یکشنبه 24 فوریه 13 | 11:26

تحریم گسترده «حمله» در جهان عرب

در پی ساخت فیلم «حمله» به کارگردانی «زیاد دویری» که به دنبال همزیستی اعراب و صهیونیست‌هاست این فیلم تحت تحریم گسترده در جهان عرب قرار گرفت.


این روزها در لبنان فیلم سینمایی «حمله» که اخیرا جایزه طلایی جشنواره فیلم مراکش را گرفته است با تحریم گسترده‌ای مواجه شده است.

داستان از آنجایی شروع می‌شود که تحریم کنندگان این فیلم، آن را جزئی از تلاش‌ها برای «همزیستی رسانه‌ای، فرهنگی و هنری» با رژیم صهیونیستی دانسته و «کمپین تحریم حامیان اسرائیل در لبنان» فیلمبرداری «حمله» در اسرائیل و همچنین استفاده از گروه و بازیگران اسرائیلی را محکوم کرده و از همه هنرمندان لبنانی و عرب خواست تا علاوه بر تحریم این فیلم به تحریم همه نوع همکاری با صهیونیست‌ها اعم از همکاری اقتصادی، هنری، فرهنگی، دانشگاهی و ورزشی ادامه دهند.

* اتحادیه عرب اکران «حمله» در جهان عرب را ممنوع کرد

این فیلم البته تنها در لبنان تحریم نشده بلکه «عبدالملک سکریه» رئیس «جمعیت لبنانی حامی تحریم اسرائیل» و از فعالان تحریم رژیم صهیونیستی اعلام کرد: فیلم «حمله» به کارگردانی «زیاد دویری» توسط دفتر مرکزی تحریم [اسرائیل] در دمشق وابسته به اتحادیه عرب اکران این فیلم در لبنان را ممنوع کرد.

اما داستان این فیلم که به گفته «زیاد دویری» اکثر تصاویر آن در تل آویو فیلمبرداری شده است درباره یک زن فلسطینی و مرد اسرائیلی است که با هم ازدواج کرده‌اند اما بعد از مدتی مرد متوجه می‌شود که همسرش در یک عملیات انتحاری در تل‌آویو شرکت کرده که موجب کشته شدن کودکان شده است!.

* استفاده از بازیگران و لوکیشن اسرائیلی در «حمله»

بنابر این گزارش، کارگردان این فیلم با بیان اینکه یک سال در تل‌آویو بوده است تا این فیلم را تولید کند، درباره استفاده از بازیگر زن اسرائیلی نیز گفته است: هیچ بازیگر فلسطینی پیدا نکردم که حاضر باشد در این نقش بازی کند و یا به زبان عبری سخن بگوید.

وی همچنین درباره علت ساخت این فیلم در تل‌آویو گفته است: هیچ شهر دیگری چون پایتخت اسرائیل که شبیه به آن باشد نیافتم!

* قطر از سازندگان فیلم «حمله» است

فیلم اما با بسیاری از قوانین لبنان از جمله قانون 1955 مبنی بر ممانعت از «همکاری با موسسات یا فعالیت‌ها اسرائیلی در داخل و یا خارج از آن» تعارض دارد

بنابر این گزارش، این فیلم البته با کمک دولت قطر ساخته شده است اما همین کشور نیز از اکران این فیلم در جشنواره «ترایبیکا» در دوحه ممانعت به عمل آورد تا «مشکلی ایجاد نشود».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: