چهارشنبه 06 مارس 13 | 13:03

درخواست آیت‎الله جوادی آملی از علما

آیت‎الله جوادی آملی گفت: علمای حوزه باید تلاش کنند که دعاها را از منابع «اخبار مرسل» بیرون آورده و آنها را به «اخبار مسند» تبدیل کنند تا تولید علم صورت گیرد، باید این مباحث به روایت تبدیل شده و در اختیار پژوهشگران و تشنگان علم و دانش الهی قرار گیرد.


آیت‎الله جوادی آملی در دیدار با اعضای هیات علمی موسسه آینده روشن(پژوهشکده مهدویت)، بهترین راه برای تبیین مساله تربیت زمینه‎ساز را بیانات اهل‌بیت(ع) برشمرد و اظهار کرد: اگر این بیانات گهربار از منابع مختلف جمع‌آوری و ارایه شود می‎تواند نقش بسزایی در تربیت نسل منتظر و زمینه‌ساز داشته باشد.

آیت الله جوادی آملی با بیان این‌که «فعالیت در عرصه تولید و تهیه کتب دینی و اسلامی توفیقی است که باید قدردان آن بود» بیان کرد: دوران امامین صادقین(ع) به دلیل شرایط باز سیاسی و کم شدن خفقان، برهه و مقطع بیان هدایت‏‎های نورانی بود به نحوی که روایات بسیار زیادی از این دو امام برای ما به یادگار مانده که مایه نور و سعات بشر است.

این مفسر قرآن کریم یادآورشد: در دوران برخی ائمه(ع)، آنها به دلیل خفقان موجود سعی می‎کردند که این معارف نورانی را در قالب ادعیه و مناجات و زیارات بیان کنند و این متون ارزشمند به این وسیله به پیروانشان منتقل می‎شد.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: از جمله میراث بزرگ اسلامی در این زمینه، میراث ارزشمندی به نام صحیفه سجادیه از امام سجاد(ع) بود؛ توجه به این کتب نورانی می‎تواند نقش بسیار مهمی در تبیین اندیشه‎های نورانی معصومین(ع) داشته باشد.

وی با بیان این‌که «کتب ارزشمندی چون نهج‌البلاغه نیز قابل رجوع محققان و اندیشمندان در عرصه‎های مختلف به ویژه فقه است» افزود: یکی از مواردی که باید مورد توجه واقع شود، مساله زهد است؛ فاصله گرفتن از دنیا از سوی دین ما مذمت شده است؛ فاصله گرفتن از اجتماع و مردم در حقیقت طعمه شیطان است.

آیت‌الله جوادی آملی، اظهار کرد: علمای حوزه باید تلاش کنند که دعاها را از ارسال بیرون آورده و مسند کنند تا تولید علم صورت گیرد؛ باید این مباحث به روایت تبدیل شده و در اختیار پژوهشگران و تشنگان علم و دانش الهی قرار گیرد.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به مباحث عرفانی در دعا، عنوان کرد: گریه صرفا از سر ناراحتی و ترس نیست بلکه شوق هم هست؛ بنده می‎تواند از سر شوق و ناز با خدا سخن بگوید؛ اینگونه نیست که دعای نیازمندان بالاتر از نازکنندگان باشد.

این مفسر قرآن کریم گفت: اگر این مباحث به نسل امروز منتقل شود و زیبایی کلام و منطق و عرفان اهل بیت(ع) به جامعه انتقال یابد، عرصه‎ای برای عرفان‎های کاذب نمی‎ماند؛ به عنوان مثال دعایی مثل آل یس دربردارنده مضامینی بس عمیق در این حوزه است.

 آیت‎الله جوادی آملی افزود: اول کسی که به نبوت خود ایمان دارد، وجود مبارک حضرت رسول اعظم(ص) است و حضرت ولی عصر(عج) نیز به امامت خویش ایمان کامل دارند و از خداوند نیز می‎خواهند که فرج ایشان حاصل گشته و دنیا را با عدل و داد آشنا سازند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: