شنبه 23 فوریه 13 | 19:40
انتقاد نعمت‌الله سعیدی از غربی‌دانستن ذات سینما

سینما و هنر ذاتاً اسلامی هستند

نعمت الله سعیدی هنر را امانتی می داند که امروز دست نااهلان افتاده است و سینما را یک هنر ذاتا اسلامی معرفی می‌کند که در دست جریان باطل قرار گرفته و این جریان با استفاده از سینما در حال ترویج افکار غلطشان هستند.


نعمت‌الله سعیدی از اعضای هیأت انتخاب سومین جشنواره مردمی فیلم عمار درباره دیدار هفتۀ گذشتۀ عوامل و برگزیدگان جشنواره عمار با رهبر انقلاب گفت: «هنر ذاتاً اسلامی است. این‌که برخی می‌گویند سینما اصالتاً غربی و در خدمت صهیونیسم است، اشتباه است.»

وی با انتقاد از مواضع اخیر ‌در خصوص صهیونیستی‌بودن سینما، افزود: «برخی گمان می‌کنند سینما اسب سرکشی است که نمی‌توان به این راحتی از آن سواری گرفت، درصورتی که من با این بیان مخالفم. رهبری نیز همواره در تمام صحبت‌هایشان هنر را ذاتاً واجد انتقال مفاهیم اسلامی می‌دانستند و در دیدار هفته گذشته نیز بیان کردند، مهم این است که چه کسی از آن سواری بگیرد!»

عضو هیئت انتخاب سومین جشنواره مردمی فیلم عمار سینما و هنر را امانتی دانست که امروز دست نااهلان افتاده است و خاطرنشان کرد: «سینما ذاتاً اسلامی است و از آن ماست. اما این هنر و این قالب امروزه در اختیار غرب و جریان باطل قرار گرفته و واضح است در خدمت انعکاس افکار غلط آنان است. ما باید تلاش کنیم امروزه با وجود این جوانان و شکل‌گیری عمار این هنر را پی بگیریم و درخدمت اسلام و انقلاب از آن بهره ببریم.»

سعیدی درخصوص این جلسه گفت: «جلسۀ بسیار پربار و بابرکتی بود و فضای معنوی زیادی نیز بر جلسه حاکم بود. طوری که تابه‌حال چنین جلسه‌ای سراغ ندارم. ایشان به شدت هم تمایل به شنیدن دردودل‌های دوستان سینماگر داشتند و با کمال صعه‌صدر به همه صحبت‌ها گوش دادند.»»

سعیدی در پاسخ به این سوال که رهبری نام و نشان جشنواره عمار را حسن استهلالی دانستند بر شروع به کار این جشنواره، باتوجه به این‌که این حسن استهلال در جشنواره فجر هم بوده است، آنچه که سبب عدم انحراف جشنواره عمار می‌شود چیست، بیان داشت: «جشنواره عمار از یک عنوان پرمحتوا و دقیقی بهره می‌برد. اوصاف شخصیت عمار در صدر اسلام، نشان‌دهنده جهت‌گیری و الگوی جوانانی می‌تواند باشد که قصد حرکت در این راه دشوار را دارند. اما این تنها مقدمه است. احتمال انحراف همچین جریاناتی از دو وجه قابل توجه است. یک وجه، مبنا و پایه‌های جریان است که مؤسسین آن در اساسنامه باید لحاظ کنند. اگر مبنا دچار اشکال باشد، انحراف طبیعی است. اتفاقی که در جشنواره فجر افتاد – هرچند از نام پرمحتوا و بامضمونی بهره می‌برد- همین است. یعنی من معتقدم در مبنا و پایه‌های آن اشکالاتی بود.»

این نویسنده و شاعر انقلابی وجه دیگر احتمال انحراف را در اجرا دانست و اضافه کرد: «یک وقت‌هایی است که انحراف در خود اجرا است. همان حکایتی که در خود انقلاب اسلامی ما نیز بوده است. خیلی وقت‌ها در اجرا انحراف‌های کم تا خیلی شدید داشتیم. اما هیچ‌وقت مشکل‌ساز به آن معنای تعارض با انقلاب نبوده است. این هم بخاطر تطبیق درست آرمان‌های ما با اساس و پایه این انقلاب است. لذا همیشه این فرصت بوده است تا رجوع کنیم به اصول انقلاب. در جشنواهر عمار نیز این پایه‌های خوب بنا شده است.»

وی پایه‌های جشنواره عمار را در مردمی‌بودن، انقلابی‌بودن و دینی‌بودن دانست و گفت: «شما در جشنواره عمار می‌بینید بخش‌هایی مثل جنگ نرم در جایزه‌ها است، این خوب است. خوبی جشنواره عمار در این است که می‌گوید آن اثری که تولید می‌کنید باید در یکی از این زمینه‌ها باشد. با نوع نگاه ملی ما سازگار باشد. با اصول عقایدمان سازگار باشد. جشنواره‌ای که در شهرستان‌ها این همه مردم را درگیر می‌کند، آن هم با کیفیت. شما نمی‌توانید بگوئید حال و هوایی که شما در تهران و در کاخ جشنواره دارید را فلان فرد در روستایی دورافتاده با دیدن این فیلم در مسجد محلش ندارد. بلکه او شور و شوقش بیشتر است. این یعنی مردمی‌بودن یک جشنواره.»

سعیدی در انتها با انتقاد از برخی افراد حاضر در جلسه یان داشت: «یک انتقادی هم که به نظرم می‌رسد این است که ما همگی آنجا رفتیم تا بیانات رهبری را بشنویم. هرچند دوستان دلشان پُر بود و هرکسی حرفی برای گفتن داشت، بنده نیز دوست داشتم این فرصت را پیدا می‌کردم، اما باتوجه به کمی زمان و فاصله کوتاه تا اذان ظهر بهتر بود دوستان کمتر حرف می‌زدند تا بیشترین بهره را از صحبت‌ها رهبری می‌بردیم. متاسفانه تنها ۲۰ دقیقه فرصت شد تا از محضر رهبری استفاده کنیم درصورتی حرف زیادی برای گفتن داشتند و از دست رفت.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: