جمعه 01 مارس 13 | 14:20

کتاب‌فروشی با عطر سینما و طعم دم نوش

انها همچنین برگزاری مسابقه‌های مطالعاتی و کتاب‌خوانی در مدارس و دانشگاه‌ها را نیز از جمله برنامه‌های خود در نظر گرفته‌اند تا پشتیبانی و راه اندازی نمایشگاه‌های کتاب، فصلی و موضوعی در سه دانشگاه بزرگ شاهرود اعم از دانشگاه صنعتی و آزاد و علوم پزشکی و مدارس و مراکز آموزشی و هیئت مذهبی را در دست بگیرند.


اتفاق‌های خوب در عرصه هنر و ادب و فرهنگ این کشور در هر گوشه‌ای از این آب و خاک که اتفاق بیفتد، خوب و مبارک است و شایسته تقدیر و تحسین. یکی از اتفاق‌های خوبی که در یکی از شهرهای کشورمان در شرف وقوع است، افتتاح کافه کتاب شهر شاهرود است.

چند نفر از دانشجوها و طلبه‌های این شهر که از در دسترس نبودن کتاب‌های خوب در این شهر و نبود پاتوق و فضایی برای کتاب‌خوانی و برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب و شب‌های شعر دل خوشی نداشتند، خودشان دست به کار شده‌اند و کافه کتاب شهرشان را راه اندازی کرده‌اند. این کافه یکشنبه با حضور رضا برجی عکاس و مستندساز انقلاب افتتاح می‌شود.

اما کافه کتاب شهر شاهرود چه جور جایی است؟

در یکی از خیابان‌های اصلی شهر شاهرود یعنی خیابان تهران، روبروی خیابان شهید خالد استانبولی یک مغازه 3 در 14.5 متری است که مدتی است چند جوان شاهرودی که یا طلبه هستند یا دانشجو، سرگرم کار هستند تا کافه کتاب را برای روز افتتاح یعنی 13 اسفند که مصادف است با یکشنبه این هفته آماده کنند. قسمت جلویی مغازه قفسه‌هایی برای قرار گرفتن کتاب‌ها دارد و دست‌اندرکاران کافه کتاب شاهرود طرحی می‌زنند برای اینکه هم کافه کتاب، کتاب فروشی خوبی داشته باشد هم ویترینی جذاب از کتاب‌ها و هم قفسه‌هایی شکیل و معقول که مراجعه کننده را از همان ابتدا سراغ اصل مطلب ببرد.

آنها همچنین به فکر فضای مطالعه و جایی برای هم نشینی و گپ و گفت و شور مشورت هم بودند و 7 متر انتهایی کافه کتاب را با چیدن میز و صندلی و تعبیه فضایی برای کافه که نوشیدنی‌های امروزی داشته باشد و هم دم نوش‌های سنتی، مهیا می‌کنند.

**این چند طلبه و دانشجوی شاهرودی

تیم فکری کافه کتاب که برای راه اندازی این پاتوق مدت‌ها فکر کرده‌اند، هدف‌ها را در نظر گرفته‌اند و افق‌هایی را پیش رو دارند که برای بعضی از آنها برنامه ریز هم کرده‌اند.

آنها در کافه کتاب شاهرود می‌خواهند با ایجاد فضایی گرم و صمیمی، هم یک کتاب فروشی داشته باشند هم کافه، هم پاتوق، هم محل مطالعه و محل پیگیری و برنامه ریزی‌های فرهنگی و به نوعی پایه های اولیه تشکیل بنیاد فرهنگی را در شهرستان شاهرود بگذارند.

آنها در کافه کتاب تلویزیون LED هم نصب کرده‌اند که این فضا برای اکران مستندها و کلیپ‌های انقلابی و دفاع مقدس مناسب باشد و در کنارش از نقد و بررسی این مستندها و فیلم‌ها با حضور کارگردان و کارشناسان برای اولین بار در این شهرستان استفاده کنند و جای پای فضای سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را برای شاهرودی‌ها باز کنند.

از طرف دیگر برگزاری شب‌های شعر و داستان با حضور شاعران و داستان‌نویسان برجسته کشور از دیگر برنامه‌های جوانانی است که این روزها خیلی جدی در کافه کتاب شاهرود مشغول کار هستند تا بتوانند در همان فضای کافه‌ای، مکانی را برای رشد و پرورش فضای ادبیات انقلاب در بین دانشجویان و دانش آموزان و عموم مردم فراهم کنند.

همچنین برگزاری جلسه‌های هفتگی برای همفکری فعالان فرهنگی و برنامه ریزی‌های خرد و کلان ، شهرستان شاهرود از دیگر افق‌های تشکیل کافه کتاب بوده است.

پاتوقی برای جلسه‌های نقد شعر و داستان

آنها همچنین برگزاری مسابقه‌های مطالعاتی و کتاب‌خوانی در مدارس و دانشگاه‌ها را نیز از جمله برنامه‌های خود در نظر گرفته‌اند تا پشتیبانی و راه اندازی نمایشگاه‌های کتاب، فصلی و موضوعی در سه دانشگاه بزرگ شاهرود اعم از دانشگاه صنعتی و آزاد و علوم پزشکی و مدارس و مراکز آموزشی و هیئت مذهبی را در دست بگیرند.

آنها می‌خواهند بسته‌های مطالعاتی و فکری برای اقشار مختلف مانند مدیران و فعالان فرهنگی، کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌ها، معلمان و معاونان پرورشی مدارس و مراکز آموزشی با محتوای کتاب‌هایی از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه کنند و در اختیارشان قرار دهند ضمن اینکه نیم نگاهی هم به تهیه و تولید بسته های مطالعاتی و فکری برای هنرمندان شاهرودی دارند که شامل بسته سینمای انقلابی با محتوای کتاب‌های سینمایی سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی و نیز کتاب‌های سینمایی محمد مددپور  و… می‌شود.

آنها اهداف دیگر چون برگزاری اردوهای فرهنگی با محوریت کار فرهنگی چگونه و چرا، با حضور شخصیت‌ها و اساتیدی همچون وحید جلیلی و …، برگزاری طرح صدقه کتاب در صورت وجود خیّر برای این امر در یک روز خاص در هر هفته در فضای کافه کتاب، تشکیل گروه های فکری و اجرایی در راستای تفکر انقلابی و اجرای فرمان‌های رهبری همچون گروه تئاتر و گروه سرود و گروه های مستند سازی، ایجاد فضایی برای خرید و فروش کتاب‌های قدیمی و دست دوم جبهه فرهنگی انقلاب و رصد کردن شخصیت‌ها و هنرمندان شهرستان برای کافه کتاب در نظر گرفته‌اند که امیدواریم در اجرای این اهداف موفق باشند و آهسته و پیوسته این کار را به سرانجام برسانند.

چه کسانی کافه کتاب را راه انداخته‌اند؟

از طرف دیگر برای ما مهم بود که بدانیم چه کسی یا چه کسانی راه انداز اصلی این کافه کتاب هستند. نهاد و سازمانی از این جمع جوان و فرهنگی حمایت می‌کند یا صرفاً حرکتی خود جوش است؟ مصطفی واحدی مسئول کافه کتاب متولد سال 66 است. مهندسی مکانیکش را از دانشگاه صنعتی شاهرود گرفته و الآن مشغول به تحصیل در حوزه علمیه در پایه دوم در سطح یک است. واحدی یک جوان فعال در شاهرود است. فعالیت‌های زیادی هم انجام داده از روایت کاروان‌های راهیان نور گرفته تا مسئول فرهنگی پایگاه های امام محمد باقر (ع) و بعد از آن پایگاه بسیج امام خامنه ای ، مربی طرح صالحین در سه پایگاه بسیج و مسئول بنیاد فرهنگی مهدی موعود شهرستان در این دو سال اخیر.

واحدی جوان برگزیده استان سمنان در سال 91 در جشنواره جوانان برتر سال‌روز میلاد حضرت علی اکبر (ع) است.

واحدی به ما گفت که دو سال است که پیگیر بحث‌های مطالعاتی و یافت کتاب‌های خوب است و از 3ماه پیش هم راه اندازی کافه کتاب را پیگیری کرده است که فضایی باشد برای بحث‌های مطالعاتی و حلقه‌های کتاب. او می‌خواهد کافه کتاب هم کتاب فروشی باشد و هم محلی برای برگزاری نشست‌های ادبی و هنری و سینمایی و هم فضای مناسبی برای مطالعه با عطر و طعم گوارای دم نوش‌های ایرانی و نوشیدنی‌های فصل.

کتاب‌های ناب و دست اول در شاهرود پیدا نمی‌شد

وقتی از او درباره پشتیان مالی راه اندازی این کافه، پرسیدیم، گفت: این کافه با هزینه شخصی خودم راه اندازی شده است. اما یک تیم فکری متشکل از 5 طلبه و دانشجو و فعال فرهنگی شاهرود هم در راه اندازی کتاب با من همکاری می‌کنند.

واحدی به دنبال این بوده که خلایی در شاهرود پر کند و آن خلاء نبود جایی برای پیدا کردن کتاب‌های خوب است. به گفته او 4 مغازه کتاب فروشی در شاهرود وجود دارد. اما کتاب‌فروشی که کتاب‌های ناب بیاورد و رمان‌ها و شعرهای درجه اول در  آن پیدا شود، در شاهرود وجود ندارد و این 4 کتاب فروشی صرفاً کتاب‌های دم دستی و معمولی و عامه پسند را می‌فروشند و اگر کسی دنبال کتاب خوب باشد، پیدا کردنش در شاهرود سخت است و معمولاً شاهرودی‌ها مجبور هستند کتاب‌هایشان را شخصاً از تهران تهیه کنند.

همین نیاز این جوان شاهرودی را بر آن داشته است که فضایی برای مشتاقان کتاب‌های خوب در شاهرود فراهم کند. این فضا این هفته رسماً کار خودش را شروع می‌کند.

افتتاحیه کافه کتاب شاهرود  یکشنبه 13/12/91 ساعت 19 است

مهمان ویژه آنها هم رضا برجی ( مستند ساز، کارگردان، رزمنده، یار دیرین شهید مرتضی آوینی و عکاس برتر و …) است و قرار است در این روز، اتفاق مهمی در شهر شاهرود خیابان تهران روبروی خیابان شهید خالد استانبولی در کافه کتاب تازه تاسیس شهر بیفتند و علاوه بر افتتاح رسمی این کافه، نشستی هم با موضوع انقلاب سینمایی – سینمای انقلابی برگزار شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.