پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۹ فروردین ۹۲ | ۰۸:۰۰

محمدرضا نقدی، مردی برای روزهای سخت انقلاب

محمدصادق شهبازی

محمدرضای نقدی مرد هزینه دادن است، اگر در حوزه ای مسئولیت بپذیرد به اقتضائات حضور در سیستم عمل می کند، خواه هر هزینه ای بر او بار کند، رسانه ها بر ضد او بنویسند، برای او پرونده ایجاد کنند، او را برکنار کنند یا …. این خطر پذیری موجب شده تا نقدی گزینه ای برای روزهای سخت و محیط های سخت باشد.


تریبون مستضعفین- محمد صادق شهبازی

زندگی و زمانه محمد رضا نقدی
محمدرضا نقدی در فروردین ماه سال 1340درتهران متولد شد و در سال1356 در سن 16 سالگی دیپلم گرفت. پس از ورود به دانشگاه گیلان انجمن اسلامی این دانشگاه را تأسیس کرد. وی در خرداد 1358  با کمک جمعی از دوستان دانشگاهی و فعالان اجتماعی رشت، جهاد سازندگی استان گیلان را بنا نهاد و همزمان با فعالیت‌های جهادی بصورت بسیجی و داوطلبانه وارد سپاه شد و مسئولیت فرهنگی سپاه گیلان را بر عهده گرفت، سپس به دنبال اوج گیری توطئه‌های گروهکی و با اصرار شهید انصاری استاندار وقت گیلان، برای خنثی کردن توطئه‌های آن دوران به مسئولیت اطلاعات سپاه استان منصوب شد و تا سال 1360 در این مسئولیت فعالیت نمود.سردار محمدرضا نقدی

به دنبال فروکش کردن آشوب‌های گیلان به غرب کشور رفت و به معاون اطلاعاتی شهید بزرگوار محمد بروجردی در سپاه منطقه هفت (غرب کشور) را عهده دار شد و سپس در مقام یکی از بنیانگذاران قرارگاه حمزه سید الشهداء (ع) در شمال غرب کشور، به سمت معاونت اطلاعات آن منصوب گردید.

در سال 1363 با تشکیل وزارت اطلاعات و انتقال امور اطلاعاتی کشور به آن وزارت، از فعالیت‌های اطلاعاتی کناره گرفت و قرارگاه جنگ‌های نامنظم غرب و شمال غرب کشور را بنیان نهاد و در اسفندماه 1365، به دنبال شهادت شهید اسماعیل دقایقی به فرماندهی لشکر بدر منصوب شد.

یک سال پس از پایان جنگ،برای ادامه تحصیل در دوره‌ فرماندهی و ستاد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی پذیرفته شد، و پس از پایان دوره دافوس به فرماندهی دانشکده امام علی سپاه منصوب و این دانشکده را تاسیس کرد.

سردار نقدی سپس فرمانده ی نیروهای امدادرسان ایرانی در بوسنی را بر عهده گرفت و سپس از جانب فرمانده معظم کل قوا به سمت فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی منصوب شد. ایستادگی محمدرضا نقدی در پرونده های مفاسد اقتصادی و در رأس همه پرونده ی شهرداران تهران، علی رغم تخریب روزنامه های زنجیره ای جزو خبرسازترین موارد دوران مسئولیت او بود.

سردار محمدرضا نقدی

در شهریور1379 با حکم فرمانده معظم کل قوا به سمت معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد  و مسئولیت هدایت طرح‌های مهم صنعت و فناوری تسلیحاتی نیروهای مسلح را بر عهده گرفت که بومی شدن تولید انواع موشک‌های زمین به زمین، پدافند هوایی، ماهواره‌برها، تولید انبوه انواع بی‌سیم‌های تاکتیکی، خودروهای نظامی، مهمات، سامانه‌های پدافندی، ناوهای جنگی و زیر سطحی‌ها، شناورهای تندرو، موشک‌انداز و به ثمر نشستن تولید انواع سامانه‌های جنگ الکترونیک، هواپیمای جنگنده و انواع هواپیماهای بدون سرنشین، شکل‌گیری مرکز استاندار دفاعی کشور و تشکیل بنیاد امور نخبگان نیروهای مسلح از جمله ثمرات این دوره بود. پس از حوادث 11 سپتامبر نیز در سال 1382 با حفظ سمت به ریاست ستاد پدافند غیرعامل کشور منصوب شد و با روی کار آمدن دولت نهم و درخواست آقای دکتر احمدی نژاد، مسئولیت ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نیز پذیرفت.

تدوین آیین‌نامه‌ همکاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح  و شکل دادن سازمانی گسترده برای همکاری دانشگاه‌ها با نیروهای مسلح و تقویت چرخه تبدیل علم به فناوری و تولید محصول ضمن گذراندن دوره‌ ی دکترای امنیت ملی و روابط‌ بین‌الملل در دانشگاه عالی دفاع ملی جزو سایر سوابق وی است.

در زمستان 1388 بعد از سیطره ی رویکردهای امنیتی بر بسیج و اثبات ناکارآمدی آن، سردار نقدی با منصوب شدن به ریاست نیروی مقاومت بسیج، تلاش کرد تا فضای فرهنگی و گفتمانی را به بسیج بازگرداند.

naghdi5

ویژگی های سردار محمدرضا نقدی

محمدرضای نقدی مرد گذشته ی انقلاب و دفاع مقدس نیست، او هم سرداری است برای جنگی که هست، خودش را در لحظه های نیاز انقلاب می یابد، و مطابق نیاز هر لحظه تلاش می کند تا به نقش آفرینی بپردازد، این نقش آفرینی از عرصه های سازندگی باشد یا نظامی و امنیتی یا علم و فناوری، یا مبارزه با مفاسد اقتصادی و یا فعالیت فرهنگی.

محمدرضای نقدی سابقه ی نظامی دارد، اما روحیه ی نظامی ندارد. به نظم معتقد است، اما نظم موجود را اگر بر خلاف آرمان های انقلاب باشد نمی پذیرد، حتی از این که حرف هایی بزند که قواعد بازی بزرگان را به هم بزند یا رسانه های وابسته به آن ها سخنان وی را شاذ بشمارند، در صورت حق بودن ابایی ندارد. در کنار همه ی این ها عمیقاً روحیه ی فرهنگی دارد. در کنار همه ی این نگاه ها هم به عرصه ی حکومت و مسئولیت کاملاً واقعی نگاه می کند.

محمدرضای نقدی بر خلاف خیلی ها که صرفاً سیستم را نقد می کنند، ضمن منتقد اشکالات بودن تلاش می کند تا وارد ساختارها شود و از درون ساختارها و نه به صرف اکتفا به دادن رهنمود و انتقاد، به اصلاح آن ها بپردازد. از پیشنهادات خارج سیستم نشین ها هم استقبال می کند، اما به روی کشاندن آن ها به حضور  برای اصلاح ساختارها هم همت می گمارد. اصل برای او اصلاح ساختارهای موجود است، اما جایی که ساختارها اجازه نمی دهد به سمت راه اندازی ساختارهای جدید می رود. از بین بعضی از همین نیروها هم نیروهای انقلابی و جوان خوبی را در کارها با خود همراه می کند، خواه این امر، مقابله با مفاسد اقتصادی باشد، خواه اصلاح ساختار بسیج. یعنی نقدی هم مردمی است، هم در عین حال نخبگانی عمل می کند.

naghdi2

محمدرضای نقدی مرد هزینه دادن است، اگر در حوزه ای مسئولیت بپذیرد به اقتضائات حضور در سیستم عمل می کند، خواه هر هزینه ای بر او بار کند، رسانه ها بر ضد او بنویسند، برای او پرونده ایجاد کنند، او را برکنار کنند یا …. این خطر پذیری موجب شده تا نقدی گزینه ای برای روزهای سخت و محیط های سخت باشد.

  1. ناشناس
    ۷ مرداد ۱۳۹۲

    نقدی اهل معامله با کسی نیست و روزی قدر او را خواهند شناخت که دیگر نباشد

  2. سید
    ۲۳ مرداد ۱۳۹۳

    برای شادی روح شهدای عرفه خصوصا حاج احمد کاظمی صلوات ….

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: