شنبه 20 آوریل 13 | 15:17
دبیر علمی همایش مادری زن و تراز انقلاب اسلامی

همایش مادری؛سرآغازی برای گفتمان‌ فرزندآوری

عطیه فرحزادی

ضرورت برگزاری این همایش آشنا کردن مادران با نقش‌های مادرانه و ایجاد انگیزه در مادران نسل جدید برای فرزندآوری است.


عطیه فرحزادی – همایش مادری و زن تراز انقلاب اسلامی ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری به همت دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم و مرکز مطالعات راهبردی جبهه فکری انقلاب اسلامی (موسسه اشراق) برگزار می‌شود.

سمیه حاجی‌اسماعیلی عضو هیات علمی دفتر مطالعات و تحقیقات حوزه علمیه قم و دبیر علمی این همایش  در این خصوص گفت: این همایش در هجده محور به بررسی اصلی‌ترین چالش‌های موجود در مباحث مربوط به زن و خانواده با محوریت تقویت جایگاه مادری در ایران اسلامی می‌پردازد که تاکنون محققان و علاقمندان زیادی با ارائه مقالات خود در این همایش ملی شرکت کرده‌اند.

وی به ضرورت برگزاری این همایش اشاره کرد و افزود: همایش «مادری و زن تراز انقلاب اسلامی» با هدف آشنا نمودن زنان با مسئولیت‌های مادرانه و همچنین زمینه‌سازی برای پژوهش‌ها و طرح‌هایی برای رسیدن به سیاست‌ها و راهبرد‌های روشن به منظور تقویت جایگاه و نقش‌های مادرانه زنان، برگزار می‌شود.

سمیه-حاجی‌اسماعیلی

عضو هیات علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان اذعان داشت: ضرورت برگزاری این همایش آشنا کردن مادران با نقش‌های مادرانه و ایجاد انگیزه در مادران نسل جدید برای فرزندآوری است چراکه این مادران تا حدودی دغدغه فرزندآوری را ندارند و فکر می‌کنند مسئولیت تربیت فرزند خیلی پر مخاطره است و بار مسئولیت سنگینی بر عهده آن‌ها خواهد گذاشت و نوعی حس مادرهراسی در آنها وجود دارد.

حاجی‌اسماعیلی ادامه داد: این همایش آن‌ها را با مسئولیت‌های مادرانه آشنا می‌کند، ضمن اینکه سعی دارد آگاهی مادران را در زمینه مسئولیت‌هایی که دارند، افزایش دهد و این احساس را در آنها تقویت کند که مادری آن‌طور هم که فکر می‌کنند پرمخاطره نیست.

دبیر علمی همایش مادری و زن تراز انقلاب اسلامی به محورهای این همایش اشاره کرد و افزود: مادری در نگاه اسلام، مادری در سنت رفتاری زنان برگزیده، مادری در اندیشه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، مادری در گفتمان فردگرایانه و گفتمان خانواده‌گرایانه، فمینیسم و مادری، زمینه‌های تکوینی در ایفای نقش‌های مادرانه زن، جایگاه مادری در تمدن اسلامی، مادری و زن تراز انقلاب اسلامی، تحولات مادری در جامعه ایران و علل و پیامدهای آن، مادری و نقش‌های اجتماعی زن انقلابی، اقتضائات مادری در عصر حاضر، الگوی سبک زندگی انقلابی مادران، چالش‌های مادری در جامعه‌ی ایران، آسیب‌شناسی نقش‌های مادرانه در جامعه‌ی ایران و…» از جمله محورهای این همایش ملی است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه برگزاری این همایش، تصریح کرد: دبیرخانه همایش تاکنون سلسله نشست‌هایی را با عنوان نظام تربیتی مادرمحور و تمدن‌سازی اسلامی، آسیب‌شناسی سیاست‌گذاری نظام اسلامی پیرامون تکریم مادری، مادری و کارنامه رسانه ملی و سینما در بازنمایی آن، مادری و سبک زندگی بانوان جبهه فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی، مادری و رسالت‌های اجتماعی زن مسلمان، آسیب‌شناسی تعارض نقش مادری با سایر نقش‌های اجتماعی زن و بررسی نحوه بازنمایی مادری در رسانه ملی برگزار نموده است.

حاجی‌اسماعیلی تاکید کرد: همچنین در این همایش کتابی شامل مجموعه مصاحبه‌های کیفی با افراد صاحب‌نظر در این حوزه توزیع خواهد شد که کمیته اجرایی همایش در حال تدوین این مصاحبه‌ها در حیطه مادری با رویکرد تربیتی، روانشناسی، اجتماعی و فقهی و حقوقی است.

دبیر علمی همایش در خصوص مقالات ارسال شده به دبیرخانه همایش گفت: تاکنون حدود ۳۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که تعدادی از آنها انتخاب شده‌اند و برخی از مقالات برگزیده در روز همایش ارائه خواهند شد.

عضو هیات علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علیمه قم در رابطه با تاثیر برگزاری این همایش در ارتقای نرخ باروری، خاطرنشان کرد: ما در این همایش به دنبال گفتمان‌سازی هستیم تا بتوانیم بر اساس گفتمانی که در این زمینه شکل می‌گیرد با افزایش نرخ باروری و تمایل به فرزندآوری مواجه شویم.

وی افزود: طبیعتا تنها با برگزاری همایش نمی‌توان به افزایش تمایل به مادر شدن در مادران امروز رسید ولی به هر حال همایش مادری و زن تراز انقلاب اسلامی می‌تواند نقطه آغاز خوبی برای شکل‌گیری این گفتمان باشد و پس از آن افراد دیگر می‌توانند این مسئله را تا رسیدن به نرخ مطلوب باروری دنبال کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.