شنبه 02 مارس 13 | 11:48

تحلیل نیویورک‌ تایمز از مذاکرات آلماتی

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» با اشاره به دور جدید مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ نوشته است که در این دور این گروه از خواسته تعطیلی تأسیسات غنی‌سازی «فردو» کوتاه آمده است.


در حالی که چند روز از پایان دور جدید مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 می‌گذرد، تحلیل‌ رسانه‌های غربی از این مذاکرات همچنان ادامه دارد. در همین راستا، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در سرمقاله خود آورده است که 1+5 در این دور از مذاکرات از خواسته خود برای تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو کوتاه آمده است.

این روزنامه در بخشی از مطلب خود آورده است: از ژوئن گذشته و با آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری در آمریکا، مذاکرات با ایران متوقف شد. اما با پیروزی اوباما در انتخابات، به نظر می‌رسد که او در دوره دوم خود میل بیشتری دارد تا با انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برای رسیدن به توافقی با ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور، همراه شود.

نویسنده نیویورک‌تایمز می‌افزاید: در «آلماتی» قزاقستان قدرت‌های بزرگ از خواسته خود از ایران برای تعطیلی سایت غنی‌سازی زیرزمینی فردو کوتاه آمدند و به جای آن بر تعلیق فعالیت غنی‌سازی ایران در آنجا و ایجاد شرایطی که از سر گیری غنی‌سازی در آن را دشوار کند، تأکید کردند. آن‌ها همچنین گفتند که ایران می‌تواند به تولید و نگهداری بخش محدودی از محصولات خطرناک‌تر (اورانیوم با غنای 20درصد) برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی با کاربری پزشکی، ادامه دهد.

در ادامه این یادداشت آمده است: اگر تهران با این شرایط موافقت کند، قدرت‌های بزرگ برخی تحریم‌ها اعمال‌شده علیه ایران از جمله تحریم مبادله طلا و مواد پتروشیمی را تعلیق می‌کنند و همچنین اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل دیگر تحریم جدیدی علیه ایران وضع نمی‌کند. البته در این حالت تحریم‌های مربوط به نفت و مبادلات مالی که منجر به کاهش درآمدهای نفتی و ارزش پولی شده، متوقف نخواهد شد.

نیویورک‌تایمز همچنین به تلاش گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران اشاره کرده و نوشته است: تنها چند ساعت پس از پایان مذاکرات، گروهی از اعضای هر دو حزب حاضر در کنگره طرح‌هایی برای تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اعلام کردند. با وجود آنکه تحریم‌ها بخشی از راهبردهای اصلی آمریکا به شمار می‌آید، اما در این برهه اصرار بر چنین سیاستی، بیشتر از آنکه احتمال پیشرفت در مذاکرات با ایران را افزایش دهد، می‌تواند مضر باشد.

این روزنامه در پایان نوشته است که با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران نوعی عدم اطمینان در دو طرف وجود دارد و به نظر نمی‌رسد تا پس از انتخابات تصویر روشنی از روند آتی سیاست ایران به دست آید.

پیش از این «سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده ایران در نشست خبری «آلماتی» گفته بود که تعطیلی سایت هسته‌ای «فردو» جزو خواسته‌های طرف مقابل نیست. طرف‌های غربی نیز این دور از مذاکرات را «سودمند» ارزیابی کرده‌اند.

این دور از مذاکرات با توافق بر سر ادامه مذاکرات پایان یافت. بر این اساس قرار است در پایان اسفند یک دور دیدار کارشناسی در استانبول ترکیه برگزار شود. پس از آن هم طرفین در روز 16 فروردین سال آینده در آلماتی قزاقستان دیدار رسمی خواهند داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.