چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۱ | ۱۱:۱۱
فاضل نطری

می‌توان نمره قبولی به مسئولان فرهنگی داد

فاضل نظری عملکرد مسئولان فرهنگی در سال ۹۱ را خوب ارزیابی کرد و گفت: در قیاس با سال‌های گذشته با توجه به محدودیت بودجه، می‌توان نمره قبولی به مسئولان فرهنگی داد.


فاضل نظری

سال 91 با همه خوبی‌ها و خوشی‌هایش و با همه ناخوشی‌هایش در حال پایان است و روزهای پایانی آن را در پیش داریم.

در سلسله مصاحبه‌هایی سؤال‌های مشخصی از اهل قلم و شعر پرسیده شده است. «فاضل نظری» هم پاسخگوی سؤال‌های ما بود.

1-ارزیابی و ویژگی سال 91 به صورت خلاصه بیان کنید؟

نمی‌توان کوتاه گفت، اما برخی از ما حساسیت‌هایمان را در این سال از دست دادیم، یعنی جامعه بخصوص نخبگان نسبت به یکسری موارد کمتر احساس وظیفه کردند و انگار که دستی از بس در سرما مانده سر شده باشد، فکر می‌کنم اخلاق گوهری است که باید خوب از آن محافظت کنیم و همه نسبت به آن حساس باشیم، اگر بزرگان عرصه فرهنگ، هنر و سیاست ما اشتباهی مرتکب شوند آن اشتباه یک جواز نانوشته برای اشتباه یک قبیله بزرگ خواهد بود، بزرگان ما در همه عرصه‌ها باید بدانند که یک فعل کوچک شاید تاثیر بزرگ در جامعه داشته باشد و به این حساسیت حداقل برای روز آخرت اهمیت دهند.

2-مهمترین اتفاق ادبی سال چیست؟

نمی‌دانم….

3-بهترین کتاب یا کتاب‌هایی که امسال خواندید؟

بنده امسال دو رمان از «ژوزه ساراماگو» (نویسندهٔ پرتغالی (زادهٔ 16 نوامبر 1922 و درگذشته 18 ژوئن 2010) برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات در سال 1998 میلادی است.او گرچه از سال 1969 به حزب کمونیست پرتغال پیوست و همچنان به آرمان‌های آن وفادار بوده‌است اما هیچگاه ادبیات را به خدمت ایدئولوژی در نیاورده‌است.) خواندم که خوب بود، البته کتاب‌های بسیاری خواندم چون از دوره دبیرستان یک بیماری همراه من است که واقعا وقتی تنها می‌شوم نمی‌توانم کتاب نخوانم، اما متاسفانه شاید به تفاخر برداشت شود که حقیقتا اینگونه نیست، بعد از کنکور اگر کتاب دستم نبود جلد‌روزنامه‌ای داشت آن را می‌خواندم تا بدانم در روزنامه‌های قدیم چه مطالبی درج شده است، کتاب بسیار می‌خوانم، اما دو کتاب «ژوزه ساراماگو» بخصوص «کوری» خیلی عالی بود و تا چند روز ذهن مرا درگیر کرده بود.

4-بهترین نویسنده یا شاعر سال 91 از منظر شما کدام است؟

نمی‌توان بهترین را مشخص کرد، در میان کتاب‌هایی که خواندم از ترجمه قرآن آقای حدادعادل بسیار لذت بردم. معمولا پس از خوانش هر کتاب مطلبی در انتهایش می‌نویسم، از این رو باید به نوشته‌هایم مراجعه کنم. بستگی دارد انسان در چه حالی کتابی را می‌خواند.

5- بدترین اتفاقی که سال 91 در حوزه ادبیات افتاد؟

احتمالا باید بگوییم درگذشت چهره‌های ادبی؛ ولی من قائل به بدترین و بهترین نیستم، این موارد نسبی است.

6-عملکرد مسئولان فرهنگی را در سال 91 چه طور ارزیابی می‌کنید؟

سال 91 برای مسئولان فرهنگی سال خوبی نبود، بخاطر اینکه می‌دانیم وضعیت بودجه‌های فرهنگی به چه شکل بود؛ این ارزیابی یا باید با سال گذشته یا در قیاس با شرایط ایده‌آل باشد، معلوم است در قیاس با شرایط ایده‌آل چه نتیجه‌ای از عملکرد کلی عرصه فرهنگ می‌توان پیدا کرد، در قیاس با سال‌های گذشته با توجه به محدودیت بودجه، می‌توان نمره قبولی به مسئولان فرهنگی داد، اما اگر بپرسیم خروجی فرهنگ در کشور ما چیست؟ که الان بیشتر هنر است یعنی بیشتر در حوزه هنر فعالیت می‌شود تا فرهنگ که همان هم خوب است. بنظرم احتیاج به یک بازنگری در مفهوم کلی فرهنگ و اهمیت فرهنگ وجود دارد. باید یک تغییر گفتمان در عرصه مفاهیم مرتبط با فرهنگ پیدا کنیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: