دوشنبه 18 فوریه 13 | 13:24

تاخیر در ارائه لایحه بودجه و بن‌بستی دیگر

تاخیر در ارائه لایحه بودجه ۱۳۹۲ از سوی دولت برای دومین بار به اسفند ماه ختم شد و حتی منابع مختلف در دولت هم از عدم ارائه لایحه بودجه چند دوازدهم خبر دادند تعدادی از نمایندگان مجلس هم تاکید کردند مجلس امسال امکان قانونی برای تصویب تنخواه ندارد.


تاخیر در ارائه بودجه 92 از سوی دولت به مجلس، همچنان ادامه دارد و نمایندگان این روزها منتظر هستند تا دولت به وعده خود مبنی بر تقدیم لایحه بودجه در هفته اول اسفند وفا کند.

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه معتقدند تاخیر در ارائه لایحه بودجه تبعات سنگینی برای کشور دارد.

از جمله جعفر قادری نماینده شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: دولت مکلف شده تا در صورت عدم ارائه لایحه در موعد مقرر قانونی، همراه لایحه بودجه، لایحه چنددوازدهم هم به مجلس ارائه کند و اگر برای ارائه لایحه چند دوازدهم اقدام نکند، این دولت است که با مشکل مواجه می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس تصمیمی برای تهیه طرح فوریتی تنخواه برای ماههای اول سال92 دارد، گفت: طبق آئین نامه جدید مجلس هیچ وظیفه ای بر عهده مجلس نیست و اگر چنین کند خلاف آئین نامه عمل کرده و باید طرح خود را با دو سوم آراء به تصویب برساند.

نماینده شیراز گفت: نمی شود که دولت مدام کار خلاف قانون انجام دهد و ما هم چیزی نگوییم. سال گذشته از آنجا که دولت موافقت خود را با طرح مجلس برای تنخواه اعلام کرد، شورای نگهبان هم ایرادی نگرفت اما امسال آئین نامه اصلاح شد و شرایط پیچیده تر شده است. بنابراین دولت باید به داد خود برسد تا در ماههای اول سال دستش بسته نباشد وگرنه مجلس نه درخصوص لایحه بودجه و نه درخصوص لایحه دو دوزادهم تکلیفی ندارد و همچنان منتظر هستیم.

عزت الله یوسفیان ملا عضو دیگر این کمیسیون نیز دراین باره گفت: مجلس نمی تواند در ارتباط با بودجه هیچ طرحی داشته باشد که آن را مصوب کند حتی طرح تنخواه.

وی ادامه داد: آنچه در دو سال قبل هم به تصویب مجلس رسید علتش این بود که با توافق دولت انجام شد و به نوعی لایحه بود اگر دولت توافقی نمی کرد مجلس حق تصویب نداشت، زیرا طرح تنخواه هم همان بودجه چند دوازدهم است و تفاوتی با لایحه ندارد فقط اسمش را عوض کرده اند.

نماینده آمل افزود: ارائه لایحه چند دوازدهم کار سختی نیست که دولت از انجام آن شانه خالی می کند. دولت عمدی در عدم ارائه چند دوازدهم دارد اما علت واقعی را نمی دانم .

غلامرضا تاجگردون نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز معتقد است مجلس طبق آئین نامه داخلی مجلس امسال حق دادن طرح تنخواه را هم ندارد و فقط باید منتظر لایحه دولت ، آن هم همراه با لایحه چند دوازدهم باشد.

نماینده گچساران خاطرنشان کرد: شاید لازم باشد از تدابیر دیگری برای الزام دولت در ارائه لایحه چنددوازدهم استفاده کرد. دولت را باید وادار به انجام وظایف قانونی کرد و یک نفر باید از دولت بپرسد چرا؟ واقعا چرا قانون را اجرا نمی کند.

غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اما معتقد است مجلس راهی جز تصویب تنخواه ندارد.

وی گفت: وقتی دولت لج بازی می کند و قانون را رعایت نمی کند، ما در مجلس نمی توانیم این رویه را پیش بگیریم و کشور را با لج بازی اداره کنیم، ما مجبور به تصویب تن خواه نیستیم اما دولت خودش مشکل پیدا می‌کند اگر برای ماههای اول سال بودجه تصویب نشود.

کاتب خاطرنشان کرد: تاخیر در تصویب لایحه بودجه تبعاتی برای کشور دارد که دولت هم خودش از تبعات آن با خبر است، ساده ترین آن این است که دولت رای فروردین ماه بدون بودجه نمی تواند ریالی خرج کند.

نماینده گرمسار ادامه داد: البته ما هنوز هم امیدوار هستیم دولت همراه لایحه بودجه که قول آن را برای هفته اول اسفند ماه داده، لایحه چند دوازدهم هم بیاورد، آقای میرتاج الدینی معاون رئیس جمهور هم اختیار دولت را در دست ندارد که می گوید دولت لایحه چند دوازدهم نمی دهد. ما از دولت می خواهیم که به قانون عمل کند.

عوض حیدرپور نماینده شهرضا و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز تاکید کرد: اگر دولت لایحه چنددوازدهم نیاورد باید با سازوکار دیگری اقدام کنیم، متاسفانه دولت یک نوع لجاجت دارد و فکر می کنم این لجاجت ها و برخوردهای غلط دولت یک مقدار مشکلات اقتصادی برای ما فراهم کرده است. باید تدبیری کرد تا شاهد این نوع بی قانونی ها که ضرر متوجه مردم و کشور است نباشیم.

و اما تدابیری که نمایندگان از آن یاد می کنند شاید همان تشکیل کمیته ای برای پیگیری راهکار مقابله با قانون شکنی دولت ها درخصوص زمان ارائه لایحه بودجه باشد که روز گذشته جعفرزاده نماینده رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با مهر به آن اشاره کرد.

وی از ارائه پیشنهادی صحبت کرد که براساس آن هم تنبیهی برای دولت در صورت عدم ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس در نظر گرفته می شود و هم اینکه خلا قانون اساسی در این خصوص برطرف شود.

جعفرزاده معتقد است به دلیل آنکه قانون اساسی دولت را مکلف به ارائه لایحه کرده است و مجلس حقی در این زمینه ندارد، باید راهی در قانون پیدا کرد تا مجلس هم در صورت تاخیر دولت بتواند خود به این مسئله ورود کند.

وی راهکار استفاد از حکم حکومتی رهبری برای تغییر قانون اساسی را یکی از این راهها می داند که می تواند در این مورد خاص کمک کننده باشد.

عبدالرضا مصری سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگویی از بلاتکلیفی مجلس در قبال لایحه بودجه صحبت کرده و تاکید کرده است در صورتی که دولت لایحه چند دوازدهم به مجلس ندهد مجلس ناچار خود وارد عمل می شود.

اما این وزیر سابق احمدی نژاد نگفت مجلس چگونه و تحت چه عنوانی وارد میدان می شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس همچنین گفت که آئین نامه جدید را مطالعه نکرده و نمی داند که آیا مجلس می تواند به لحاظ قانونی تن خواه تصویب کند یا خیر.

سال گذشته نیز به‌دلیل تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه 91کل کشور کار بررسی این لایحه به ماه‌های فروردین و اردیبهشت موکول شد و مجلس برای دو‌ماه آغاز سال تنخواه 22هزار میلیارد تومانی درنظر گرفت و به تصویب رساند.

رئیس جمهور سال گذشته لایحه بودجه را 12 بهمن ماه به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. این درحالی است که سال 89 دولت لایحه بودجه1390 را اول اسفندماه به مجلس ارائه کرد. باید منتظر ماند و دید آیا رئیس جمهور امسال در تقدیم بودجه 92 به مجلس شورای اسلامی رکورد شکنی می کند یا اول اسفند رکورد قبلی خود را تکرار خواهد کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: