پنج‌شنبه 04 آوریل 13 | 08:29

پشت پرده آدم‌کشی دیپلمات مست عربستان

وحيد عظيم‌نيا

چند ماه پیش و در جریان ناآرامی‌های عربستان، دیپلمات ایرانی مستقر در عربستان زمانی که از محل تجمع مخالفان دولت عربستان عبور ‌مي‌کرد، به صورت طبیعی برای لحظاتی می‌ایستد و این مردم را نظاره می‌کند که در این هنگام پلیس عربستان بر خلاف تعهدات بین‌المللی که دیپلمات‌ها مصونیت دارند، او را دستگیر و به مدت 48 ساعت بازداشت می‌کنند و پس از 48 ساعت مستقيم او را از زندان به فرودگاه منتقل و از عربستان اخراج می‌کنند


وحید عظیم نیا– ساعت 5:46 صبح روز پنج شنبه 24 اسفند ماه سال 91، حادثه‌اي در بلوار ارتش تهران اتفاق افتاد که بر اثر آن يک دستگاه خودروي هيوندا به شماره سياسي 241.86 وابسته به سفارتخانه عربستان با يک دستگاه پرايد برخورد و براثر آن يکي از هموطنانمان جان خود را از دست داد.

اين موضوع که در واپسين روزهاي سال گذشته و در نبود نمايندگان ملت رخ داد با غيبت طولاني و غيرضروري رسانه‌ها مصادف شد و عملا فراتر از وزارت امور خارجه نرفت تا اين وزارت هر طوري که دوست دارد با آن برخورد کند!

اما در اين ميان نماينده‌اي بود که فارغ از قيل و قال تعطيلات عيد نوروز امسال و بدون هيچ ماموريتي و صرفا به خاطر وظيفه نمايندگي خويش اين موضوع را پيگيري و تمام جزئيات آن را بررسي کرده است.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خود در اين رابطه مي‌گويد: “هيچ ماموريتي در اين زمينه نداشتم‌ اما به دليل وظيفه نمايندگي که هر نماينده‌اي مي‌تواند اين موضوع را پيگيري کند،‌ مسئله را پيگيري و در اين زمينه اطلاعات خوبي را به دست آورده‌ام و اين اطلاعات تا به حال در هيچ کجا ذکر نشده است چون شخصا موضوع را از مراجع مختلف همچون نيروي انتظامي‌، بيمارستان‌ها، افراد ذيربط و …. پيگيري کرده و مستنداتي را به دست آورده‌ام.”

به همين جهت باشگاه خبرنگاران پاي صحبت‌هاي “مهدي دواتگري” نماينده مراغه و عجيب‌شير و عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم نشسته است تا جزئيات کامل اين پرونده و برخي گفتني‌هاي ديگر را تشريح کند.

همچنين لازم به يادآوري است مهدي دواتگري پيش از نمايندگي، داديار و بازپرس دادسراي عمومي و انقلاب تهران، مدير‌کل طرح و برنامه‌ريزي قوه قضائيه، معاون مدير‌کل بررسي‌هاي ويژه رئيس قوه قضائيه، معاون دادستان در نظارت به ضابطين، قاضي حوزه مشاوران رئيس قوه قضائيه و قاضي پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي بوده است؛ وي همچنين قاضی قطورترین پرونده تاریخ قضایی کشور (زمين‌خواري هشتگرد) بوده است چرا که به پرونده‌اي رسيدگي مي‌کرد که در آن پرونده از 25 هزار نفر کلاهبرداری شده بود و طبق گفته این قاضی مجموع مستندات پرونده حدود 3 وانت نیسان بوده و به همین دلیل روزنامه کیهان لقب قطورترین پرونده تاریخ قضایی کشور را به آن داده است.

در ادامه مشروح اين گفتگو ‌را مي‌خوانيد:

مهدي دواتگري درباره حادثه کشته شدن يک شهروند ايراني توسط ديپلمات عربستاني در اسفنده ماه 91 گفت: ساعت 5:46 صبح روز پنج‌شنبه 24 اسفند، يک دستگاه خودروي هيوندا به شماره سياسي 86-241 وابسته به سفارتخانه عربستان‌سعودي در بلوار ارتش از شرق به غرب در حال حرکت بود که با يک دستگاه پرايد در حال توقف،‌ مقابل ستاد نيروي زميني ارتش در شهرک شهيد محلاتي از پشت برخورد کرد به طوري که خودرو پرايد حدود 60 متر به جلو پرتاب شده است و بر اثر شدت ضربه وارده، راننده خودروي پرايد از ناحيه قفسه سينه و کبد دچار آسيب شديد شده و در دم جان باخت و يک سرنشين ديگر اين خودرو مصدوم شد.

دیپلمات مست عربستانی ادم کش

خودرو پرايد شهروند كشورمان پس از برخورد خودرو ديپلمات مست عربستاني

وي افزود: شدت ضربه وارده خودروي سياسي به حدي بود که خودروي پرايد از قسمت عقب به شدت جمع و محورهاي عقب اين خودرو تا صندلي راننده جابه‌جا شد.

دواتگري تصريح کرد: در همان بررسي‌هاي اوليه، تعداد 5 بطري مشروبات الکلي از نوع “ودکا” از خودروي سياسي پيدا شد که يک بطري بر اثر ضربه وارده شکسته و يک بطري خالي و 3 بطري هم پلمپ شده و سالم کشف شد و با توجه به وجود مشروبات الکلي در اين خودرو 3 ساعت پس از آن يعني ساعت 8 صبح در بيمارستان امام حسين(ع) از راننده اين خودروي سياسي تست الکل صورت گرفت و با توجه به اين تست‌هاي انجام شده 2.87 درصد الکل در خون اين ديپلمات وجود داشت.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در ادامه اظهار داشت: راننده خودروي سياسي فردي است 29 ساله به نام “ياسر بن محمد علي يمي” وابسته به سفارتخانه عربستان در ايران و نامبرده داراي مدرک کارشناسي علوم سياسي از عربستان است که از دي ماه سال 1389 وارد ايران شده و کارمند بخش کنسولي سفارت عربستان در تهران است.

وي با اشاره به محل سکونت اين ديپلمات افزود: اين ديپلمات سفارتخانه عربستان در فرمانيه، خيابان ديباجي، نبش خيابان محمود نوريان کوچه پيرنيا، کوچه گل سکونت دارد.

دواتگري تصريح کرد: اين ديپلمات عربستاني دوره زبان فارسي و انگليسي را در دانشگاه بين‌المللي قزوين گذرانده و به زبان فارسي مسلط است و روابط عمومي خوبي هم دارد.

بازگشت ديپلمات عربستاني از پارتي شبانه

نماينده مردم عجب‌شير و مراغه در خانه ملت تردد اين ديپلمات در خيابان‌هاي تهران پيش از طلوع آفتاب را تامل‌برانگيز دانست و گفت: با توجه به اينکه غالبا عوامل ديپلمات سفارتخانه‌ها از ساعت 9 صبح به بعد در محل کار خود حاضر مي‌شوند، تردد نامبرده در اين ساعت يعني 5.46 صبح در محور شرق به غرب بلوار ارتش قابل تامل است همچنين حدود 2.87 درصد که سه ساعت پس از تصادف در تست الکل وي مشاهده شد اين مسئله را به ذهن متبادر مي‌کند که وي از پارتي شبانه بازمي‌گشت.

پرداخت غرامت از سوي سفارت عربستان ضروري است

وي افزود: با توجه به قوانين راهنمايي و رانندگي حداکثر سرعت مجاز در بلوار ارتش 80 کيلومتر است در حالي که سرعت خودروي سياسي بيش از 130 کيلومتر در ساعت بوده و با توجه به اتمام بيمه‌نامه خودرو به نظر مي‌رسد عوامل سفارت عربستان توجهي به موضوع جانبي خودرو نداشته و لذا از سوي عوامل سفارتخانه عربستان پرداخت غرامت لازم و ضروري است.

وزارت امور خارجه هر چه سريعتر ديپلمات عربستاني را اخراج کند

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در ادامه گفتگوي خود با باشگاه خبرنگاران به عملکرد وزارت امور خارجه در اين رابطه اشاره کرد و گفت: چند نکته در اين زمينه وجود دارد که بايد مورد توجه قرار گيرد؛ نخست آنکه ديپلمات‌ها طبق قوانين بين‌المللي داراي مصونيت هستند و ما از آن جايي که پايبند به تعهدنامه‌هاي بين‌المللي هستيم، نمي‌توانيم اقدامي در اين زمينه انجام دهيم و به همين دليل قوه قضائيه هيچ اقدامي انجام نداد بنابراين لازم است وزارت امور خارجه هر چه سريعتر نسبت به اخراج ديپلمات عربستاني اقدام کند.

وي افزود: نکته سوم آنکه تعلل و يا بي‌تفاوتي وزارت امور خارجه در روزهاي اخير و اينکه سکوت اختيار کرده است به هيچ وجه قابل پذيرش نبوده و وزارت امور خارجه بايد جوابگو باشد.

ديپلمات عربستاني سابقه شرب خمر داشته است

دواتگري در ادامه گفتگوي خود به سابقه “شرب خمر” اين ديپلمات سفارتخانه عربستان در تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به اينکه در ایام تعطیلات پیگیر این ماجرا بودم، چند نسخه سوابقی را بدست آوردم که این دیپلمات پیش از این هم به خاطر شرب خمر در بیمارستان‌های تهران بستری شده و حتی یک بار وضعش به قدری وخیم می‌شود که وي را با هواپیمای اختصاصی به عربستان منتقل می‌کنند. این دیپلمات قبل از حادثه اخیر سابقه شرب خمر و بستری در بیمارستان را داشته است، به طوری که در سوابقی که بدست آوردیم در بیمارستان عرفان و بیمارستان نیکان به دلیل شرب خمر بیش از حد بستری شده است چرا که در تاریخ 8 فروردین 90 رأس ساعت 16:09 در بیمارستان بستری شده است.

کوتاهی وزارت امور خارجه در خصوص دیپلمات مست عربستان

مهدی دواتگری تأکید کرد: باید وزارت امور خارجه به این پرسش پاسخ دهد كه چرا علی‌رغم اینکه این دیپلمات سابقه شرب خمر داشته است این فرد را به عنوان عنصر نامطلوب از کشور اخراج نکرده است؟ چرا با گذشت حدود 20 روز از این حادثه وزارت امور خارجه اقدام جدی در خصوص این دیپلمات به عمل نیاورده است.

دولت عربستان این دیپلمات را مجازات کند

وی افزود: انتظار داریم وزارت امور خارجه نسبت به اخراج این دیپلمات اقدام کند و از دولت عربستان هم انتظار داریم که طبق قوانین بین‌المللی نسبت به تعقیب، محاکمه و مجازات این دیپلمات و پرداخت خسارت وارده اقدام کند.

دواتگری در ادامه به ضعف دولت عربستان در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: دولت عربستان که ادعای خادمی شهر اسلامی را دارد، چه توجیهی دارد که دیپلمات این کشور شرب خمر داشته باشد؟

وی افزود: شرب خمر نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای مسلمان جرم تلقی می‌شود بنابراین آیا عربستان به عنوان یک کشور مسلمان نسبت به این موضوع بی‌تفاوت خواهد بود.

دولت عربستان از ملت ایران عذرخواهی کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: ضمن اینکه از وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص تعلل و بی‌تفاوتی در این خصوص انتقاد شدید داریم، از دولت عربستان نیز انتظار داریم رسما از دولت جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران عذرخواهی کند و از ملت عربستان نیز عذرخواهی کند چرا که یک دیپلماتی را که شرب خمر می‌کند به عنوان دیپلمات آنها انتخاب کرده است.

ماجرای بازداشت 48 ساعته دیپلمات ایرانی در عربستان

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش دیگری از گفتگوی خود به موضوعی اشاره کرد که تا به حال رسانه‌ای نشده است.

وی افزود: چند ماه پیش و در جریان ناآرامی‌های عربستان، دیپلمات ایرانی مستقر در عربستان زمانی که از محل تجمع مخالفان دولت عربستان عبور ‌مي‌کرد، به صورت طبیعی برای لحظاتی می‌ایستد و این مردم را نظاره می‌کند که در این هنگام پلیس عربستان بر خلاف تعهدات بین‌المللی که دیپلمات‌ها مصونیت دارند، او را دستگیر و به مدت 48 ساعت بازداشت می‌کنند و پس از 48 ساعت مستقيم او را از زندان به فرودگاه منتقل و از عربستان اخراج می‌کنند که این اقدام کاملا بر خلاف تعهدات بین‌المللی است.

دواتگری تصریح کرد: ولی وزارت امور خارجه در حالی که از این دیپلمات عربستانی مستنداتی دارد به طوری که او شرب خمر کرده و یک نفر ایرانی را نیز کشته است، هیچگونه اقدام عملی انجام نمی‌دهد.

وزیر امورخارجه به مجلس احضار شد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه اظهار داشت: بعد از سفر رئیس جمهور کشورمان به مصر و توهینی که صورت گرفت، یعنی شیخ الازهر حاضر به مصاحبه نشد، با درخواست ایران مبنی بر تقاضای روابط دیپلماتیک موافقت نشد و … موضوع را از وزیر امور خارجه سوال کردم و قرار شد علي اكبر صالحي یکشنبه هفته آینده در جلسه این کمیسیون حاضر شود و پاسخ دهد بنابراین در قالب همین سوال یا با طرح سوالی دیگر موضوع دیپلمات عربستانی را مطرح خواهيم کرد تاوزیر امور خارجه به آن پاسخ دهد.

دواتگری در خاتمه خاطرنشان کرد: موضوع را به صورت جدی دنبال و در آینده نزدیک گزارش آن را اعلام خواهيم کرد.

  1. محمد
    4 آوریل 2013

    بنظر مياد اين آقاي دواتگري بيشتر ميخواد خودش رو مطرح كنه.
    وزارت خارجه كار خودش رو انجام داده. حتي از خروج ديپلمات جلوگيري كرده تا عربستان مجبور به پاسخ بشه. حالا اين آقاي نماينده زرنگ ! ميگه بايد با دست خودمون فراريش بديم (اخراجش كنيم)

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: