت موفقیت جنابعالی در اولین انتخابات مردم‌سالارانه ریاست جمهوری و همچنین رای مثبت به قانون اساسی مصر، به‌عنوان کسانی که شاهد موفقیت عظیم ملت ایران در پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی اعلی الله مقامه الشریف که الحق حکیم؛ عارف و عالم کم نظیر تاریخ جهان اسلام بود و همچنین تجربه ۳۴ سال مبارزه بی‌امان با صهیونیزم و استکبار جهانی برای استقرار جمهوری اسلامی ایران نکاتی را به استحضار حضرتعالی می‌رساند:

۱. جهان موسوم به پیشرفته از توفیقات زیادی برخوردار بوده است که به‌دلیل عدم برخورداری از ایمان مستحکم به کتاب و حکمت الهی و یا حداقل به‌دلیل ایمان ناقص که مصداق «ایمان به بخشی از کتاب خدا و کفر به بخش دیگر» بوده‌اند با بحران‌های فردی و اجتماعی بسیاری مواجه بوده و هستند که منشاء و مرجع اصلی این بحران‌ها جدائی از حقیقت اسلام است.

۲. امروز جهان غرب به اهمیت و جایگاه دین هم در مدیریت ارزش‌های اجتماعی و هم در سلامت فرد، خانواده و جامعه تاکید دارد و مسیر دین‌مداری جامعه بعنوان یک روند جدی مشاهده می‌شود. بازگشت به دین محصول بن بست‌های ناشی از رشد و توسعه منهای دین و بحران‌های اجتماعی فراگیری است.

۳. دین و به‌طور خاص اسلام مرجع حل مسائل و مشکلات ملی و منازعات بین‌المللی است. بدون تمسک به عروه الوثقی دین، همه بند‌ها می‌گسلد و فرد و جامعه دچار خسران بزرگ نسبت به همه سرمایه‌های انسانی و اجتماعی خواهد شد.

۴. آغاز و سرانجام همه کار‌ها منتهی به خداست و با تمسک به‌قدرت لایزال الهی همه توفیقات منتهی به سلامت و سعادت فراهم می‌گردد. اِلَى اللَّهِ مَرْجِعُکُمْ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (هود-۴) و اگر خداوند بخواهد وسعت عظیمی به‌فکر انسان خواهد داد که منشاء خلق پدیده‌های جدید، موثر و مفید در زندگی است. فَمَن یُرِدِ اللَّهُ أَن یَهْدِیَهُ یَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ وَمَن یُرِدْ أَن یُضِلَّهُ یَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَیِّقًا حَرَجًا کَأَنَّمَا یَصَّعَّدُ فِی السَّمَاءِ کَذَالِکَ یَجْعَلُ اللَّهُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ (سوره انعام – ۱۲۵).

۵. دیدگاه‌های انسان‌محورانه پاسخ جامعی برای تامین نیازهای معنوی و مادی انسان نیست و بدون توجه به کمال مطلق که مصداق احد و واحد آن خدای متعال است، امکان تامین سلامت و سعادت انسان نیست.

۶. اصل و حقیقت ولایت متعلق به‌ خدا و رسول خدا و اولیاء خدا است و بهترین مسیر و سبک زندگی، مسیری است که برگرفته از ولایت الهی باشد. حکومتی که در ذیل و مسیر ولایت الهی سیاست‌گذاری، نهادسازی و برنامه‌ریزی کند، قطعا به صلاح و سعادت دست پیدا خواهد کرد و مرجع رشد و ترقی خواهد بود. البته این راه، مسیری هموار نیست و مستلزم مجاهدت و تلاش گسترده و تحمل مرارت‌های ناشی از مبارزه با شیاطین بزرگ است.

۷. اسلام بزرگ‌ترین ودیعه و منت الهی بر بشریت است که درک حقیقت آن منجر به‌سلامت، سعادت و آسایش جاودانه می‌شود. همه امور مرتبط با زندگی انسان اعم از امور فردی و اجتماعی و یا قلمروهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بدون توجه و تمسک به‌اصول اسلامی منتهی به‌ضلالت و گمراهی و رشد ناقص و یا ظهور جامعه ناقص الخلقه می‌شود.

۸. جمهوری اسلامی ایران از‌‌ همان آغاز با اندیشه محوری حضور اصول اسلام در کلیت نظام و همه روندهای مدیریت اجرائی، قانون‌گذاری و امور قضایی مسیر خود را آغاز نمود و بنیان حکومت را بر اسلام عزیز استوار کرد. در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ اصل نظام جمهوری اسلامی ایران به آراء عمومی عرضه شد و با ۲/۹۹ درصد رای موافقت جمهوری اسلامی ایران به‌تصویب ملت ایران رسید و متعاقب آن در آذر ماه‌‌ همان سال قانون اساسی جمهوری اسلامی که به‌تصویب مجلس خبرگان رسیده بود، به آراء عمومی گذاشته شد و با اکثریت آراء به‌تصویب ملت ایران رسید.

۹. مهم‌ترین اصل قانون اساسی اصل اول و دوم آن است که در آن بر ابتناء جمهوری اسلامی ایران به اصول اعتقادی و قوانین اسلامی تصریح شده است.

۱۰. طی ۳۴ سال مجاهدت، تلاش و تدبیر و مبارزه بی‌امان با استکبار جهانی و دشمنان اسلام و مسلیمن در سطح بین‌المللی، دستاوردهای گرانقدری بدست آمده است که محوری‌ترین این دستاورد‌ها پافشاری بر استقلال جمهوری اسلامی ایران از قدرت‌های شرقی و غربی و نفی استیلاء بر قلمرو اسلامی ایران است. در این مسیر حمایت از ملت مظلوم فلسطین و همه مظلومین جهان، اصل محوری سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده است، که بدین خاطر غرامت سنگینی را پرداخت کرده که از جمله آن‌ها جنگ و تحریم فراگیر و فشار‌های سیاسی بین المللی است

۱۱. در توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و عمرانی اقدامات برجسته و خیره کننده‌ای صورت گرفته است که علیرغم هشت سال جنگ بی‌امان و تحریم‌ها و حصارکشی‌های اقتصادی و سیاسی بر علیه ملت ایران، امروز جمهوری اسلامی ایران با تمسک به اسلام و بهره‌مندی از رهبری حکیمانه و الهی امام خمینی و آیه الله العظمی خامنه‌ای مفتخر است که ضمن فقر‌زدایی و محرومیت‌زدایی از مناطق روستایی و شهرهای محروم ایران، جایگاه وزینی را در حوزه علم و فناوری بدست آورد که به مواردی از این دستاورد‌ها ذیلا اشاره می‌شود:

– براساس آمار رسمی سازمان یونسکو، امروز ایران اسلامی با سن امید به تحصیل ۱۶-۱۳ سال، نرخ سواد جوانان ۹۹-۹۵ درصد، نرخ سواد بزرگسالان ۹۵-۸۵ درصد همراه با پیش‌افتادن تحصیلات زنان (۷۵-۵۵ درصد بیش از همه کشورهای جهان) از چهار پنجم کشورهای جهان پیشرو‌تر است. این در حالی است که نرخ سواد در ایران قبل از انقلاب، ۲۸ درصد بود.

– براساس اعلام رسمی سازمان‌های ساینس متریکس، بخش تجارت، نوآوری و مهارت دولت انگلستان و اسپرینگر طی ۳۰ سال گذشته، ایران در حوزه علم و فناوری، ۱۴. ۴ درصد رشد داشته است که «بالا‌ترین» رشد تولیدات علمی در «جهان» را تجربه کرده است و در مقایسه با جایگاه ۵۲ جهانی ایران در قبل از انقلاب اسلامی، امروزه در مقام ۱۶ جهان در تولید علم قرار دارد. بنیاد علم ملی امریکا، رشد سریع کشور ایران در زمینه علم را علاوه بر تولیدات علمی، به رشد ابزارهای فناورانه، دارو و فناوری‌های ارتباطات در ایران مرتبط می‌داند.

– در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با ۴۲ میلیون نفر (ضریب نفوذ ۵۳ درصد) دسترسی به اینترنت، مقام اول در خاورمیانه و نهم جهان را دارد که نهمین مقام جهانی از نظر رشد دسترسی را هم داراست.

– براساس اعلام رسمی یونیدو در شاخص شدت گسترش صنعت، ایران با ۰. ۵۴ رشد، در رده نخست جهانی قرار گرفته است و در زمینه سرانه تولید ناخالص داخلی (۱۵ هزار دلار امریکا)، جایگاهی بالا‌تر از سه چهارم کشوهای جهان دارد. مقایسه آمارهای مالی ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی به گزارش بانک جهانی رشد سریع این کشور در شاخص‌های توسعه را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال، در زمینه تولیدات کشاورزی، شاخص تولید محصول به‌رقم بیش از ۱۱۰ رسیده است که نسبت به قبل از انقلاب اسلامی با میزان ۱۸ واحد، بیش از ۶۰۰ درصد رشد داشته است.

– دست‌یابی به فناوری هسته‌ای و استفاده صلح‌آمیز از آن در تولید انرژی پاک، امور پزشکی و کشاورزی، دست‌‎یابی به پیشرفت‌های علمی در زمینه سلول‌های بنیادی و کاربرد‌های آن در پرشکی و ریزفناوری و زیست‌فناوری از جمله موفقیت‌هایی حاصل شده در راستای «سند‌ چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران» و «سند نقشه جامع علمی جمهوری اسلامی ایران»، است. ایران اسلامی به‌عنوان نهمین کشور پرتاب کننده ماهوارهٔ ساخت کشور به فضا در سال ۲۰۰۵ در فهرست جهانی قرار گرفته است. دستیابی به دانش فنی تامین سوخت هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصد، دانش فنی ۱۵۰نوع مایع یونی، ذوب و پالایش فولاد در کوره قوس الکتریکی، دانش حفاری چاه‌های نفت و گاز در آب‌های عمیق ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ متر و ساخت سد و نیروگاه‌های برق آبی نمونه‌هایی از تحقق برنامه‌های برآمده از سند چشم‌انداز هستند.

– دولت جمهوری اسلامی ایرانی، «طرح تحول اقتصادی» و «اقتصاد مقاومتی» را به‌منظور نزدیک‌تر شدن هر چه بیشتر به هدف پیشرفت همراه با عدالت، اصلاح نظام‌های یارانه‌ای، مالیاتی، گمرکی، بانکی، توزیع کالا و خدمات، ارزشگذاری پول ملی و بهره‌وری در راس برنامه‌های خود قرار داده است.

ما پیشرفت‌های بسیار در شاخص‌های کمی و کیفی در ایران اسلامی را حاصل تجربه انقلاب اسلامی می‌دانیم که به‌زیبا‌ترین شکل، تعادل بین فرد و جامعه را مدنظر داشته است. برنامه اصلی آینده کشور ایران متمرکز بر «تمدن‌سازی نوین اسلامی» است. این برنامه بلندمدت مبتنی بر الگوی ویژه‌ای از پیشرفت است که هم از نظر مبانی نگرشی و معرفتی و هم از نظر روش اجرا مبتنی بر اصول مترقی اسلام و متمایز از هنجارهای دیکته شده و سلطه‌آمیز جهان غرب و صهیونیزم بین‌الملل تحت عنوان شاخص‌ها و معیارهای توسعه است.

جناب آقای دکتر مرسی

به‌طور حتم اندیشمندان مسلمان ایرانی آمادگی دارند تجربه و توان علمی خود را در اختیار دولت و ملت شریف و مسلمان مصر قرار دهند و بر این باورند که در سایه إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ (الحجرات – ۱۰)، ظرفیت‌های بزرگی در جهان اسلام وجود دارد که می‌تواند منشاء نجات، صلاح و سعادت جهان شود. ایجاد تفرقه مذهبی و فرقه‌ای در جهان اسلام، فتنه بزرگی است که با اشکال مختلف از ناحیه دشمنان مشترک اسلام و مسلمین برنامه ریزی و تحریک می‌شود.

با توجه به موارد مذکور به‌جنابعالی که از ظرفیت اعتقادی و حکمت و اندیشه عمیق برخوردار هستید و در راس کشوری قرا گرفته‌اید که میراث‌دار تمدن عظیم اسلامی است، توصیه می‌کنیم، مبنا و الگوی قطعی و عملی مدیریت کشور را بر پایه اسلام عزیز قرار دهید و مقاصد فشارهای بین‌المللی و فضاهای به‌اصطلاح روشنفکری متاثر از رویکرد‌های منزوی کننده دین از عرصه سیاست، فرهنگ و اقتصاد را مطمح نظر قرار ندهید. مَن كانَ يُريدُ العِزَّةَ فَلِلَّهِ العِزَّةُ جَميعًا إِلَيهِ يَصعَدُ الكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالعَمَلُ الصّالِحُ يَرفَعُهُ وَالَّذينَ يَمكُرونَ السَّيِّئَاتِ لَهُم عَذابٌ شَديدٌ وَمَكرُ أُولئِكَ هُوَ يَبورُ (الفاطر-۱۰).

برای عزت و سربلندی ملت و دولت مسلمان مصر و همه مسلمانان جهان دعا می‌کنیم و سلامت و سعادت جاودانه را برایتان آرزومندیم.

متن کامل نامه به زبان عربی

17 شخصية علمية واكادمية في ايران يبعثون برسالة الى الرئيس المصري
بعث 17 من المثقفين الايرانيين رسالة الى الرئيس المصري محمد مرسي اعلنوا عن استعداد ايران لنقل تجاربها العلمية و التقنية الى الشعب المصري
وفي ما يلي نص الرسالة

بسم الله الحکیم القدیر

فخامة الرئیس/ الدکتور محمد مرسي
رئیس جمهوریة مصر العربیة المحترم

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته، و بعد،

یسرنا أن نهنئکم بانتصار الشعب المصري و نجاحه في الإطاحة بالحکم الاستبدادي الغاشم في مصر، و بلورة دولة مصریة جدیدة تعتمد القیم الإسلامیة، کما نهنئکم بمناسبة فوزکم في الانتخابات الرئاسیة الدیمقراطیة، و إقرار الدستور المصري بالتصویت له بالإیجاب ..

و بما أننا قد شهدنا نجاح الشعب الإیراني العظیم من خلال انتصار الثورة الإسلامیة في إیران بقیادة الإمام الخمیني”رض” ، الذي کان، بحق، حکیما و عارفا و عالما فذا علی صعید تأریخ العالم الإسلامي؛ ثم شهدنا تجربة 34 عاما من الکفاح المریر ضد الصهیونیة و الاستکبار العالمي من أجل إرساء أسس الجمهوریة الإسلامیة في إیران ؛ فإننا نود أن نطرح علی فخامتکم نقاطا هي کما یلي:

1. لقد حقق العالم المتصف بالمتقدم نجاحات جمّة، إلا أنه قد واجه و یواجه الکثیر من الأزمات الفردیة و الاجتماعیة التي یکون مَنشؤها الرئیسي هو الابتعاد عن حقیقة الإسلام، و سبب ذلک یرجع إلی فقدانه إیمانا قویا بکتاب الله و حکمته ـ أو عدم اکتمال إیمانه علی أقل تقدیر ـ مما جعله مصداقا لـ “الإیمان ببعض الکتاب و الکفر ببعضه ” …

2. لقد أصبح العالم الغربي یؤکد الیوم علی أهمیة الدین و دوره في إدارة و توجیه القیم الاجتماعیة کما في صحة الفرد و الأسرة و المجتمع. حیث یلاحَظ اتجاه التدین و التوجه الدیني کاتجاه جدّي مطروح في المجتمع. إن العودة إلی الدین، هي نتیجة وجود الطرق المسدودة التي أدی إلیها مسار التنمیة و التطور المنفصل عن الدین کما هي حصیلة الأزمات الاجتماعیة الواسعة الانتشار.
3. إن الدین ـ و الإسلام بوجه خاصّ ـ یمثل المرجع لمعالجة القضایا و المشاکل علی الصعد الوطنیة و الدولیة. فبدون التمسک بعروته الوثقی، تنفصم جمیع العری و یتعرض کلٌ من الفرد و المجتمع لخسارة کبری یخسر من خلالها کل الأرصدة الإنسانیة و الاجتماعیة.

4. إن الأمور، من البدایة إلی النهایة، ترجع إلی الله. و من خلال التمسک بالقدرة الإلهیة اللانهائیة، تتحقق کل النجاحات المنطویة علی السلامة و السعادة. إلی الله مرجعکم و هو علی کل شيء قدیر (هود ـ 4). و إذا أراد الله، فإنه تعالی یضفي علی العقل الإنساني سعة کبیرة یتحول بها إلی مصدر عظیم لإبداع ظواهر جدیدة مفیدة و مؤثرة في مسرح الحیاة. “فمن یرد اللهُ أن یهدیه یشرح صدره للإسلام و من یرد أن یُضله یجعل صدره ضیقا حرجا کأنما یصّعّد في السماء . کذلک یجعل الله الرجس علی الذین لایؤمنون. (الأنعام ـ 125)
5. إن الرؤی المتمحورة حول مبدأ أصالة الإنسان لاتلبي متطلبات الإنسان الروحیة و المادیة تلبیة شاملة. فلایمکن تحقیق السلامة و السعادة للإنسان بدون التوجه إلی الکمال المطلق الذي لیس له مصداق إلا الله تعالی وحده.

6. إن الولایة ـ في أصلها و حقیقتها ـ لله تعالی و لرسوله و لأولیائه. و إن أفضل مناهج و أنماط الحیاة هو ما یکون مستمَدّا من الولایة الإلهیة . فأي نظام حکم یضع سیاساته و یُنشئ مؤسساته و یخطط لأموره في ظل الولایة الإلهیة و في اتجاهها، فإنه سیصل إلی الصلاح و السعادة، و سیکون مصدرا للرقي و الکمال. و لاشک أن هذا الطریق دونه خرط القتاد و سلوکه یتطلب جهدا جهیدا و عملا دؤوبا، کما یتطلب الاستعداد لتحمل الصعوبات الناتجة عن النضال ضد کبار الشیاطین.

7. إن الإسلام یمثل أکبر ودیعة منّ الله بها علی البشریة . حیث یؤدي إدراک حقیقته الى الفلاح و السعادة و الراحة أبدیا. و بدون التمسک بمبادئ الإسلام، فإن جمیع الشؤون المرتبطة بحیاة الإنسان ـ سواء الفردیة منها أو الاجتماعیة، أو ما یتصل منها بالمجالات السیاسیة و الاقتصادیة و الثقافیة ـ ستؤدي إلی الضلال و الضیاع أو إلی نمو ناقص أو ظهور مجتمع مشوّه معیب.

8. بدأت الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة مشوارها علی أساس تفکیر محوري یتمثل في تاصيل الإسلام في مجمل نظام الحکم و جمیع مسارات الإدارة التنفیذیة و التشریعیة و القضائیة. و وضعت بنیان الحکم علی قاعدة الإسلام العزیز. و في الأول من أبریل عام 1979م عُرض مبدأ النظام الجمهوري الإسلامي للاستفتاء العام فأقره الشعب الإیراني بنسبة 2/99 بالمائة من الأصوات. ثم في نوفمبر من نفس العام، جری استفتاء عام علی دستور الجمهوریة الإسلامیة الذي کان قد أقره مجلس الخبراء، فوافق علیه الشعب الإیراني بأغلبیة أصواته.

9. إن أهم مواد الدستور هو المادتان الأولی و الثانیة ، اللتان تنصان علی تبني الجمهوریة الإسلامیة المبادئ العقائدیة للإسلام و تشریعاته.

10. لقد تحققت إنجازات قیمة خلال 34 عاما من الجهاد و التدبیر و النضال المریر ضد الاستکبار العالمي و أعداء الإسلام و المسلمین علی الصعید الدولي. و أهم هذه الإنجازات، هو الإصرار علی استقلالیة الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة عن القوی الشرقیة و الغربیة، و رفض أي هیمنة علی أرض إیران الإسلامیة. و في هذا الصدد، ظل دعم الشعب الفلسطیني المظلوم و کل المظلومین في العالم، مبدأ محوریا في السیاسة الخارجیة الإیرانیة. و قد دفعت الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة من أجل اتباعها هذه السیاسة ثمنا باهظا، حیث فُرض علیها الحرب و الحصار الشامل و الضغوط السیاسیة الدولیة إلخ …

11. لقد تحققت انجازات ضخمة باهرة في مجال التنمیة السیاسیة و الاقتصادیة و الثقافیة و الإعماریة. فعلی الرغم ما فـُرض علی الشعب الإیراني من حرب ضروسة طالت ثماني سنوات، بالإضافة إلی انواع الحصار الاقتصادي و السیاسي؛ تفتخر الجمهوریة الإسلامیة الیوم بأنها من خلال تمسکها بالإسلام و تمتعها بالقیادة الحکیمة الإلهیة لکل من مؤسس الجمهورية الاسلامية الإمام الخمیني”رض” وقائد الثورة الاسلامية آیة الله العظمی السيد علي الخامنئي، قد نجحت في القضاء علی الفقر و الحرمان في مناطقها الریفیة و مدنها المحرومة، و في نفس الوقت اخذت حيزا واسعا في میدان العلم و التقنیة. و فیما یلي نشیر إلی بعض من هذه الإنجازات:

– تؤکد الإحصائیات الرسمیة لمنظمة الیونیسکو، أن إیران الإسلامیة قدأحرزت قصب السبق من مجموع أربعة أخماس دول العالم و ذلک بتسجیلها 13 إلی 16 عاما للعمر الدراسي المتوقع ، و نسبة 95 إلی 99 بالمائة لتعلّم الشباب ، و 85 إلی 95 بالمائة لتعلم کبار السن ، بالإضافة إلی ارتفاع نسبة تعلم المرأة (55 ـ 75 بالمائة، و هي نسبة تفوق ما لدی أي دولة من دول العالم). بینما کانت نسبة المتعلمین في إیران ما قبل الثورة لاتتجاوز 28 بالمائة.

– حسب ما أعلنه رسمیا کل من منظمة ساینس متریکس ، و قسم التجارة و التطویر و المهارة التابع للحکومة البریطانیة و مؤسسة اسبرینغر ، قد شهدت إیران خلال ثلاثة عقود مضت نموا بنسبة 4/14 بالمائة في مجال العلم و التقنیة، و بذلک سجلت “أعلی” نسبة لنمو الإنتاج العلمي علی مستوی “العالم” . حیث تتبوء إیران حالیا الرتبة السادسة عشر في مجال الإنتاج العلمي علی المستوی العالمي بعد أن کانت في الرتبة الثانیة و الخمسین قبل انتصار الثورة الإسلامیة. و تعتبر المؤسسة الوطنیة الأمریکیة للعلوم أن التقدم العلمي السریع في إیران، علی صلة بتطور الآلیات و الأجهزة التقنیة، و الأدویة، و تقنیة الاتصالات في هذا البلد، فضلا عن الإنتاج العلمي .

– في مجال الاتصالات و تقنیة المعلومات، تتوفر إمکانیة الوصول إلی الانترنت لـ 42 ملیون مواطن إیراني (معامل الانتشار 53 بالمائة) و بذلک تحتل إیران الرتبة الأولی علی مستوی الشرق الأوسط و التاسعة علی مستوی العالم، کما تحتل الرتبة التاسعة عالمیا من حیث نمو إمکانیة الوصول .

– حسب ما أعلنته منظمة الیونیدو رسمیا ، قد تبوأت إیران الرتبة الأولی عالمیا في مؤشر شدة وتیرة التطویر الصناعي بعد أن سجلت نموا بنسبة 54/0 بالمائة في هذا المجال. و في مجال إجمالي الإنتاج الفردي المحلي (15 ألف دولار أمریکي) تأتي رتبة إیران فوق رتب ثلاثة أرباع دول العالم. و في سیاق المقارنة بین الإحصائیات المالیة الإیرانیة قبل الثورة الإسلامیة و بعدها، یدل تقریر البنک الدولي علی نمو سریع في ما یخص مؤشرات التنمیة. فعلی سبیل المثال، تجاوز مؤشر إنتاج المحاصیل الزراعیة عدد الـ 110، حیث سجل نموا بنسبة أکثر من 600 بالمائة في 18 محصولا زراعيا .

-و من النجاحات المتحققة في إطار “وثیقة آفاق التنمیة العشرینیة للجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة” و ” وثیقة الخریطة العلمیة الشاملة للجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة”، یمکن الإشارة إلی التوصل للتقنیة النوویة و استخدامها سلمیا في مجال إنتاج الطاقة النظیفة و المجالات الطبیة و الزراعیة، و إلی تحقیق التقدم العلمي في مجال الخلایا الأساسیة و حالات استعمالها في الطب و التقنیة الدقیقة و التقنیة البیئیة. و في عام 2005 تم إدراج اسم إیران الإسلامیة في القائمة العالمیة بصفتها الدولة التاسعة التي تطلق القمر الصناعي المحلي الصنع إلی الفضاء . إن التوصل إلی تقنیة توفیر الوقود النووي و تخصیب الیورانیوم بنسبة 20 بالمائة، و تقنیة 150 نوعا من السائل الأیوني، و صهر و تکریر الفولاذ في فرن القوس الکهربائي، و تقنیة حفر آبار النفط و الغاز في المیاه العمیقة التي تبلغ عمقها 800 إلی 1000 متر، و بناء السدود و المحطات الکهرومائیة لإنتاج الطاقة … کل ذلک نماذج من تحقق الخطط المتعلقة بوثیقة الآفاق العشرینیة.

– إن حکومة الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة قد وضعت علی رأس قائمة برامجها کلا من “خطة التطور الاقتصادي” و “الاقتصاد المقاوم” و ذلک لغرض الاقتراب أکثر فأکثر من هدف التقدم المصحوب بالعدالة، و إصلاح أنظمة الدعم الحکومي، و الضرائب، و الجمارک، و المصارف، و توزیع السلع و الخدمات، و دعم العملة الوطنیة، و الإنتاجیة.

إننا نعتبر الإنجازات الکثیرة الحاصلة في المؤشرات الکمیة و النوعیة في إیران الإسلامیة، نتیجة تجربة الثورة الإسلامیة التي أخذت التوازن بین الفرد و المجتمع، و في أجمل صوره، بعین الاعتبار. إن البرنامج الرئیسي القادم للدولة یترکز علی “بناء الحضارة الإسلامیة الحدیثة”. هذا البرنامج الطویل الأمد یعتمد علی نموذج خاص من التقدم، و هو نموذج یرتکز علی المبادئ الإسلامیة الراقیة سواء من حیث المبادئ النظریة و المعرفیة أو من حیث النهج العملي، کما یتمیز عن الأسالیب و الأنماط الدخیلة المفروضة من قبل العالم الغربي و الصهیونیة الدولیة تحت عنوان مؤشرات و معاییر التنمیة.

صاحب الفخامة السيد الرئيس محمد مرسي،

إن المفکرین المسلمین في إیران مستعدون، و بصفة مؤکدة، لیضعوا ما لدیهم من تجارب و خبرات علمیة تحت تصرف الحکومة المصریة الموقرة و الشعب المصري المسلم الشریف، و هم ـ علی ضوء قوله تعالی “إنما المؤمنون إخوة فأصلحوا بین أخویکم و اتقوا الله لعلکم ترحَمون” (الحجرات ـ 10) ـ مقتنعون بأن العالم الإسلامي یمتلک من الطاقات و الإمکانیات ما من شأنه أن یکون مصدرا لنجاة العالم و صلاحه و سعادته. إن إثارة نعرات الفرقة المذهبیة ـ الطائفیة في العالم الإسلامي تشکل فتنة کبری یقوم أعداء الإسلام و المسلمین بالتخطیط لها و إثارتها بصور شتی.

بناء علی ما تقدم، نتوجه إلی فخامتکم، باعتبارکم رجلا یتمیز بخلفیة عقائدیة و حکمة و تفکیر عمیق و یترأس دولة ترث الحضارة الإسلامیة المجیدة، فنوصیکم بأن تجعلوا أساس إدارة الدولة، قطعیا و فعلیا، علی قاعدة إسلامنا العزیز، دون أن تأبهوا بالأهداف و الضغوط الدولیة و أجواء ما یسمی بالحرکة التنویریة المتأثرة بالاتجاهات القائلة بفصل الدین عن مسرح السیاسة و الثقافة و الاقتصاد. “من کان یرید العزة فلله العزة جمیعا، إلیه یصعد الکلم الطیب و العمل الصالح یرفعه. و الذین یمکرون السیئات لهم عذاب شدید و مکر أولئک هو یبور” (الفاطر ـ 10)

ندعو بالعز و الرفعة لمصر المسلمة حکومة و شعبا و لجمیع المسلمین في العالم، متمنین لکم دوام الصحة و السعادة.

الدكتور علي اكبر ولايتي استاذ بجامعة الشهيد بهشتي

– الدكتور غلام علي حداد عادلرئيس معهد اللغة الفارسية وادابها

– الدكتور أيت الله مصطفي محقق داماد استاذ القانون والفلسفة الاسلامية

– الدكتوراحمد احمدي استاذ الفلسفة بجامعة طهران

– الدكتور سعيد رضا عاملي استاذ قسم الاتصالات بجامعة طهران

– الدكتور جليل تجليل استاذ في جامعة طهران

-الدكتور غلام حسين ابراهيمي ديناني استاذ الفلسفة بجامعة طهران

-الدكتور علي رضا مرندي رئيس المعهد العالي الايراني للعلوم الطبية

– الدكتور صادق ايينة وند استاذ التاريخ بجامعة الشهيد بهشتي

– الدكتور الدكتور رضا روستا ازادرئيس جامعة شريف الصناعة

– الدتور غلام رضا اعواني استاذ ممتاز للفلسفة بجامعة طهران

– الدكتور فرهاد رهبر رئيس جامعة طهران

-الدكتور كريم مجتهدي استاذ الفلسفة بجامعة طهران

-الدكتور محمد رضا كنجعلي استاذ الكيميا بجامعة طهران

– الدكتور محمد رضا مخبر دزفولي امين المجلس الاعلى للثورة الثقافية

– الدكتور محمد علي معلم دامغاني رئيس اكادمية الفنون

– الدكتور منصور خليلي عراقي استاذ الاقتصاد بجامعة طهران

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: