شنبه 02 مارس 13 | 10:07

بودجه دولت فدرال آمریکا زیر قیچی

کاهش خودکار هزینه‌ها که در تب کاهش هزینه‌های سال ۲۰۱۱ تصویب شده است فقط با توافق میان کنگره و کاخ سفید متوقف خواهد شد.


پس از به نتیجه نرسیدن گفتگو‌ها میان رئیس جمهور آمریکا و رهبران جمهوری‌خواهان در کنگره برای یافتن طرح جایگزین بودجه، کاهش خودکار هزینه‌های دولت فدرال از روز جمعه آغاز شد. گفته می‌شود اعمال خودکار کاهش وسیع هزینه‌های دولت فدرال، روند بهبود اقتصادی آمریکا را با مشکلات جدی رو به رو خواهد ساخت.

کاهش خودکار هزینه‌ها که در تب کاهش هزینه‌های سال ۲۰۱۱ تصویب شده است فقط با توافق میان کنگره و کاخ سفید متوقف خواهد شد.

توافقی که در گفتگوهای روز جمعه بعید به نظر می‌رسید و حاصل نشد و در نتیجه عدم توافق میان کنگره و کاخ سفید، دولت فدرال آمریکا از امروز تا یک اکتبر ۲۰۱۳ (۹ مهر ۱۳۹۲) مجبور به کاهش ۸۵ میلیارد دلاری هزینه‌های خود خواهد بود.

دموکرات‌ها پیش‌بینی کرده‌اند کاهش هزینه‌ها (sequestration) به زودی تاخیر در رفت و آمد هوایی، اخراج کارکنان دولت فدرال، و اختلال در سیستمی آموزش آمریکا را در پی خواهد داشت.

اوباما پس از به نتیجه نرسیدن گفتگو‌ها با رهبران کنگره آمریکا برای جلوگیری از اعمال خودکار کاهش هزینه‌های دولت فدرال با پذیرش کاهش خودکار هزینه‌های دولت فدرال اعلام کرد حتی با وجود کاهش هزینه‌ها، مردم در سرتاسر کشور برای ادامه بهبود اقتصادی تلاش خواهند کرد، هر چند واشنگتن قادر به کمک برای هموارسازی مسیر پیش‌رو نخواهد بود.

به نوشته رویترز، عدم توافق بر سر چگونگی کاهش کسری بودجه و بدهی ۱۶ تریلیون دلاری دولت فدرال ناشی از جنگ در عراق و افغانستان و کمک‌های مالی دولت فدرال به شرکت‌های رو به ورشکستگی در نتیجه بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹، در قلب بحران اقتصادی ادامه‌دار آمریکا قرار دارد.

اوباما می‌خواهد با کاهش هزینه‌ها و افزایش مالیات‌ها به صورت همزمان، شکاف مالی در کاخ سفید را ترمیم کند اما جمهوری‌خواهان پس از عقب‌نشینی در موضوع پرتگاه مالی در آغاز سال ۲۰۱۳ این بار حاضر به مصالحه و موافقت با افزایش مالیات‌ها نیستند.

جان بینر، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا و از رهبران جمهوری‌خواهان پس از رد درخواست اوباما برای پذیرش کاهش هزینه‌ها و افزایش مالیات‌ها به صورت همزمان گفت: از نظر من بحث در مورد [افزایش مالیات بر] درآمد تمام است. اکنون بحث بر سر موضوع مشکل هزینه‌ها است.

کنگره در صورت توافق دو حزب می‌تواند مانع از کاهش هزینه‌های دولت فدرال و عواقب تلخ آن برای اقتصاد آمریکا شود این در حالی است که در این گفتگوهای جمهوری‌خواهان دست بالا را داشته و حاضر به مصالحه نیستند.

با به نتیجه نرسیدن گفتگو‌ها میان کاخ سفید و کنگره بر سر موضوع کاهش هزینه‌ها، رئیس جمهور آمریکا از نیمه شب شنبه (۱۲ اسفند) موظف است تا نسبت به صدور دستور کاهش بودجه نهادهای دولت فدرال اقدام کند. پس از این، اداره بودجه کاخ سفید باید گزارش خود را در مورد کاهش هزینه‌های دولت فدرال آمریکا را به کنگره تحویل دهد.

وزارت دادگستری آمریکا، پیش‌تر، دستور تعدیل نیرو‌ها از جمله نیرهای اف‌بی‌آی را ابلاغ کرده است. در این دور تعدیل، ۱۱۵ هزار نفر از کارکنان قراردادی از کار خود اخراج می‌شوند.

اداره فراحزبی بودجه کنگره پیش‌بینی کرده است در صوت ادامه اعمال کاهش هزینه‌های دولت فدرال، در سال ۲۰۱۳، ۷۵۰۰۰۰ شغل از دست خواهند رفت.

بر خلاف، پرتگاه مالی، دعوای کاهش هزینه دولت فدرال، وال‌استریت را تهدید نکرده است.

روز جمعه شاخص سهام بورس آمریکا با تجربه کردن بالا‌ترین سرعت خود در طی بیست ماهه گذشته، افزایش یافته است.

اوباما با تایید اعمال کاهش هزینه‌های دولت فدرال به خبرنگاران گفت:» ما از این مرحله عبور خواهیم کرد. این مسئله آخرالزمان نخواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا افزود: تمام مردم به صورت آنی، سختی کاهش هزینه‌ها را حس نخواهند کرد. گرچه سختی‌ها جدی خواهد بود. در آغاز این هفته، زندگی بسیاری از خانواده‌های طبقه متوسط از جهات مختلف مختل خواهد شد.

در صورت عدم حصول مصالحه میان کنگره و کاخ سفید بر سر مسئله کاهش هزینه‌های دولت فدرال، پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، تا هشت ماه دیگر کسری ۱۳ درصدی بودجه را تجربه خواهد کرد. دیگر برنامه‌های غیر دفاعی آمریکا از کاوش‌های فضایی ناسا گرفته تا خدمات آموزشی فدرال، با کاهش ۹ درصد بودجه مواجه خواهند شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: