چهارشنبه 20 فوریه 13 | 13:32

سفر قریب‌الوقوع جان کری به اروپا و خاورمیانه

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است از ۲۴ فوریه تا ششم مارس سال ۲۰۱۳ (۶ تا ۱۶ اسفند) به کشورهایی همچون انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ترکیه، مصر، عربستان، امارات متحده و قطر سفر کند.


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است ابتدا به لندن سفر کند و در آنجا با مقامات ارشد انگلیسی در خصوص مسائل مختلف جهانی به بحث بنشیند.

وی پس از آن به برلین آلمان می‌رود و در آنجا نیز در نشست‌های دو جانبه در خصوص منافع مشترک واشنگتن و آلمان می‌پردازد.

وی همچنین قرار است در جلسات عمومی از جمله تبادل دیدگاه‌ها با جوانان آلمانی در خصوص روابط این کشور اروپایی و آمریکا شرکت کند.

جان کری‌ پس از آن به پاریس فرانسه می‌رود تا در آنجا با مقام‌های ارشد این کشور در خصوص روابط موجود به عنوان بخشی از اقدامات بین‌المللی برای حمایت از مالی و همچنین مسائل منطقه‌ای و جهانی به گفت‌وگو بپردازد.

وزیر امور خارجه آمریکا سپس به رم ایتالیا می‌رود تا با مقام‌های ارشد دولت این کشور دیدار کند و در تعدادی از نشست‌های چند جانبه و دو جانبه با متحدان اروپایی در خصوص بازبینی روابط میان آمریکا و اروپا شرکت کرده و در خصوص مسائل جهانی با آن ها به بحث می‌نشیند. وی همچنین قرار است در نشست‌های چند جانبه در خصوص سوریه شرکت کرده و با رهبر ائتلاف مخالفان دولت سوریه دیدار کند.

جان کری پس از آن به آنکارا ترکیه می‌رود و در آنجا با مقام‌های ارشد این کشور در خصوص اولویت‌های استراتژیک شامل پایان دادن به ناآرامی‌های سوریه به منظور تقویت امنیت، صلح و ثبات در منطقه به بحث می‌نشیند و قرار است تا در ترکیه به دنبال راه‌هایی برای تقویت همکاری‌های دو جانبه میان واشنگتن و آنکارا از جمله همکاری در خصوص مقابله با تروریسم باشد.

وی سپس به قاهره مصر می‌رود و قرار است با مقامات ارشد این کشور، رهبران سیاسی، رهبران جامعه مدنی و جامعه اقتصادی این کشور در خصوص تقویت مسائل سیاسی و حرکت به سوی اصلاحات اقتصادی به گفت‌وگو بپردازد.

وی همچنین قرار است تا با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص چالش‌های موجود در منطقه به رایزنی بپردازد.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از آن به ریاض عربستان سعودی می‌رود تا با پادشاه این کشور دیدار و در خصوص همکاری‌هایی در زمینه‌های مختلف با وی به گفت‌وگو بپردازد. این مقام مسئول آمریکایی همچنین قرار است در ریاض در نشستی در سطح وزیران با همتایان خود از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس شرکت کند.

جان کری سپس به ابوظبی امارات می‌رود تا با مقامات این کشور عربی نیز دیدار کرده و در خصوص تداوم همکاری‌های میان دو کشور در زمینه‌های مختلف چون همکاری‌های مشترک به بحث و گفت‌وگو بپردازد.

وزیر خارجه آمریکا در نهایت به دوحه قطر می‌رود تا با پادشاه این کشور در خصوص مسائل مشترک منطقه‌ای نظیر اوضاع سوریه،‌ افغانستان و صلح خاورمیانه گفت‌وگو کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: