دوشنبه 25 فوریه 13 | 10:03

نظارت به دبیرخانه نم در دستور کار مجلس

ماه ها از اجلاس می گذرد وزارت خارجه تقریبا از این که این دبیر خانه شکل گرفته بی اطلاع می باشد و ما قطعا مصر هستیم که یکم تابلو روشنی در برابر نمایندگان ملت به عنوان وظیفه نظارتی در این عرصه مهم وجود داشته باشد.


علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در خصوص تحقیق و تفحص مجلس از دبیرخانه کشورهای جنبش عدم تعهد گفت: این طبق روال قانونی به هیئت رئیسه منعکس شده است و آنها به کمیسیون ما منتقل کرده اند و در جلسه بعد از ظهر در جلسه در خصوص آن بحث خواهد شد و بسیار برای ما مهم است که با توجه به اینکه ظرفیت عظیم 120 کشور در اختیار جمهوری اسلامی است و دبیر خانه را هم مقام معظم رهبری در سخنرانی افتتاحیه مطرح فرمودند، ما دبیر خانه ی فعالی را شاهد باشیم.

وی افزود : ماه ها از اجلاس می گذرد وزارت خارجه تقریبا از این که این دبیر خانه شکل گرفته بی اطلاع می باشد و ما قطعا مصر هستیم که یکم تابلو روشنی در برابر نمایندگان ملت به عنوان وظیفه نظارتی در این عرصه مهم وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به افرادی که عنوان می کنند قرار ازست سیاست خارجه دولت از طریق این دبیرخانه پیگیری شود گفت:سیاست خارجه ساز و کار خاص و قانونی خودش را دارد و تعریف شده است و ارتباطی به آن ندارد و دبیر خانه جنبش عدم تعهد هست که قرار بر این بوده که بسیار فعال عمل کند و امیدواریم این تحول واقع شود .

بروجردی در جمع خبرنگاران به نکاتی در راستای مذاکره با غربی ها اشاره کرد:مسئله هسته ای بحث ملی است و شما ملاحظه کردید بارها در ستوه مختلف ملت مصر بر این هستند که ما از حق مسلم مان در عرصه فن آوری صلح آمیز هسته ایی نگذریم. امروز نمایندگان مردم با توجه به این که پس فردا قرار است مذاکراتی انجام شود بیانیه ایی را امضاء کردند و منتشر خواهند کرد که در آن به آمریکایی ها تصریح ، توصیه شده است که اگر یک ارتباط و برخورد منطقی داشته باشند تیم هسته ایی و جمهوری اسلامی ایران می توانند در این زمینه 1+5 مذاکره کنند ولی اگر بخواهند حرف های گذشته را تکرار کنند آب در هاونگ کوبیدن است . و بدون نتیجه است و بنابراین تکرار اجلاس های قبل خواهد شد . ما به میزانی که یک ادبیات منطقی را در طرف مقابل ببینیم چون اهل منطق هستیم بر همان اساس تعامل خواهیم کرد ولی این که به خاطر انتخابات ریاست جمهوری نرمشی در موضع ایران ایجاد بشود فکر نمی کنم یک صحبت منطقی باشد .

وی درباره این که آقای جلیلی گفته است غرب باید استراتژدی های جدیدی را بیاورند اظهار کرد: یعنی این که اشتباهات قبلی را تکرار نکند که مرتب بیاید و درخواست کند که ایران فعالیت هایش را متوقف کند و قطعنامه هایی را صادر کند آمریکایی ها باید امروز بدانند که امروز جمهوری اسلامی ایران یک قدرت صلح آمیز هسته ایی است و همین اکتشافات گسترده ایی که اخیرا در زمینه ی اورانیوم از خاک خودمان داشتیم این تصور باطل رو در واقع به خوبی مشخص و نمایان میکند که آنها فکر می کردند ما کیک زرد مان به پایان می رسد و چیز دیگری نداریم که فعال کنیم ، این گونه نبوده. ذخایر جدیدی را کشف کرده ایم و در همین چارچوب و با نظارت آژانس و با اهداف صلح آمیز کار را جلو خواهیم برد و بنابر این آنها هم باید بپذیرند که سازو کار اهداف این مقرارت آژانس را، و فراتر از این هم ما نمی توانیم قبول کنیم .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: