شنبه 16 فوریه 13 | 10:43

پیشنهاد ۱+۵ به ایران فاش شد

رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد گروه ۵+۱ در مذاکرات هسته‌ای قزاقستان قصد دارد پیشنهاد لغو تحریم طلا را به ایران در مقابل تعطیلی تاسیسات غنی سازی فردو ارائه کند.


منابع آگاه گفتند قدرت های غربی در مذاکرات هسته ای که قرار است 26 فوریه در قزاقستان برگزار شود پیشنهاد لغو تحریم طلا و سایر فلزات گرانبها را به ایران ارائه خواهند داد.

بر اساس این گزارش 5+1 در این نشست در مقابل این پیشنهاد از ایران خواهد خواست تاسیسات غنی سازی فوردو را تعطیل کند.

این منابع اذعان کردند قدرت های غربی در این نشست قصد ندارند پیشنهاد کاملا جدیدی نسبت به گذشته ارائه کنند و مدعی شدند علت این تصمیم آن است که ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آماده برای حصول به توافق نیست.

در حالی گروه 5+1 پیشنهادی جزئی را به ایران در نشست قزاقستان ارائه خواهد داد که کشورهای غربی با متهم کردن ایران به وقت کشی از این کشور خواسته اند در مذاکرات جدی باشد.

بر اساس این گزارش گروه 5+1 در نشست سال گذشته خود خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در فردو در مقابل لغو تحریم قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری، ارائه سوخت برای راکتور تهران و برخی همکاری های در بخش انرژی هسته ای شده بود و پیشنهاد جدید غرب فاصله چندانی با این امتیازات ندارد.

یک مقام آگاه در این باره گفت: پیشنهاد ما در نشست قزاقستان تا حد زیادی نزدیک پیشنهاد قبلی است و این کار برای آزمودن این نکته انجام می گیرد که آیا ایران در مذاکرات جدی هستند یا نه.

وی افزود: من فکر نمی کنم با توجه به عملکرد ایران دلیلی برای ارائه پیشنهادی بیشتر از این وجود داشته باشد. اساسا این پیشنهاد به روز شده پیشنهاد قبلی است و بنابراین خواستار اندکی همکاری بیشتر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در فردو است.

یک مقام غربی دیگر با خودداری از ذکر جزئیات خواسته های 5+1 از ایران در نشست قزاقستان گفت این گروه خواستار برداشته شدن گام هایی برای ایجاد زمان حائل برای تضمین این نکته است که راه اندازی دوباره فردو زمان بیشتری به طول بینجامد.

وی افزود: ما عبارات دقیقی را به کار می بریم مثل «کاهش آمادگی فردو».

بر اساس این گزارش مقامات غربی پیشنهاد جدید خود را «بیشتر برای بیشتر» عنوان کردند به این معنا که در مقابل گام های بیشتر از سوی ایران برای مهار برنامه هسته ای خود مشوق های بیشتری به ایران ارائه می شود. این افراد در عین حال اذعان کردند این تحولی چشمگیر نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: