یکشنبه 28 فوریه 10 | 17:43

حرکت مستمر مردمی تنها راه برای امت اسلامی

بحران‌‌هایی نظیر جنگ 33 روزه لبنان، توهین به ساحت نبی اکرم(ص) و جنگ غزه نشان دادند که علی‌رغم وجود پتانسیل و گروه‌‌های فعال در سرتاسر جهان، کمترین ارتباطی میان گروه‌‌های داخلی و این حرکت‌‌ها وجود نداشته که این امر از اثر بخشی چنین حرکت هایی به شدت کاسته است…نیاز جدی برای اقدماتی اثر بخش و عملی در حوزه مسائل جهان اسلام احساس می شود


سید روح الله رضوی دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده

سید روح الله رضوی دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده

دیروز در سینما فلسطین همایشی با عنوان «امت واحده؛ راهکار مقابله با استکبار جهانی» برگزار شد. در این همایش دکتر سمیر سلیمان، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه بیروت لبنان و دکتر پرویز شفیع، مسوول موسسه اندیشه اسلامی پاکستان و همچنین مهندس حاج سعید قاسمی، به سخنرانی پرداختند. در بین برنامه نیز گروه سرودی از حزب الله لبنان به ارائه دو سرود پرداختند. در کنار این برنامه نمایشگاه‌هایی از کارهای گرافیکی نو درباره مسائل جهان اسلام و امت واحده برقرار گردیده بود.
پیش از سخنرانی این اساتید، آقای سید روح الله رضوی، دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده، طی سخنانی به معضلات اساسی در مسائل جهان اسلام و راه‌کارهای حل آن و نیز معرفی این اتحادیه پرداخت. متن کامل این سخنان به این شرح است:

حضار محترم مستحضرند که انقلاب اسلامی ایران، در بستری رخ داده كه ‌جهانی شدن پیام آن و شكل دادن جریان‌‌های اجتماعی فراوان در كشور‌های مختلف را مهیا کرده است و برای همین از گذشته تا كنون، یكی از عرصه‌های مهم پیش روی انقلاب، فضای بین المللی و منطقه‌ای بوده است. از طرف دیگر، انقلاب اسلامی ماهیتی مردم نهاد داشته و دارد اما متاسفانه با وجود داشتن پتانسیل‌های متعددی كه امكان و ضرورت حضور جمع ‌های خودجوش و غیردولتی را فراهم کرده است، عمده فعالیت‌‌های مرتبط با اهداف جهانی انقلاب به دولت و یا تشكل‌های وابسته به دولت واگذار شده است.
بحران‌‌هایی نظیر جنگ 33 روزه لبنان، توهین به ساحت نبی اکرم(ص) و جنگ غزه نشان دادند که علی‌رغم وجود پتانسیل و گروه‌‌های فعال در سرتاسر جهان، کمترین ارتباطی میان گروه‌‌های داخلی و این حرکت‌‌ها وجود نداشته که این امر از اثر بخشی چنین حرکت هایی به شدت کاسته است.
سابقه تاریخی انقلاب اسلامی ایران نیز نشان داده است که برخی کشور‌ها و مناطقی که در حال حاضر شاهد حضور تفکرات انقلاب اسلامی اند، حاصل فعالیت گروه‌‌ها و افراد غیر دولتی و غیر رسمی است که در دور‌ه ای بدون کوچکترین حمایت دولتی در راستای گسترش اهداف ‌جهانی انقلاب اسلامی ایران تلاش کرد‌ه اند اما متاسفانه با گذر زمان چنین حرکت‌‌هایی امتداد نیافته و منقطع شده اند. آغاز مجدد و تداوم چنین حرکت‌‌هایی می‌تواند منجر به شکوفا شدن استعداد‌های نهفته در نقاط مختلف ‌جهان اسلام و تسریع فرآیند بیداری اسلامی شود.
در عین اینكه برخی تشكل‌های غیردولتی در عرصه بین المللی فعال اند اما باید اذعان كرد كه متاسفانه عمده آن‌ها از پویایی جوانانه و متناسب با روحیات آرمانی فاصله گرفته اند و كم كم فعالیت و اثربخشی خود را از دست داده اند و علاوه بر این‌ها، به غلط، درگیر مصالحی شده اند كه بعضا دولتمردان با آن‌ها مواجه بوده اند و اتفاقا این تشكل‌ها می‌توانستند زمینه ساز رفع آن‌ها شوند.
عمده فعالیت هایی كه در جهت مسائل جهان اسلام، در داخل رخ می‌دهند در انفعال نسبت به یك رخداد مهم و مقطعی بوده اند و در میان آنها ابتكار عمل و ساماندهی تهاجمات فكری و فرهنگی به مواضع استكبار در سطح بین المللی دیده نمی‌شود. علت اصلی این مساله را باید در عدم وجود جمع هایی دانست كه برنامه بلندمدتی برای حضور در این عرصه داشته باشند و بدون وجود شرایط بحرانی نیز در حال فعالیت باشند.
نگاهی به مجموعه اقدامات واکنشی صورت گرفته نسبت به تهاجمات فرهنگی نظامی غرب نشان می دهد که این اقدامات عمدتا از دو زاویه «اثربخشی» و «امکان تحقق» قابل نقد و بررسی هستند. در چنین شرایطی، نیاز جدی برای اقدماتی اثر بخش و عملی در حوزه مسائل جهان اسلام احساس می شود که انگیزه شکل گیری اتحادیه بین المللی امت واحده بوده است.
با توجه به این مطالب اتحادیه بین المللی امت واحده در پی آن است كه در جهت دستیابی به اهداف بلندمدت زیر تلاش نماید:
• احیاء گفتمان انقلاب اسلامی در جهان خصوصا در كشورهای اسلامی
• ساماندهی نیروهای توانمند ایرانی و غیرایرانی در قالب تشكلی موثر در عرصه بین المللی
• مقابله با تهدیدات ابرقدرتها در مقابل بیداری اسلامی و انقلاب ایران
• ساماندهی تهاجمات فكری و فرهنگی علیه ابرقدرتها
• حمایت از هسته‌های مقاومت جهانی انقلاب و كمك به شكل گیری آنها
• حمایت از همه مظلومان و مستضعفان جهان
ساختار اتحادیه بین المللی امت واحده شامل مجمع عمومی، هیئت امنا، شورای مركزی، شوراهای مشورتی، مدیر اجرایی، واحدها، سخنگو و اعضاء است که از طریق برگزاری مجامع عمومی سالانه اقدام به تعیین اعضای شورای مرکزی می¬کنند.
این اتحادیه از پنج واحد اجرایی شامل: نیروی انسانی، سایت، روابط عمومی، مالی و تدارکات و تحقیق و پژوهش تشکل شده است. واحد نیروی انسانی وظیفه شناسایی، جذب و آموزش افراد علاقه مند به فعالیت در حوزه های مرتبط را بر عهده دارد. انشالله نخستین دوره آموزشی این واحد تابستان امسال برگزار خواهد شد.
واحد سایت وظیفه اطلاع رسانی چند زبانه حاوی اخبار تشكل، بیاینه ها، اخبار بین المللی، تحلیل‌ها، جزوات آموزشی و … را برعهده دارد. با همت دوستان ما در واحد سایت، پایگاه اینترنتی رسمی این اتحادیه با عنوان unified-ummah از چند ماه پیش کار خود را با سه زبان فارسی عربی و انگلیسی آغاز کرده است.
واحد روابط عمومی و تولید نیز علاوه بر انجام كلیه فعالیت های اداری داخلی و خارجی و پشتیبانی فنی از فعالیت ها، موظف به ایجاد گروه های مختلف هنری و رسانه ای و رصد رسانه های دیداری و شنیداری و تولید انواع محصولات فرهنگی می باشد.
واحد تحقیق و پژوهش نیز به عنوان مرکز مطالعاتی این اتحادیه علاوه بر تحقیق و بررسی در حوزه های مختلف جهان اسلام می پردازد.
همایش امروز، با عنوان امت واحده راه کار مقابله با نظام استکبار، به عنوان آغاز به کار رسمی این اتحادیه است و بدینوسیله از تمامی علاقمندان به همکاری دعوت به عمل می آید تا ما را در این عرصه یاری رسانند.

گزارش تصویری:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.