یکشنبه 24 فوریه 13 | 19:10
جمال شورجه:

کسری بودجه؛ مشکل مهم سینما در سال آینده

جمال شورجه معتقد است کسری بودجه از مهمترین مشکلات سینمای ایران است و می گوید امیدوار است دولت بعدی هم نگاه مثبتی به سینما داشته باشد.


جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون درباره وضعیت احتمالی سینما در سال آینده گفت: با توجه به فیلمهای اکران شده در جشنواره میتوان آنها را رصد و پرمخاطبان آن را مشخص کرد تا معلوم شود وضعیت سال آینده سینما در چه حال و هوایی خواهد بود.

وی افزود: من تعدادی از فیلمهای جشنواره را دیدم و حدود 4 یا 5 فیلم به نظر من از بین انها پرفروش بود که شاخص ترین انها فیلم رسوایی ساخته مسعود ده نمکی بود.

این عضو شورای پروانه ساخت درباره پیش بینی خود از روند تولید در سینمای ایران در دوران باقی مانده از دولت دهم گفت: از هفته قبل و بعد از پایان جشنواره فیلم فجر شورای پروانه ساخت کار خود را دوباره از سر گرفته. البته فصل مناسب تولید در سینمای ایران بهار و تابستان است اما در این دو ساعت اکثر بخش های کشور ما درگیر مساله برگزاری انتخابات خواهد بود و این وضعیت تا زمان استقرار نهایی دولت جدید ادامه خواهد داشت.

وی افزود: به عنوان یکی از اعضای شورای پروانه ساخت تاکید می کنم که روند صدور پروانه ساخت تا لحظه فعالیت ما در دولت دهم قطع نخواهد شد و قطعاً دولت بعدی هم به سینما نگاه خوبی خواهد داشت و امیدوارم در ان دولت هم سینما به خوبی سروسامان بگیرد.

وی با اشاره به کسر بودجه دولتی و لطمه ای که این مساله به سینما می زند گفت: تهیه کنندگان خصوصی که خود سرمایه گذار هستند هیچ منعی برای کار در سینما ندارند و تنها باید به خط قرمزها توجه کند اما همانگونه که می دانید حدود 60 درصد از تولید سینمای ما با حمایت بخش دولتی انجام می شود که امسال دچار کسری بودجه زیادی بوده است و امیدوارم دولت بعد توجه بیشتری به بودجه فرهنگ و هنر داشته باشد همانطور که امیدوارم با تصویب بودجه سال آینده در معیت شورای اسلامی تکلیف تولید فیلمهای سینمایی بیشتری هم روشن شود.

جمال شورجه یکی از اعضای شورای عالی سینما بود که تحت نظر رییس جمهور به مسائل مربوط به سینماگران رسیدگی می کرد. او درباره میزان مفیدبودن عملکرد این شورا گفت: شورای عالی سینما برای بالا بردن منزلت این هنر مهم تشکیل شده که در راس ان رییس جمهور قرار دارد و مجموع فعالیت های ان را مثبت ارزیابی می کند و مطمئنم اگر دولت جدیدی هم سر کار بیاید رییس جمهور این شورا را منحل نخواهد کرد چون کارکرد مهم این شورا تسهیل امور سینمایی در نگاهی کلان به این هنر است و می تواند تاثیرات بسیار زیادی در سینما داشته باشد.

وی افزود: ما در این شورا و در طول دوران فعالیت ان در مورد بخشی از مسائل سینما تصمیم گیری و صحبت کردیم که متاسفانه به دلیل تحریمها بخشی از انها عمل نشد. اما کارهایی مثل اعطای تسهیلات به سینماگران سالخورده و اهدای مسکن مهر به سینماگران جزء بخش های انجام شده فعالیت های ما در شورای عالی سینما بود.البته ما تلاشی برای مواردی مثل بخشودگی مالیاتی و چند مساله دیگر کردیم که متاسفانه سایر نهادهای زیربط که باید در این زمینه به شورای عالی کمک کنند در این زمینه چندان کمکی به ما نکرده است اما هنوز مشغول پیگیری دستور کارهای شورای عالی سینما هستیم و به نظرم اندکی همکاری بیشتر ارگانها با این شورا می تواند به تاثیر بیشتر ان در جامعه کمک کند.

وی در پایان گفت: در اینجا لازم می دانم خبر تدوین فیلم شهابی از جنس نور توسط خودم را تکذیب کنم. بعضی از رسانه ها در اخبار خود اینگونه اورده اند که من تدوین فیلم جدید محمدرضا اسلاملو را انجام می دهم که همینجا ضمن تکذیب این خبر اعلام می کنم مونتاژ این فیلم توسط بهمن داداشی و زیر نظر خود اقای اسلاملو در حال انجام است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.