دوشنبه 25 فوریه 13 | 20:28

ساخت 3 پالایشگاه جدید 5 هزار بشکه‌ای

قاسمی از دستیابی متخصصان صنعت نفت به دانش فنی ساخت کامل پالایشگاه های نفت خبرداد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به این قابلیت می تواند با پالایش نفت خام خود ضمن تامین کامل نیازهای داخلی به یک صادر کننده عمده فرآورده های نفتی تبدیل شود.


رستم قاسمیوزیر نفت با اعلام برنامه ریزی برای احداث 3 پالایشگاه جدید 5 هزار بشکه ای، گفت: با دستیابی به دانش فنی ساخت پالایشگاه های نفت با ارزش افزوده بالا، ایران می تواند در سیاست صادرات نفت خام و میعانات گازی تجدیدنظر کند.

رستم قاسمی با تاکید بر خودکفایی کشور در صنعت پالایش نفت، گفت: جمهوری اسلامی ایران با دستیابی به دانش فنی ساخت پالایشگاه های نفت و تولید فرآورده های با ارزش افزوده بالا می تواند در سیاست صدور نفت خام و میعانات گازی تجدیدنظر کند.

وزیر نفت، با اشاره به برنامه وزارت نفت برای افزایش ظرفیت پالایش نفت به میزان روزانه سه میلیون و 500 هزار بشکه، اظهار داشت: این ظرفیت پالایشی از طریق توسعه پالایشگاه های موجود، ساخت پالایشگاه های جدید و همچنین ساخت پالایشگاه های کوچک محقق خواهد شد.

قاسمی از دستیابی متخصصان صنعت نفت به دانش فنی ساخت کامل پالایشگاه های نفت خبرداد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به این قابلیت می تواند با پالایش نفت خام خود ضمن تامین کامل نیازهای داخلی به یک صادر کننده عمده فرآورده های نفتی تبدیل شود.

وی با اشاره به توانمندی های جدید کشور در ساخت محصولات استراتژیک نفتی، اظهار کرد: هم اکنون در واحد الکیلاسیون پالایشگاه آبادان امکان تولید روزانه 2 میلیون لیتر بنزین 100 LL را داریم که به عنوان سوخت هواپیما و هلیکوپتر قابل مصرف است.

وزیر نفت افزود: نیاز کشور به این نوع سوخت در حال حاضر کاملا برطرف شده و با توجه به کیفیت تایید شده این سوخت از سوی آزمایشگاه های مطرح بین المللی، مذاکره برای صادرات این فرآورده آغاز شده است.

قاسمی با اشاره به بکارگیری فناوری های کاملا بومی شده در پالایشگاه امام خمینی (ره ) شازند، تصریح کرد: سهم ساخت داخل در این پالایشگاه 60 درصد بوده که بر اساس آن پیش بینی می کنیم در پروژه های بعدی بتوانیم این سهم را تا مرز 100 درصد برسانیم.

وی با تاکید بر اجرای سیاست جلوگیری از خام فروشی نفت از طریق توسعه ظرفیت های پالایشی، افزود: در حال حاضر یک پالایشگاه 10 هزار بشکه ای از سوی بخش خصوصی ساخته شده و آماده بهره برداری است و همچنین ساخت 3 پالایشگاه پنج هزار بشکه ای نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر نفت افزود: یکی از این پالایشگاه های کوچک بر مبنای خوراک نفت کوره در منطقه آبادان و یک پالایشگاه کوچک دیگر نیز با خوراک میعانات گازی در عسلویه و یک پالایشگاه دیگر بر پایه خوراک نفت خام در جنوب کشور ساخته خواهد شد.

قاسمی درباره تشکیل زنجیره ارزش در بخش پالایش نفت، گفت: به عنوان مثال پالایشگاهی که خوراک نفت کوره را به محصولات کیفی تبدیل می کند تا 500 درصد ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

وی درباره ساخت پالایشگاه های کوچک نفت، تصریح کرد: این پالایشگاه های کوچک به طور کامل یعنی از مرحله طراحی، مهندسی تا تامین و ساخت کالا و بهره برداری توسط متخصصان داخلی مدیریت و ساخته خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: