چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۱ | ۱۸:۳۸

رمان «کلت ۴۵» منتشر شد

«در برهه‌ای از تاریخ خانوده‌های ایرانی به شدت درگیر سیاست شدند و یکی از مهم‌ترین دلایل این امر فعالیت‌ها و منش غیراخلاقی و غیرانسانی گروهک‌هایی مانند مجاهدین خلق بود که آسیب‌های زیادی بر جای گذاشت و به شکل اسف‌باری خانواده‌های ایرانی را درگیر کرد.»


کلت 45به گزارش تریبون مستضعفین، رمانِ «کلت ۴۵» نوشتهٔ حسام‌الدین مطهری از سویِ نشرِ آرما منتشر شد. «کلت ۴۵» دربارهٔ خانواده‌ای خوشبخت است که تحتِ تأثیرِ وقایعِ سیاسی دههٔ ۵۰ شمسی، دچارِ مشکلاتی جدی می‌شوند.

این اولین رمان حسام‌الدین مطهری‌ست. «کلت ۴۵» در هفتهٔ اولِ فروش، در نمایشگاهِ کتاب اصفهان عرضه می‌شود. این نمایشگاه تا ۱۵ اسفند ۹۱ برپا خواهد بود. «کلت ۴۵» در هزار نسخه و با قیمت پانزده هزار تومان روانهٔ بازارِ نشر شده است.

حسام الدین مطهری در گفتگو با پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه «کلت ۴۵» دربارهٔ خانواده‌ای است که به تبع شرایط زمانی دهه ۵۰ و ۶۰ درگیر اتفاقات سیاسی شده است، گفته است: در این اثر تلاش کرده‌ام بخشی از تاریخ کشورم را به صورت داستانی تراژیک ثبت و ضبط کنم.

مطهری ادامه داد: تاریخِ کشورِ ما به‌ویژه در دهه‌های اخیر که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در آن‌ها رخ داد، پر از تراژدی است و با این وجود ما در خلقِ آثارِ تراژیکِ ماندگار با موضوع انقلاب و دفاع مقدس چندان موفق نبوده‌ایم.

شرکت کننده در پنجمین جشنوارهٔ داستانِ انقلاب افزود: البته آفرینش یک اثرِ تراژیکِ تاریخیِ موفق کار بسیار دشواری است و امیدوارم که در این راه موفق شده باشم.

این داستان‌نویس جوان گفت: معتقدم در شرایط زمانیِ وقوع انقلاب اسلامی اوضاعِ تراژدیکِ عمیقی بر مردم ایران گذشته است که باید بازگو شود؛ زیرا تاریخ همواره تکرار می‌شود و اگر بتوانیم با ادبیاتِ داستانی این تاریخِ تراژیک را ثبت کنیم می‌توانیم درس‌آموزی های تاریخ را به مخاطب ارائه دهیم.

وی افزود: انگیزهٔ اصلی من از نگارش «کلت ۴۵» این بود که توسط این داستان به مخاطبانم بگویم اتفاقاتی که در دهه‌هایِ ۵۰ و ۶۰ روی داد در هر دورهٔ دیگری هم ممکن است رخ دهد.

مطهری در پاسخ به این پرسش که از نظر شما عمق این تراژدی تاریخی در کجاست، گفت: عمق تراژدی‌ای که به آن اشاره کردم در موضوع درگیر سیاست شدن خانواده‌های ایرانی است که امری تلخ و منفی است.

وی در ادامه با اشاره به مبارزات سیاسی و مسلحانه گروهک هایی مانند «مجاهدین خلق» در زمان پیش از انقلاب و پس از آن، تاکید کرد: در برهه‌ای از تاریخ خانوده‌های ایرانی به شدت درگیر سیاست شدند و یکی از مهم‌ترین دلایل این امر فعالیت‌ها و منش غیراخلاقی و غیرانسانی گروهک‌هایی مانند مجاهدین خلق بود که آسیب‌های زیادی بر جای گذاشت و به شکل اسف‌باری خانواده‌های ایرانی را درگیر کرد.

بخشی از این کتاب با اجرای صوتی نویسنده‌ی کتاب می‌توانید بشنوید:

  فایل صوتی بخشی از کتاب «کلت ۴۵»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: