یکشنبه 07 آوریل 13 | 17:15

اما دخترم فاطمه

محمد غفاری

«مناقب سیدة النساء از لسان سید الانبیاء گلاب از گل است؛ و فضائل دختر از پدر شنیدن «من في البیت ادریٰ بما في البیت» است. فاطمه (س) را کسی بهتر از همه معرفی می‌کند که او در دامانش نشو و نما یافته و متخلّق به اخلاق اوست و همانگونه که او می‌خواسته بوده تا جایی که درباره‌اش «ام ابیها» و «فداها ابوها» فرموده است.»


تریبون مستضعفین- محمد غفاری

بی شک سخن گفتن از برترین بانوی عالم امری است شگفت و شناخت انسان‌ها از فضائل و مناقب حضرت فاطمه (س) به میزان فهم و درک آن‌ها است؛ بر هیچکس پوشیده نیست که وجود حضرت خاتم (ص) به عنوان برترین استعداد ظهور یافته در جامعه بشری است و آنگاه که ایشان لب به معرفی دردانه‌ و ثمره‌ی وجودی خود بگشاید، می‌توانیم عمیق‌ترین مفاهیم معرفتی نسبت به دخترش فاطمه (س) را به دست آوریم. «و اما دخترم فاطمه…!» همانگونه که از نامش برمی‌آید کتابی است که مناقب و مصائب حضرت زهرا (س) را از زبان پیامبر اعظم (ص) برای ما بازگو می‌کند و مطالعه‌ی آن گشایش پنجره‌های جدیدی است رو به خلقت، علم، شیوه‌ی زندگی، عبادات و… فاطمه (س) با دستان مبارک پیامبر (ص).

«ب. ام نرجس» « اما دخترم فاطمه…!» را در دو بخش اصلی تدوین کرده است که هرکدام از بخش‌ها نیز قسمت‌های جداگانه‌ای دارند. بخش نخستین به مناقب فاطمه (س) می‌‌پردازد و به سه بازه‌ی زمانی پیش از این عالم، در این عالم و پس از این عالم تقسیم شده است. بخش دیگر کتاب نیز اختصاص دارد به مصائب صدیقه طاهره (س). خبر پیامبر (ص) از مصائب و سختی های ایشان، مصائب ایشان پس از پیامبر، مصائب فرزندان فاطمه (س) و… نیز قسمت‌های بخش دوم هستند.

در مقدمه‌ی کتاب که با عنوان «لیلة القدر» نام گذاری شده است می‌خوانیم: «مناقب سیدة النساء از لسان سید الانبیاء گلاب از گل است؛ و فضائل دختر از پدر شنیدن «من في البیت ادریٰ بما في البیت» است. فاطمه (س) را کسی بهتر از همه معرفی می‌کند که او در دامانش نشو و نما یافته و متخلّق به اخلاق اوست و همانگونه که او می‌خواسته بوده تا جایی که درباره‌اش «ام ابیها» و «فداها ابوها» فرموده است.»

«و اما دخترم فاطمه…!» چند ویژه‌گی دارد. نخست آنکه تمام مطالب از زبان پیامبر (ص) است، دیگر آنکه برای نگارش آن روایات اصیل شیعه از نظر سند و متن و محتوا مورد استفاده قرار گرفته است و «ب. ام نرجس» نود و چهار عنوان سند را برای محتوای کتاب در بخش انتهایی آن -فهرست منابع- آورده است.
انتشارات «دلیل» در سال هفتاد و نه نخستین چاپ این کتاب را در 128 صفحه و با تیراژ 3000 نسخه منتشر کرده است. معرفت به زهرای اطهر (س) یا شناخت جاگاه ایشان امکان پذیر است و «و اما دخترم فاطمه…!» به ما کمک می‌کند تا جایگاه ایشان را بیشتر و بهتر درک کنیم، باشد که ما نیز از محبین و ارداتمندان به بزرگ بانوی عالم امکان باشیم.

«و امام دخترم فاطمه، او سیدة نساء العالمین از اولین و آخرین است، او پاره‌ی تن من و نور چشم من و میوه‌ی قلب من و روح میان دو پهلوی من و حوراء انسیه است. هرگاه در محراب در پیش‌گاه پروردگارش می‌ایستد، نورش برای فرشتگان آسمان می‌درخشد چنانچه نور ستارگان برای اهل زمین می‌تابد. خداوند عزوجل به فرشتگان می‌فرماید: “ای فرشتگان من، به فاطمه بنگرید که در برابر من ایستاده و از خوف من تار و پودش می‌لرزد و از قلب و جان به عبادت من روی آورده است. شاهد باشید که شیعیانش را از آتش امان دادم.»

  1. شهرزاد
    27 ژانویه 2015

    من این کتاب رو خوندم متن فوق العاده زیبایی داره

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: