دوشنبه 04 مارس 13 | 13:20
سرلشکر سلیمانی:

«یک کشور عباس» در اختیار «حسین زمان» است

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه امروز «یک کشور عباس» در اختیار «حسین زمان» است، گفت: همه ما به عنوان سربازان و خدمتگزاران ولایت، هدفی جز دفاع و خدمت نداریم.


سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران صبح امروز در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید احمد سلیمانی که در سالن خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم و بخصوص تلاش سپاه پاسداران کرمان اظهار داشت: هیچ جلسه‌ای بین جلسات که در کشور ما در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی برگزار شده، پرتاثیرتر از این جلسات نیست خصوصاً‌ آن که آغاز آن جلسه با کلام خالصانه فرزند شهید جان بگیرد.

وی با اشاره به شعرخوانی فرزند شهید حاج احمد سلیمانی در این مراسم گفت: تاریخ عشایر ما تاریخ پرافتخاری است که در دو بعد نقش اساسی داشته‌اند.

حقیقتاً در مجموع حوادث تاریخ ایران، عشایر مهمترین تکیه‌گاه کشور بوده‌اند

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه تاریخ پرافتخار عشایر مربوط به دوره انقلاب نمی‌شود و از مدتها قبل رایج بوده است، گفت: حقیقتاً در مجموع حوادث تاریخ ایران عشایر مهمترین تکیه‌گاه و حامی این کشور بوده‌اند و نقش اول را در تهاجمات قاجار و حتی قبل از قاجار داشته‌اند.

سرلشکر سلیمانی اضافه کرد: عشایر مقرب‌ترین قشر به روحانیت بوده‌اند و هر موقع که روحانیون ما در مقابل تهاجمات به دین فتوایی صادر می‌کردند، عشایر مهم‌ترین حامی این فتوا بوده‌اند که البته این ویژگی قشر عشایر، منحصر به ایران نبوده و در جاهای مختلف رخ داده است؛ مثلاً در عراق، میرزای شیرازی و سایر روحانیون در اثر اشغال عراق توسط انگلیسی‌ها فتوا دادند و عشایر به میدان آمدند و حتی در ایران نیز و در دوره هجوم انگلیسی‌ها به جنوب، باز عشایر بودند که در جاهای گوناگون از ایران، اسلام و مملکت اسلامی دفاع کردند.

وی با بیان اینکه ارتباط بین دین و عشایر یک ارتباط بسیار ارزشمند، طولانی مدت و عمیق است، گفت: در گذشته به مانند امروز امکان رساندن صحبت‌ها از طریق رادیو و تلویزیون به گوش مردم موثر نبود ولی با این حال رابطه عشایر با دین یک رابطه بسیار عمیقی بود.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در ادامه به بحث زکات در عشایر اشاره و تصریح کرد: زکات در عشایر جزء ساری‌ترین، عالی ترین و الزام آور ترین موضوع بود و از مدت‌ها قبل این فرهنگ وجود داشت.

سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه به زعم اینکه عشایر در مکان خاصی ثابت نبودند، خاطر نشان کرد: اما هیچگاه این متغیر بودن باعث نشد که ارتباط فرهنگ عشایر با فرهنگ شیعه و اسلام کمرنگ شود؛ بعد از انقلاب نیز این فرهنگ وسعت بیشتری پیدا کرد که نمونه بارز آن دفاع از انقلاب بود.

وی تاکید کرد: من قاطعانه می‌گویم که سرسپرده‌ترین قشر به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی عشایر هستند و در رضایت‌مندی از انقلاب، به زعم تمام محرومیت‌ها، ناب‌ترین افراد و پاک‌ترین دلها را نسبت به ولایت دارند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه عشایر، ایلات و طوایف ما پادگان‌های بالقوه جمهوری اسلامی ایران در همه زمان‌ها هستند، تصریح کرد: عشایر سربازان حقیقی دین و انقلاب هستند.

سرلشکر سلیمانی در بخش دیگری از سخنانش به ویژگی‌های بارز شهید احمد سلیمانی اشاره کرد و افزود: انسان در تحول روحیه و معنوی نیازمند وقت است اما گاهی اوقات می‌بینیم که به یکباره تحت تاثیر و تحول آنی قرار می‌گیرد. در جبهه و جنگ و دوران دفاع مقدس، این تحول عمقی و در عین حال آنی و سریع در بین رزمندگان صورت گرفت و کسی که وارد جبهه می شد، این تحول در او به صورت آنی وارد می‌شد و تمام وجود آن را دگرگون می‌کرد.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در اثر آن تحول آنی، همه رزمندگان حس و حال دیگری را در دفاع از کیان انقلاب اسلامی در خود و همرزمانشان مشاهده می‌کردند که در واقع این تحول در رهبران و فرماندهای شهید ما در دوران جنگ بروز کرد.

امام(ره) به تنهایی منشا تحول در آحاد جامعه بودند

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با اشاره به تاثیر معنوی امام بر کل جامعه تصریح کرد: هرچند که امام با تک تک آحاد مردم صحبت نمی‌کرد و توصیه‌هایی را مستقیماً نداشتند ولی ایشان به تنهایی منشا تحول در آحاد جامعه بودند که تحول به وجود آمده در جبهه‌ها نیز ناشی از این تاثیر رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود که امروز باعث شده است تا جنگ دوران دفاع مقدس جایگاه و تقدس خاصی را در بین مردم داشته باشد.

سرلشگر سلیمانی با بیان اینکه براثر تابش تحول عظیم امام (ره) فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس نیز تاثیرات عمیق را در جبهه‌ها به وجود آورد، تصریح کرد: شهید سلیمانی یکی از این فرماندهانی بود که در قله‌ها حضور داشت.

وی افزود: من با سردار شهید احمد سلیمانی از دوران کودکی بخاطر تقدیر سرنوشت، با هم بودیم و حتی در زمان شهادت او، بالای سرش بودم و اگر بخواهم اینجا کلمه‌ای را اختصاصاً و حقیقتاً‌ به عنوان مشخصه این شهید ذکر کنم، ” انسان پاک” لایق این شهید بزرگوار است؛ در واقع کسانی می‌توانند این مفهوم را داشته‌ باشند که بعد از معصوم بتوانند به درجه‌ای از صالح بودن برسند.

شهید سلیمانی یک انقلابی درجه یک بود

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با یادآوری این مطلب که شهید احمد سلیمانی علاقه ویژه ای را برای حضور در جلسات مرحوم آیت الله حقیقی داشت، تصریح کرد: شهید سلیمانی طی جلساتی که در مسجد کرمان برگزار می‌شد، به انقلاب اتصال پیدا کرد و حقیقتاً از همان دوران روح حاکم بر احمد روح شهادت بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این حس شدیدتر شد و یک انقلابی درجه یک بود.

سرلشگر سلیمانی خاطر نشان کرد: شهید سلیمانی از پرتاثیرترین فرماندهان لشگر ثارالله و انسانی مخلص به تمام معنا بود. در عملیات طریق القدس در کانالی که چیده بودیم، شهید سلیمانی نیز در آن کانال حضور داشت؛ وقتی من در نیمه شب به آن کانال رفتم شهید سلیمانی را دیدم و وقتی او مرا دید؛ بلافاصله خود را پشت بوته‌ها پنهان کرد و بعداً متوجه شدم که او بخاطر اینکه مبادا من او را از آنجا برگردانم؛ پشت بوته رفته بود. این شهید چنین ویژگی بارزی داشت.

وی با اشاره به روز شهادت شهید سلیمانی خاطر نشان کرد: وقتی که چهره او را پس از شهادت دیدم، نصف صورتش را خون پوشانده بود و نصف صورتش مثل مهتاب می‌درخشید و حقیقتاً‌ آرامش خاصی در چهره او پیدا بود که باعث شد دیدن این صحنه جزو دیدنی‌ترین صحنه عمرم در دوران دفاع مقدس باشد.

فرمانده نیروی قدس سپاه اظهار داشت: او در طول جانشینی فرماندهی لشگر ثارالله هیج گاه خود را در جایگاه فرمانده نشان نداد و هیچ کس احساس نکرد که او مسئولیتی در جبهه دارد. با همه فرمانده ها ارتباط داشت و حتی برای اینکه بتواند در عملیات‌ها به جبهه و صحنه جنگ نزدیک باشد یک موتور سیکلت داشت که پیوسته خود را به آتش‌ها می‌رساند، انسان والامقامی در سجایای اخلاق بود؛ او قبل از سن تکلیف به واجبات خود عمل می‌کرد.

سرلشگر سلیمانی اضافه کرد: وقتی که در شب شهادت خود مشغول خواندن دعای کمیل بود حال عجیبی داشت از اول تا آخر دعا سر به سجده بود و انگار الهام شده بود که قرار است فردا 10 صبح به شهادت برسد.

قبور شهدای ما مثل امامزاده‌ ها مورد احترام و توجه است

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی در اخلاق و رفتار و برخورد با دیگران سرآمدترین‌ها بود و هیچ کس کلمه درشتی را از زبان او نشنید، خطاب به عشایر حاضر در این مراسم گفت: قبور شهدای ما مثل امامزاده‌ ها مورد احترام و توجه است و شما برادران عزیز عشایر باید به این تاریخ پرافتخار و شهدای خودتان مثل شهید سلیمانی و سایر شهدا ببالید.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در پایان با بیان اینکه امیدواریم سرباز مخلصی برای انقلاب باشیم، تصریح کرد: امروز یک کشور عباس در اختیار حسین زمان است و همه ما به عنوان سربازان و خدمتگزاران ولایت هدفی جز دفاع و خدمت نداریم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: