سه‌شنبه 19 فوریه 13 | 13:21
حجت‌الاسلام حسن روحانی:

امنیت غذایی زیربنای امنیت ملی است

نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی گفت: اگر در هدفمندی به یارانه کالایی هم توجه ‌و بخشی از منابع به سلامت اختصاص ‌یابد، امنیت روانی جامعه بالا می‌رود.


حجت‌الاسلام حسن روحانی که در افتتاحیه همایش «امنیت غذایی» در مرکز تحقیقات استراتژیک سخن می گفت، اظهار داشت: این همایش در رابطه با موضوعی بسیار با اهمیت است که از یک‌سو به کشاورزی و از سوی دیگر به صنعت برمی‌گردد.

وی افزود: امنیت غذایی یعنی در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم، برای خود و جامعه هراس و نگرانی نسبت به کمبود مواد غذایی و عدم توزیع عادلانه و ناسالم بودن آن نداشته باشیم.

روحانی ادامه داد: در این راستا باید به امنیت توجه کنیم که عدم نگرانی است که در قرآن هم از امنیت به عنوان یکی از بالاترین وعده الهی با مفهوم عدم نگرانی و آسودگی خاطر تعبیر شده است.

وی خاطر نشان کرد: بدترین ناامنی در یک جامعه غیر منتظره بودن حوادث است و به همین دلیل نیز برای حوادث غیر مترقبه در کشور ستادی تشکیل شده تا بتواند با آثار حوادث غیر مترقبه مقابله کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این سؤال که اگر بنا باشد حوادث غیر مترقبه مرتباً تکرار شود چه باید کرد؟، ادامه داد: آیا در سال گذشته یا حتی از شهریور ماه امسال کسی شرایط اقتصادی امروز را پیش‌بینی می‌کرد؟

روحانی افزود: متأسفانه این مسأله به گفتمان مسلط به جامعه ما برمی‌گردد و اگر گفتمان جامعه، شعار شد همین می‌شود ولی اگر گفتمان عقلانیت و درایت باشد، آن وقت نه اینکه حوادث غیر مترقبه کم می‌شود بلکه اگر حادثه‌ای هم رخ دهد به خوبی تدبیر و اداره می‌شود.

وی اضافه کرد: گفتمان عقلانیت و خردورزی به ما می‌گوید که برای هر شرایط باید برنامه مناسب آن را طراحی و اجرا کرد و پرسش اساسی اینست که آیا برنامه‌ریزی آینده‌نگری وجود داشته است؟

«به طور مثال نمی‌شود جلوی زلزله را گرفت اما می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب و ساخت‌وساز مناسب آثار تخریبی آن را به حداقل رساند».

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: بخشی از آرامش روانی جامعه با غذای کافی و سالم حاصل می‌شود و لذا به امنیت غذایی باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

روحانی با اشاره به نیاز جامعه به امنیت همه‌جانبه، افزود: مردم نیاز به ثبات، آرامش و اعتماد به آینده دارند که با برنامه‌ریزی مسئولان تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه امروزه یک میلیارد جمعیت جهان از امنیت غذایی برخوردار نیستند و با فقر غذایی روبه‌رو هستند، اضافه کرد: بر اساس برآورد سازمان خواروبار جهانی تا سال 2050 اگر بخواهیم با گرسنگی و فقر مقابله شود، باید تولید محصولات را 70 درصد افزایش داد و از این رو باید خود را برای شرایط جدید آماده کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر قرار است در آینده با جمعیت 150 میلیونی مواجه باشیم، باید از امروز برای امنیت غذایی آنها برنامه‌ریزی کنیم.

روحانی افزود: باید بدانیم که رشد تولید ملی و درآمد سرانه برای امنیت غذایی شرایط لازم است نه شرط کافی و اگر عدالت و توزیع عادلانه در جامعه نباشد، امنیت غذایی برای همه طبقات لزوماً حاصل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: امنیت غذایی زیربنای امنیت ملی است و اگر غذای کافی و مطلوب در سطح فرد، خانواده و ملی وجود نداشته باشد، دستیابی به امنیت ملی با چالش مواجه خواهد بود.

«در اسناد فرادستی نظام به بحث خودکفایی و تولید داخلی تأکید شده ولی در هر صورت باید چه از طریق تولید داخلی و چه با برنامه‌ریزی از خارج باید برای امنیت غذایی کشور برنامه‌ریزی شود».

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی در مقطعی قیمت مرغ ناگهان از 3 هزار تومان به 7 هزار تومان افزایش می‌یابد، می‌توان عدم برنامه‌ریزی مناسب را مشاهده کرد.

روحانی با بیان اینکه امنیت غذایی می‌تواند در سلامت جامعه نیز اثرگذار باشد، افزود: امروز سهم مردم در هزینه سلامت و درمان 70 درصد است در حالی که متوسط آن در جهان 18 درصد است.

وی ادامه داد: یک بخش از سلامت با امنیت غذایی تأمین می‌شود و غذای کافی و تغذیه مناسب می‌تواند تا حد زیادی سلامت مردم را تأمین کند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: وقتی امنیت غذایی تهدید می‌شود، حتی بازدهی آموزش و پرورش هم کاهش می‌یابد و لذا باید به ابعاد گسترده امنیت غذایی توجه کنیم.

روحانی افزود: هرچند در بحث تحریم معمولاً موضوع «غذا» مستثنی می‌شود ولی ما باید خود را برای شرایط سخت نیز آماده کنیم و از این‌ رو باید کسانی که در راستای افزایش تولید داخلی تلاش می‌کنند مورد حمایت و تشویق قرار گیرند.

وی ادامه داد: الگوی مصرف مواد غذایی نیز یک عنصر تعیین‌کننده است و دولت باید در این راستا، هم برای تولید و توزیع مواد غذایی و هم برای صنایع غذایی کشور برنامه‌ریزی مناسب داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سیاست‌های دولت می‌تواند در تولید داخلی بسیار مؤثر باشد و دیدیم با تغییر تعرفه 150 درصد به 4 درصد شکر، 5 میلیون تن شکر وارد شد و این فشار بزرگی را به کشاورزان وارد کرد و منجر به کاهش سطح کشت چغندر قند به یک‌سوم شد.

روحانی افزود: یعنی یک سیاست می‌تواند تولید داخلی و در نتیجه امنیت غذایی را هم مخدوش کند و یک سیاست می‌تواند حتی باعث لطمه و ضربه به صنایع غذایی گردد.

وی اضافه کرد: این نوع سیاست‌ها خود یک عامل عمده ناامنی است و این ناامنی، ناامنی اصلی است که باید چار‌ه‌اندیشی شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: شرایط جامعه ما شرایطی است که ما نیاز به اقدام فوری برای آرامش و ثبات داریم.

روحانی با بیان اینکه معتقد است باید برای ایجاد آرامش فوری به دو مسئله مهم توجه کنیم، این دو مسأله را پرداخت یارانه کالایی و گسترش تأمین اجتماعی عنوان کرد.

وی ادامه داد: باید به بحث یارانه کالایی فکر کنیم؛ چون اگر یارانه صرفاً نقدی باشد، مرتب آن یارانه کم‌ارزش می‌شود و تورم آنچنان پیشتاز است که به فاصله چندماه اثر یارانه نقدی را از بین می‌برد.

روحانی تصریح کرد: ما باید کالاهای ضروری و مواد غذایی اساسی مردم را به صورت یارانه کالایی به آنها تحویل دهیم و مردم حداقل برای اقلام اساسی غذایی خود مطمئن باشند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تأمین اجتماعی نیز باید گستره شود تا مردم مطمئن شوند اگر شغل خود را هم از دست دادند، مورد حمایت هستند.

روحانی افزود: فرد بیمار باید بداند که سلامت و درمان آن در جامعه تأمین می‌شود نه اینکه بیمار علاوه بر درد بیماری دغدغه هزینه آن را هم داشته باشد.

وی بر همین اساس در پایان سخنانش تأکید کرد که «امنیت غذایی بخشی از امنیت جامعه و امنیت ملی است».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: