دوشنبه 06 سپتامبر 10 | 13:09

سبد هزینه اقشار مرفه و فقیر مشخص شد

دهک اول به عنوان قشر آسیب پذیر جامعه 46.5 درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص می دهد، ضمن اینکه 35.7 درصد هزینه های این دهک برای تامین مواد خوراکی از قبیل نان، لبنیات، روغن و شکر و 3.3 درصد برای پوشاک اختصاص دارد.


وزارت صنایع و معادن با بررسی محصولات سبد خانوار مرتبط با صنایع، اعلام کرد اقشار کم درآمد و پردرآمد جامعه به ترتیب 46.5 و 25.8 درصد درآمدشان را برای تامین مسکن هزینه می‌کنند.

براساس این گزارش، به طور متوسط هر خانوار ایرانی 59 درصد از منابع درآمدی خود را برای تامین کالاهای اساسی در نظر می گیرد که 31 درصد آن برای داشتن سرپناه پرداخت می‌شود و 22.7 درصد برای تامین خوراک و 5.3 درصد به خرید پوشاک اختصاص می‌یابد.

گزارش وزارت صنایع و معادن نشان می دهد دهک اول به عنوان قشر آسیب پذیر جامعه 46.5 درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص می دهد، ضمن اینکه 35.7 درصد هزینه های این دهک برای تامین مواد خوراکی از قبیل نان، لبنیات، روغن و شکر و 3.3 درصد برای پوشاک اختصاص دارد.

مسکن در سبد هزینه ای دهک دهم به عنوان قشر مرفه جامعه با 25.8 درصد باز هم بیشترین سهم را دارد. این قشر از جامعه 48.7 درصد درآمد خود را برای تامین کالاهای اساسی در نظر می گیرند که از این میزان، 16.4 درصد را برای خرید مواد خوارکی می‌پردازند و 5.6 درصد را به خرید پوشاک اختصاص می دهند.

در این گزارش ترکیب خوراکی خانوارهای به غلات، گوشت دام، سایرگوشتها و تخم پرندگان، میوه ها، سبزی و حبوبات، فرآوری های شیر، انواع نان، آردو رشته و فرآورده های آن ، بیسکویت و کیک، ماهی و میگو و فرآورده های آن ، شیر، خشکبار، مرباها و شرینی ها، قند و شکر، ادویه و چاشنی‌ها، نوشابه، چای و قهوه و کاکائو و دخانیات تقسیم می شود.

به ترتیب سهم کالاهایی مانند غلات و گوشت و شیر و ماهی که از دهک اول تا دهم در حال افزایش است، در مقابل سهم خوارکی های غیر ضروری از جمله دخانیات در سبد هزینه ای خانورادهای اول تا دهم کاهش می یابد.

سبد خانوار در این بررسی وزارت صنایع شامل انتقالات، آموزش و تحصیل، خدمات فرهنگی و تفریحات، ارتباطات، خدمان حمل و نقل، خرید وسایل نقلیه، بهداشت و درمان، مبلمان و لوازم خانگی ، روشنایی و سوخت، آب و سایر خدمات واحدهای مسکونی، پوشاک و کفش، بیمه و کالاها و خدمات متفرقه و خوراکی و مسکن است. مسکن در این رده بندی نیز بیشترین سهم را دارد و خرید وسایل نقلیه در دهکهای اول تا چهارم سهمی ندارند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.