یکشنبه 24 فوریه 13 | 12:45

طرح آتیه فرزندان سال ۹۲ اجرا می‌شود

رئیس ستاد ملی زن و خانواده با اشاره به اینکه طرح آتیه فرزندان از سال ۹۲ اجرایی می‌شود، گفت: در لایحه بودجه ۹۲ اعتبار لازم برای اجرای این برنامه در نظر گرفته شده است.


فریبا حاجی علی،رئیس ستاد ملی زن و خانواده، با اشاره به طرح تامین آتیه فرزندان اظهار داشت: این طرح به عنوان یکی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور افزایش جمعیت است.

وی افزود: هم‌اکنون در بودجه سال 92 اعتبار لازم برای اجرایی شدن طرح تامین آتیه فرزندان و طرح هدیه تولد فرزند به مادر به صورت سکه بهار آزادی تامین شده است و برای سال آینده اجرایی می‌شود.

طرح آتیه فرزندان مهر که قرار بود برای تمامی نوزادان متولد شده از سال 89 به بعد با مصوبه هیئت وزیران اجرایی شود به دلیل مشکلات اعتباری و غیر قانونی بودن متوقف و فقط برای 6 ماه در کشور اجرایی شد.

طرح آتیه فرزندان در نیمه دوم سال 88 از سوی هیئت وزیران تصویب و برای اجرا با دستور رحیمی معاون اول رئیس جمهور به دستگاههای ذیربط ابلاغ و قرار شد نوزادان متولد شده در هر سال تحت پوشش این طرح قرار گیرند.

در همان ابتدا، اعلام شد دولت در مرحله اول یک میلیون تومان به این حسابها هدیه خواهد کرد و هرساله نیز 100 هزار تومان به حساب آتیه فرزندان اضافه می‌کند. همچنین والدین اصل پول واریز شده از سوی دولت را تا سن قانونی صاحب حساب یعنی 18 سالگی نمی توانستند برداشت کنند اما والدین می توانستند اعتباری را به این حساب اضافه کنند و در قبال آن وام قرض الحسنه بگیرند.

* مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اعطای هدیه تولد فرزند به مادر

در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش جمعیت و فرزندآوری مجدد اجرای کامل طرح آتیه فر زندان با مبنا قرار گرفتن ارزش ریالی سال 1389 به عنوان سال پایه مورد تاکید قرار گرفت، همچنین پرداخت هدیه تولد فرزند به مادر به صورت سکه بهار آزادی در نظر گرفته شده که طبق آن هدیه پدر یا مادران زیر 25 سال برای فرزند اول نیم سکه، فرزند دوم یک سکه، فرزند سوم یک و نیم سکه در نظر گرفته شده است.

همچنین برای فرزندان دوم پدر و مادرانی که بین 25 تا 29 سال سن دارند نیم سکه،‌ فرزندان سوم آنان یک سکه و برای فرزند چهارم آنها یک و نیم سکه بهار آزادی پیش بینی شده است. هدیه تولد فرزند به پدر و مادران بین 30 تا 39 سال نیز برای فرزند سوم آنها نیم سکه و برای فرزند چهارمشان یک سکه بهار آزادی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: