سه‌شنبه 26 فوریه 13 | 14:53

شریعتمداری: مشایی رقیب جدی من است

وزیر اسبق بازرگانی گفت: حضور مشایی در انتخابات و کاندیداتوری ایشان باعث می‌شود حداقل من یک رقیب داشته باشم.


شریعتمداری

وزیر اسبق بازرگانی در دانشگاه علوم حدیث به سخنرانی با موضوع مسائل جاری و آتی کشور پرداخت. وی در ابتدای سخنرانی خود، به مسائل تحریم پرداخت و گفت: وقتی صحبت از تحریم می‌شود بحث تعارض پیش می‌‌آید، در واقع صحبت از تحریم صحبت از جنگ است و تحریم زبان قلدری است تا دیگران را برای دست برداشتن از اصولشان اجبار کرد البته تحریم‌های ملی نیز در تاریخ برای حفظ ارزش‌های ملی کشور وجود داشته است.

شریعتمداری با اشاره به تاریخ تحریم گفت: توسل به تحریم قدمتی به درازای تاریخ آمریکا دارد و اولین تحریم را آمریکا در خرید کالاهای انگلیس انجام داد؛ همچنین پس از جنگ‌های جهانی تحریم به صورت گسترده‌ای جایگزین نیروهای نظامی شد. این سیاست در منشور جامعه ملل نیز آورده شد البته بجز تحریم کانال سوئز هیچ مصداق تحریم دیگری در به زانو درآوردن کشورهای قدرتمند وجود ندارد.

وزیر سابق بازرگانی گفت: در فاصله جنگ جهانی اول تا سال 1990 میلادی از مجموع 115 تحریم اعمال شده 72 تحریم از طرف آمریکا بوده است؛ علاوه بر این از سال 2001 تحریم هوشمند و تحریم اشخاص حقیقی و سازمان‌های بین‌المللی نیز در دایره واژگانی تحریم نیز ورود پیدا کرده است، البته در اکمال تحریم شرایط جغرافیایی و اقتصادی و …نیز تاثیر دارد.

وی افزود: کشورهای ضعیف معمولا از طریق تحریم تسلیم شده و به زانو درآمدند. اهداف تحریمی که آمریکا اعمال کرده برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، مبارزه با تروریسم بین‌المللی بوده است. البته برای ما این سوال پیش می‌آید که اهداف واقعی آمریکا از تحریم چیست؟ مدت زمان اعلام تحریم و تعداد کشورهای شرکت کننده در تحریم چقدر خواهد بود؟

شریعتمداری در ادامه سخنرانی خود اظهار داشت: در بحث هدف تحریم‌ها اغلب تغییر رفتار و مهار کشور و یا تغییر رژیم کشور هدف مورد بحث است؛ البته اگر تحریم‌ها بلندپروازانه باشد هزینه آن نیز افزایش می‌یابد و تحریمی که هدفش تغییر رژیم است می‌خواهد حداکثر هزینه را در کوتاهترین زمان قبل از اجرای فاز نظامی به کشور هدف وارد کند.

وی افزود: تحریم با نیت مهار کشور هدف می‌خواهد توازن قوا را حفظ کند و کشور هدف را از دستیابی به ابزارها و تکنولوژی جدید منع کند.

شریعتمداری تصریح کرد: تحریم‌هایی که آمریکا در قرن بیست اجرا کرده معمولا یک‌جانبه بوده است که در این حالت کشور هدف می‌تواند از دیگر کشورها نیازهای خود را برطرف کند؛ علاوه بر این رقابت‌های اقتصادی که وجود دارد مانع از این می‌شود که تحریم‌های یک جانبه به هدف خود برسد البته اگر هم‌پیمان سیاسی به وجود آید تحریم‌های یک جانبه به چند جانبه تبدیل خواهد شد.

وی در خصوص تحریم‌های همه‌جانبه گفت:‌ تحریم‌های همه‌جانبه معمولا از طریق سازمان ملل اعمال می شود. طبق فصل هفتم منشور این سازمان تحریم‌های همه‌جانبه چون دارای پشتوانه قانونی‌اند کارایی‌شان بیشتر است. البته وجود حق وتو دسترسی به تحریم‌های همه ‌جانبه را با مشکل روبرو می‌کند. اما معمولا در رابطه با ایران تحریم‌های همه‌جانبه صادر می‌شود.

وزیر سابق بازرگانی در خصوص قطعنامه‌های صادره از سازمان ملل درباره ایران گفت: این قطعنامه‌ها بدین صورت است که به دو بخش قبل از انقلاب و بعد از انقلاب تقسیم می‌شود. قبل از انقلاب در خصوص خروج نیروهای شوروی از خاک ایران و جریان ملی‌شدن صنعت نفت در دادگاه لاهه و در خصوص جزایر سه‌گانه و استقلال بحرین سازمان ملل قطعنامه هایی را صادر کرده است.

وی افزود: حال قطعنامه‌های سازمان ملل پس از انقلاب اولین بار در خصوص اشغال لانه جاسوسی بود. بعد از آن صدور قطعنامه 598 جنگ بود و خیلی از موارد دیگر هسته‌ای.

وزیر سابق بازرگانی در خصوص آثار مثبت تحریم‌ها خاطر نشان کرد: آثار مثبت این تحریم‌ها این است که زمینه خودباوری را در مردم ایران به وجود می‌‌آورد؛ علاوه بر این ایران توانسته در بسیاری از موارد تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کند. البته تحریم آثار منفی نیز خواهد داشت که در زندگی روزمره مردم اخلال بوجود خواهد آورد.

وی در خصوص نتیجه‌گیری کلی از بحث تحریم گفت: برای فایق آمدن بر تحریم شناخت درست تحریم یکی از الزامات است، علاوه بر این باید یک ستاد ویژه‌ای برای مقابله با تحریم و به حداقل رساندن آثار آن به وجود آید. در این خصوص مجریان باید از رجزخوانی‌های بی‌ثمر پرهیز کنند و رویکرد جدی به اقتصاد مقاومتی داشته باشند.

شریعتمداری در ادامه با ورود به بحث انتخابات تفکر اصلاحات یک طیف وسیعی در ایران دارد من معتقدم آقای خاتمی در خانه نظام و انقلاب جای می گیرد؛ امام خمینی فرمودند که دو جریان باید در کشور وجود داشته باشد. رهبری نیز به این دو جریان اشاره کردند و آنان را به دو بال پرنده تشبیه کردند.

وی در خصوص اجماع اصلاح‌طلبان گفت: من معتقدم بین اصلاح‌طلبانی که علاقمند به مشارکت در انتخابات هستند اجماع صورت گیرد؛ تلاش برای اجماع در اصلاح طلبان نتیجه‌اش حضور گسترده مردم خواهد بود.

شریعتمداری درخصوص فتنه 88 گفت: انتخابات 88 یک اتفاق ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی بود اما اعتراضاتی که بعد از آن به وجود آمد دشمنان خارجی از بیرون آن را هدایت کردند و در ایران فتنه را به وجود آوردند.

وی در پایان سخنرانی خود گفت: من به نظر شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها و رد صلاحیت‌ها احترام می گذارم. من مطمئنم که آقای ناطق نوری که گفت احساس نیاز به کاندیداتوری نمی‌کند الان دیگر آن احساس را ندارد؛ همچنین در خصوص حضور مشایی در انتخابات باید بگویم کاندیداتوری ایشان باعث می‌شود حداقل من یک رقیب داشته باشم. من اعلام رسمی هم می‌کنم اگر آقایان هاشمی، سیدحسن خمینی، ناطق نوری و خاتمی کاندیدا شوند و شورای نگهبان آنان را تایید صلاحیت کند از انتخابات کنار می‌کشم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: