دوشنبه 15 آوریل 13 | 13:00

نقد سازمان منافقین در قاب یک سریال

جلیل سامان در آستانه پخش سریال تازه‌اش با عنوان «پروانه» عنوان کرد که زندگی ما از سیاست جدا نیست و از این منظر سریال وی نیز می‌تواند سیاسی محسوب شود.


سریال

جلیل سامان با تأکید بر احترام قائل بودن برای شعور مخاطب گفت:‌ برایم مهم بود که نظر مخاطب را جلب کنم. به نظر من کارهای سینمایی می‌تواند مخاطب خاص داشته باشد اما سریال به مخاطبان بیشتری نیازمند است. با این حال این موضوع باعث نمی‌شود که من عوام‌زده شوم و عوام‌زدگی را وارد کارم کنم.

وی افزود: همچنان که تلاش می‌کنم تمام آنچه مخاطب می‌خواهد را به او ندهم، درصددم مقداری سلیقه و توقع او را از آثار نمایشی تلویزیون بیشتر کنم.

نویسنده و کارگردان “پروانه” درباره ابعاد سیاسی این سریال اظهار کرد: زندگی ما از سیاست جدا نیست و قطعا اگر بخواهیم به شکل دقیق به ابعاد زندگی بپردازیم، سیاست را نیز خود به خود نشان خواهیم دید.

سامان تصریح کرد: بنابراین اگر از این دید به سریال نگاه کنیم آن را سیاسی نیز می‌بینیم. گرچه من در کار قدری بر سازمان منافقین نیز تمرکز کرده‌ام. در این سریال برهه‌ای که این سازمان از فهرست سیاه آمریکا و اروپا درآمد به نمایش درمی‌آید و اینکه آنها با وجود جنایاتی که کرده بودند از طرف کشورهای غربی دارای نمایندگی شدند. البته این موضوعات در لایه‌های پنهان قصه قرار دارد و نقدی مستند به عملکرد آن سازمان شده است.

به گفته وی، بخشی از سریال که مربوط به سازمان منافقین است به شکلی کاملا مستند و بر اساس تحقیقات کار شده است.

سریال “پروانه” از امشب در 17 قسمت 40 دقیقه‌ای شنبه تا چهارشنبه ساعت 20:45 از شبکه سوم سیما روی آنتن می‌رود.

قصه این سریال در اواخر دهه پنجاه می‌گذرد و داستان جوانی به نام امیر است که در این سال‌ها به دنبال گمشده خویش می‌گردد. او با گروهی مبارز همراه شده و زندگی پرحادثه‌ای را تجربه می‌کند.

حامد کمیلی، با معرفی سارا بهرامی، نیما رئیسی، مهدی سلوکی، قطب الدین صادقی، هدایت هاشمی، شهرام عبدلی، فرشید نوابی، سپیده خداوردی و الهام چرخنده از بازیگران این سریال هستند.

مدیرتصویربرداری “پروانه” محمد افسری است، صدابرداری آن را محمد جواد مقدس بر عهده دارد، طراح گریم جلال الدین معیریان است، جانشین تولید عباس نصرالله، مدیر تدارکات مهدی کرمی، دستیار اول کارگردان امیر سلیمانی و برنامه ریز سید بهمن حسینی است. تدوین “پروانه” را رضا بهارانگیز برعهده گرفته و منشی صحنه آن آتوسا شاسیاه است.

جلیل سامان کارگردانی سریال “ارمغان تاریکی” را در کارنامه دارد. این سریال در دهه فجر سال 89 از شبکه سوم روی آنتن رفت و با استقبال مخاطبان و منتقدان روبرو شد. سامان همچنین فیلم سینمایی “وقت بودن” محصول شبکه چهارم سیما را نیز کارگردانی کرده است که با وجود دریافت جوایز بسیار، هنوز پروانه اکران عمومی به آن تعلق نگرفته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.